Снимки - само с изричното съгласие на автора?

Мнения, препоръки, съвети - всичко свързано с функционалността, съдържанието и дизайна на сайта и форума
Отговори
Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Снимки - само с изричното съгласие на автора?

Мнение от Aliana » съб сеп 12, 2009 4:23 pm

Здравейте! :)


В немските форуми (не кулинарни), в които пиша, възникнаха също теми от рода на "Какво сготвих днес".

Тук в този форум имаме снимки към рецептите.
Ако сготвя нещо от тукашните рецепти, към което има снимка, но не моя, и аз искам да сложа тази снимка в другия форум - трябва да посоча сайта или потребителя, чиято е снимката?
Това с източника важи за нас, защото е кулинатен сайт или защото ВИНАГИ така се прави?

Доста четох вчера и днес, и, честно казано се уплаших.

Според това, как аз разбрах закона за авторските права, даже при снимките, които качваме във форума, трябва да имаме съгласието на автора. А и при другите, които качваме към рецепта, трябвало СЪГЛАСИЕ на автора, а не просто посочване на източник :shock:

Досега аз мислех, че в момента, в който аз кача една снимка в интернет, тя автоматично е нещо като "свободно използваема" снимка. Да, трябва да се посочи авторът, но не друго.

Сега излиза, че даже и да публикувам снимка, никой няма право да я копира и слага в други сайтове без мое съгласие, независимо дали ме посочва като автор или не.

Само снимки с изрично посочен отказ от авторски права и изрично отпуснати за свободно ползване, могат да пъдат препредавани.

Бях видяла такива надписи преди време, в уикипедия, когато търсих снимки на паста за темата тук във форума. Но не се замислих, че неразрешението означава пълна забрана.

Тези закони различни ли са в отделните държави или има интернационални правни линии, отнасящи се до интернет?

Моля ви, който е наясно с тези неща, предполагам, че поне Неви и Павел, да ми ги обясни.


Поздрави!
www.facebook.com/artandhobby


Отговори