Стерилизиране на буркани със зелеви сарми..

Дъра-бъра за всичко в кухнята
Отговори
Потребителски аватар
neli.mag
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 138
Регистриран на: пон авг 06, 2007 12:26 pm
:: 33 рецепти от neli.mag
:: 136 снимки от neli.mag
Местоположение: Кърджали

Стерилизиране на буркани със зелеви сарми..

Мнение от neli.mag » чет фев 23, 2012 5:26 pm

Тези дни съм решила да пълня зелеви сарми в буркани. Та имам следния проблем: горе долу колко време трябва да ги стерилизарам, при условие че каймата и оризът са почти напълно сварени /запържени/. Ако някой е стерилизирал сарми, моля да ми даде съвет.


Потребителски аватар
Sirena
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 3898
Регистриран на: пет юли 11, 2008 8:31 pm
:: 17 рецепти от Sirena
:: 171 снимки от Sirena
Местоположение: Варна

Мнение от Sirena » пет фев 24, 2012 10:19 am

Преди години майка ми затваряше такива сърми, но бяха напълно сготвени и вареше бурканите само за капачката. Дано съм била от полза :)
"Бъди себе си, има достатъчно други хора."

Потребителски аватар
mami48
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 6242
Регистриран на: вт апр 14, 2009 9:40 pm

Мнение от mami48 » пет фев 24, 2012 3:54 pm

Аз не правя сърми, а консервирам в буркани листа от зеле и цяла пролет си имам под ръка готови,варя ги 10 минути, но ако са готови сърми - под готови разбирам сварени, то тогава не повече от 5-10 минути, колкото за капачка трае стерилизирането.

Потребителски аватар
STELKINA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 348
Регистриран на: съб авг 15, 2009 8:38 pm
:: 45 рецепти от STELKINA
:: 222 снимки от STELKINA
Местоположение: милано родом от сливен

Мнение от STELKINA » съб фев 25, 2012 8:10 am

Здравей Neli
На мен свекърва ми праща от БГ така в буркани но сърмите са напълно сварени . Готовото ястие се пълни в буркани и каза че вари бурканите 10 минути . Не само сърми но и кисело зеле със свинско. За това колко време траят не мога да ти кажа точно аз повече от 2 месеца не съм ги държала понеже свършват :) и после звънкаме да пращат пак :thumup: . А да ти кажа и друго свекървата беше сложила във фризера листа за сърми и зелева чорба в шишета и като се прибрахме август ядохме сърмичкииииии :thumbsup:


Потребителски аватар
neli.mag
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 138
Регистриран на: пон авг 06, 2007 12:26 pm
:: 33 рецепти от neli.mag
:: 136 снимки от neli.mag
Местоположение: Кърджали

Мнение от neli.mag » съб фев 25, 2012 7:20 pm

:clap: :clap: :clap: Много, много благодаря на всички, които откликнахте на моя зов за помощ! :flow2: :flow2: :flow2: Да се отчета какво направих днес:
Запържих в по-голяма тенджера каймата хубаво, да не остане кръв и сок от нея, добавих ориза и вода в съотношение 1:2,5. Задушавах до готовност. Сипах сухи подправки. Като поизстина започнах да завивам сармите. Направих ги не много големи, но и не съвсем "хапки" . След това ги напълних в буркани като не ги тъпчех много - все пак да си останат цели сарми и да не се деформират. Стерилизирах 45 минути. Ще ги държа на студено. Ще заминат после при студента, където, надявам се, бързо ще бъдат изконсумирани. :)
Има още някоя зелка, но след замръзването от студа тая зима предполагам, че ще се развали бързо. Затова ще напълня и някой буркан със зелеви листа.
Това за фризера също е много добра идея. Досега не съм замразявала кисело зеле. Виж манджа със зеле и месо - да.
Даа, винаги си е по - добре да се консултира човек с повече весели готвачи! Благодаря ви!

Потребителски аватар
mami48
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 6242
Регистриран на: вт апр 14, 2009 9:40 pm

Мнение от mami48 » нед фев 26, 2012 1:27 pm

Нели, справила си се прекрасно, благодаря за милите думи.

Потребителски аватар
mamcheto61
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 185
Регистриран на: съб сеп 11, 2010 11:32 am
:: 195 рецепти от mamcheto61
:: 1056 снимки от mamcheto61
Местоположение: c.Cтрaнcко Хacковcко

Мнение от mamcheto61 » пон фев 27, 2012 3:00 pm

:thumbsup: :thumbsup: Малко съм закъсняла с отговора си ама да си кажа де!!!Нели аз когато готвя сърми си ги правя в една по-голяма тенджера и винаги ми остават сърми които слагам в поне 2 буркана и си ги стерилизирам 10 минути.Трайността им е доста време стояли са и 6-7 месеца защото са за синът,че като си дойде първо пита има ли сърми та да си вземе..По същия начин сега напролет като остане зеле и за да не се развали си правя готови сърми и си ги стерилизирам,а също така и си навивам листа за сърми,които използвам през лятото,а от зелето което остане след като обера листата го накълцвам и си натъпквам пак буркани,зелевите листа за сърми също хубаво ги натъпквам,запечатвам и стерилизирам 5 минути-за да не се преварят листата.Дано съм била полезна за следващ път когато решиш пак да си направиш сърми в буркани. :thumbsup: :thumbsup:

Потребителски аватар
neli.mag
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 138
Регистриран на: пон авг 06, 2007 12:26 pm
:: 33 рецепти от neli.mag
:: 136 снимки от neli.mag
Местоположение: Кърджали

Мнение от neli.mag » пет мар 02, 2012 2:47 pm

mamcheto61, Много ти благодаря! :flow2: :flow1: :flow2: Възползвах се и от твоя съвет за нарязано зеле днес!

milena_krusteva
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 10
Регистриран на: чет яну 13, 2011 12:25 pm

Мнение от milena_krusteva » чет апр 12, 2012 3:53 pm

Здравей Нели! Аз искам да ти кажа, че съм замразявала зелеви листа за сарми и зеле накълцано за готвене.Много е удобно и зелето има същият вкус. А колкото до стерилизирането на зелевите сарми и аз покрай теб научих нещо ново.Благодаря.


Отговори