Страница 1 от 1

Легенди и заблуди относно храненето

Публикувано: нед авг 30, 2009 2:40 pm
от Aliana
Късното хранене покачва теглото

Погрешно. От една страна, за разлика от предишните трвърдения, храносмилателната система е активна и нощем, според някои учени дори по-активна, отколкото през деня. От друга страна играе роля общият брой на приетите калории, а не кога са приети. В много култури главното хранене за деня е вечер, а закуската е оскъдна.

Съвет: важи единствено и само, колко калории биват приети за деня, ако ви се налага да наблюдавате хрененето си, това е единствения смислен критерий.





Пет хранения на ден са идеални

Правилно само отчасти. Твърдението важи за хора, чието ниво на кръвна захар пада често. За такива хора има смисъл да се хранят често и по малко. По този начин се осигурява подхранването на мозъка със захари и не се стига до пристъпи на остър глад. За хора с наднормено тегло обаче 5 хранения надхвърлят често нужното количество калории, още повече, че тези хора много често имат нарушено усещание за ситост и при всяко отделно хранене приемат повече от нужните количества.

Съвет: вслушвайте се в собствените си усещания и се хранете само когато сте гладни, а не когато имате апетит.

Изображение

Преполовяване на приеманите количества води до отслабване

Внимание: Ако менюто ви се състои от шоколадови мюсли, шницел с пържени картофи, парче торта или сладкиш на ден, филия със салам, чипс и бира пред телевизора, и вие всъщност не сте решени да промените тези хранителни навици, преполовяването на количествата води неминуемо до липса на хранителни вещества. Нездравословното хранене едва задоволява нуждите на организма от витамини, минерали и градивни вещества. При намаляване на порциите намалява и тяхното и без друго оскъдно количество. Който е решил да отслабва, трябва да осигури на организма си всички нужни вещества, а да намали калориите. Това се получава само при преосмисляне на храненето.

Съвет: Обемни, бедни на калории и богати на градивни вещества храни, са най-добрият метод за здравословно и трайно намаляване на теглото. При тях не се налага намаляне на грамажите.


Мазнините правят мазнини

Правилно. Мазнините, с техните 9 калории на грам, доставят повече от двойно повече енергия, отколкото въглехидратите и белтъчините с техните 4 калории на грам. Освен това организма е в състояние да депонира приетите мазнини на практика 1 към 1, тъй като за усвояването им не се изразходва енергия. За превръщането в мазнини на въглехидратите и белтъчините се изразходва 1/4 от доставената от тях енергия. Мазнините засищат, макар и по-бавно от захарите. Но е научно доказано, че попаднали веднъж в червата, мазнините подтискат по-натъшния глад за мазнини. А също много хора, премащи мазнини в почти плашещи количества, не дебелеят. Те пестят калории другаде - като почти не приемат въглехидрати.

Съвет: дали мазнини или захари - всичко, прието в количества, надхвърлящи нуждите на организма, води до натрупваме на мастни резерви.

Изображение = Изображение

Изображение



Бедно на мазнини = нискокалорично

Погрешно. Тестваните нискомаслени плодови млека например имат точно толкова или даже повече калории от пълномаслените. Само че под формата на захар.

Съвет: при покупките сравнявайте лайт и нормални продукти. Ако някой лайт-продукт ви е вкусен така или иначе, можете спокойно да си го позволите. Но ако се налага да контролирате теглото, лайт-продуктите са неподходящи.


От хляб се дебелее

Погрешно, ако се храните с изцяло пълнозърнест, високостойностен хляб, а не с хляб от брашна, на които са ограбени всички смислени съставки. Изцяло пълнозърнестият хляб съдържа страшно много целулоза. Целулозата съдържа на практика 0 калории. Но тя пълни стомаха и червата и им създава работа. Също безценно: целулозата регулира храносмилането. Тя се издува силно в стомаха и червата, не може да бъде разградена от чревните бактерии и допринася за бързото изхвърляне на остатъчните продукти от организма. Допълнителен плюс: целулозата допринася за поддържане на баланса на чревната флора, а някои видове дори смъкват холестерина. Целулоза се съдържа и в плодовете и зеленчуците, но пълнозърнестият хляб е просто ненадминат.

Съвет: посягайте само към стойностни хлябове.

НЕ
Изображение


ДА
Изображение Изображение


По-добре тъмен шоколад

Погрешно. Дали 90, 70, 50, 30 или 20% какао - всички шоколади имат почти еднакъв енергиен заряд - 520-560 ккал на 100 г. Това е едно цяло нормално хранене. Всеки шоколад съдържа какова маса, какаово масло и захар. При млечните шоколади също мляко или сметана на прах. Те са по-светли, по-меки, по-нежни при топенето и имат по-мазен вкус. Затова пък тъмните шоколади съдържат повече мазна какаова маса. Те имат по- нагарчащ и интензивен вкус. Единственото предимство при диети: тъмните защишат по-добре апетита за шоколад. Освен това тъмният шоколад има принос в здравостловен аспект - заради високото съдържание на какао доставя на организма повече второстепенни растителни вещества, като флавоноиди например.

Съвет: при отслабване няма значение, дали ще си позволите тъмен или светъл шоколад.


Кафето обезводнява

Погрешно. Първата чаша кафе активира хормони, които ускоряват работата на бъбреците. След около час обаче бъбрека реагира с привикване и нечувствителност. Така че кафето може да се брои към количеството приети течности на ден. Заради кофеина обаче не се препоръчва повече от 4 чаши на ден (600мл филтърно кафе). При отслабването кафето не играе роля. Даже и да реагирате на първите чаши с отводняване - загубата на вода не е загуба на мазнини.

Съвет: не приемайте никога отводняващи таблетки за отслабване. С тях организма губи вода, а с нея - минерали. Това може да доведе дори до проблеми със сърцето. По време на диети не трябва да се намаля приемът на течности. 2 л на ден е оптимално.