Козунак
Козунакът като религиозен символ

Козунакът е сладък обреден хляб, който традиционно се приготвя за Великден. Символизира тялото на Иисус Христос, така както боядисаните в червено яйца символизират кръвта му. Християните виждат в кръстосаните козуначни хлябове символ на разпъването на Христос на кръста, но те всъщност произхождат от англосаксонците, които приготвяли кръстосани хлябове в чест на богинята на пролетта Еостре (от нейното име носи названието си на английски католическият празник Истър, Великден). Тези кръстове представлявали четвъртините на луната и връзката със Земята.

Козунаците, за разлика от яйцата и агнешкото, се появяват сравнително скоро. Първите козунаци били изпечени от предприемчив френски хлебар през 17 век и бързо се наложили като традиционно великденско лакомство в цяла Европа. В Италия се приготвят козунаците панетоне (Panetonne), които могат да издържат до 6 месеца. В Русия великденският обреден хляб се нарича кулич. У нас постепенно навлизат в градския бит в началото на миналия век. Дотогава бабите ни са месели специални обредни хлябове,наричани "колак", "пармак", "кравай". Задължително в тях се поставяли червени или бели яйца, а около тях имало усукано тесто. Приготвяли се и мънички великденски хлебчета, пак с яйце по средата. Те се подарявали на първия човек, пристъпил прага на къщата на Великден. За децата също имало хлебчета, които наричали "кукла". Козунаците се приготвят в четвъртък или в събота преди празника, по традиция от най-възрастната жена в семейството. Омесват се в различни форми - кръгла или като плитка. Познати са два вида козуначени плетки - двойна и тройна плетка. Втасалото тесто се оплита на кръг и се пече. Когато се опече, в него се слага едно червено яйце в средата. Великденските хлябове не се режат, а се разчупват и парчетата се раздават на членовете на семейството.

Рецепти за козунаци

Козунакът на масата

Днес обаче козунакът вече не е само религиозен символ, а се е превърнал във вид сладък хляб, който може да се намери целогодишно в магазините. От специалното козуначено тесто се приготвят и други десерти - рула, кифлички, бухти и т.н.

Съществуват различни варианти на рецептата за козунак и като цяло той не е лесен за приготвяне, тъй като изисква много време за омесване, втасване и опичане. Важно за козунака е да е бухнал и да се къса "на конци". Често към тестото се добавят различни ядки или стафиди, аромати - настъргана лимонова или портокалова кора, ванилия, локум, мармалад, шоколад или какао. Ще познаете козунака по големия брой яйца, които се използват при приготвянето му - на 1 кг брашно, често се слагат по около 5 яйца. Маята за козунака се замесва с брашно, прясно мляко, щипка готварска сол и щипка захар и се оставя на топличко да втаса. След като сместа шупне, се добавят брашно, яйца, захар, мляко и подправки. Меси се продължително време и се оставя на топло да увеличи обема си двойно. Не бива да се прекалява със захарта, защото в по-голямо количество тя пречи на бухването на тестото, а преди изпичането козунака се намазва с жълтък и захар и придобива сладка захарна коричка.. След като тестото втаса, от него се оформят фитили, които се сплитат за да стане козунакът на конци. Тавата се слага в слаба фурна и се пече на умерена температура.

Страница 12
Етикети:

Коментари
Трябва да сте влезли с акаунта си за да може да пишете коментари, добавяте рецепти и снимки и организирате рецептите, които харесвате в Любими.
Регистрирай се сега!
или
вход с Facebook
(не изисква регистрация)
Няма коментари
Подобни статии:
Сподели статията
Нови снимки
от krasikn10от Ella_22от Doroteyaот zlareот zlareот zlareот zlareот zlareот zlareот zlareот zlareот Ella_22от Ella_22от Doroteyaот Doroteyaот Doroteyaот Doroteyaот Doroteyaот krasikn10от Lirinka
Рецепти на деня


© Информацията в този сайт или части от нея не могат да бъдат използвани без изричното съгласие на авторите.