10 любими турски десерта

В основата си турската кухня е османска. Голямото етническо и географско разнообразие на Османската империя е с важно значение за формирането на турската кухня такава, каквато я познаваме днес. В нея са вплетени поне седем култури от два континента - на балканските, арабските и азиатските народи, затова е много богата на вкусове. Тя е смесица от арабска, средиземноморска и типична балканска кухня. Турската кухня се отличава с богато разнообразие от десерти, начело на които стои баклавата (baklava). Сладките удоволствия са много интересни и различни - баклава, шекер паре, пишманье (между масленка и захарен памук), кадаиф, с шам-фъстък и орехи, сютляш на фурна и други. Турският локум, турският кадаиф, турската халва и марципан също са известни в цял свят с уникалния си вкус.

1. Баклава

Баклава е богат, много сладък сладкиш, изработен от слоеве тесто, разточено на кори, с орехова плънка (има и варианти със сладко, локум, халва) и обилно напоени със сироп или мед, поръсени понякога с настърган шам фъстък. Тя е характерна за кухни на бившата Османска империя и голяма част от Централна и Югозападна Азия. В Турция Газиантеп е символ на баклавата и се счита за родния град на този неустоим десерт.

Една от най-старите известни рецепти за нещо като прото-баклава се намира в древна китайска готварска книга, написана през 1330 по времето на Юана (монголска) династия под името гюлач - gullach. Gullac се намира и в турската кухня. Слоеве на корите се поставят един по един в затоплено мляко със захар. Сервира се с орехи и пресен нар и обикновено се консумира по време на Рамазана.


2. Локум

Турската наслада или локум (Lokum) е десерт, който най-често се произвежда от нишесте и захар, но в Близкия изток се проявява в различни форми – видове, направени почти изцяло от нарязани фурми, шам-фъстъци и лешници или орехи. Повечето от асортиментите на локума имат мека, желе-консистенция и често се ароматизират с розова вода, мастика или лимон. В Турция обикновено се опакова и консумира в кутии на малки кубчета поръсени с пудра захар, копра или прах от сметана за предотвратяване на слепването. Други популярни видове включват аромати като канела или мента. В процеса на производство може да се използват и други добавки, служейки като емулгатор.

Локумът е започнал да се произвежда в Османската империя през 15 век. Първоначално, мед и меласа, са били използвани като подсладители, и вода и брашно за свързващи агенти. Турските думи lokma и lokum идват от арабски luqma "залък" или "хапка".


3. Халва

Халвата (halawa, haleweh, helwa, halvah, halava, helava, helva, halwa, aluva, chalwa; на арабски: Halawa; турски: Helva) e сладкарско изделие, което произлиза от Индия и Централна Азия. Халвата е позната и в Предна Азия, Северна Африка, Югоизточна Европа и Източна Европа и при евреите. Тя е родствена с бялата нуга.

Основната маса на халвата се състои от сусам, захар, пчелен мед и растително масло. Смесват се фъстъци, орехи, какао, бадеми или шамфъстъци. В Турция най-разпространена е tahin-helva, в България - тахан халва. В различни страни халва се прави и от брашно, грис или слънчогледови ядки. В Индия халва се прави и от зеленчуци.

Халвата е лакомство, което хората, които целят да отслабнат, не си позволяват често, но специалистите по хранене твърдят, че тя подмладява и съживява организма, укрепва нервната система и подобрява кръвообращението. Халвата е богата на протеини, натрий, калий, калций, мед, магнезий, желязо, цинк, фосфор и мастни киселини.


4. Реване

Реването се намира в кухни на Източното Средиземноморие под различни имена. Смята се, че е един вариант на египетското ястие mamounia. Basbousa (на арабски), revani (турски) или rеvani в Южна Гърция и ravani - в северна. Реването е сладка торта, традиционен десерт, направена от грис (най-вече в арабския му вариант) или брашно, напоена със сироп. Популярно допълнение към него са и кокосовите стърготини. Има варианти с кисело мляко, орехи и ябълки. Сиропът може също така, по желание, да съдържа вода от оранжево цвете или розова вода.


5. Кадаиф

Kадаифът е направен от размесено с тънки струи вода брашнено тесто, нагрято върху котлон и разтеглените нишки на това тесто изсъхват в дълги съдове, така че да наподобява настъргана пшеница. Нишките след това се събират в чилета. В този вариант, конците се използват за направата на сладкиши с различни форми (тръби или гнезда), често с пълнеж от счукани орехи като този, използван за баклава. Кадаиф десерт се прави от наслояване на една подложка на кадаиф нишки и пълнеж от счукани орехи. Сладкишът се залива с разтопено масло, пече се до златисто кафяво, а след това се покрива със захарен сироп или мед. Кадаиф понякога се използва за направата на по-сложни сладкиши.

В Турция , само kadayif (настърган сладкиши; наричан още "тел kadayif") е използван за направата на кюнефе - kunefe със сирене - един от кралете на турските десерти. Прави се в кръгла форма от два пласта кадаиф, между които има фина плънка от прясно, безсолно сирене. Десертът се залива с мед или с много горещ сироп и се поднася с бита сметана и шам-фъстъци или орехи.


Страница 12
Етикети:

Коментари
Трябва да сте влезли с акаунта си за да може да пишете коментари, добавяте рецепти и снимки и организирате рецептите, които харесвате в Любими.
Регистрирай се сега!
или
вход с Facebook
(не изисква регистрация)
# 1
Meri_Popins
магьосник в кухнята
Обожавам кадаиф и баклава, но арабската ми харесва защото има повече от шам фъстъка и е по-вкусна!11 Мар 2015
Подобни статии:
Сподели статията
Нови снимки
от krasikn10от Ella_22от Doroteyaот zlareот zlareот zlareот zlareот zlareот zlareот zlareот zlareот Ella_22от Ella_22от Doroteyaот Doroteyaот Doroteyaот Doroteyaот Doroteyaот krasikn10от Lirinka
Рецепти на деня


© Информацията в този сайт или части от нея не могат да бъдат използвани без изричното съгласие на авторите.