Застрашени местни кулинарни продукти

Дъра-бъра за всичко в кухнята
Отговори
ekaterinak
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 5
Регистриран на: пон яну 28, 2013 12:55 pm

Застрашени местни кулинарни продукти

Мнение от ekaterinak » нед ное 10, 2013 2:51 pm

Здравейте,кулинари!
Разбрах, че в моменте тече кампания с интересното име "Вкусете Балканите". Супер екзотично ми звучи :D Издирват се местни кулинарни продукти. Това е малко като издирват се застрашени видове и съвсем не е далеч от истината. За пример са дадени: смилянският фасул, „зеленото сирене", колбасът „навпавок" от Разложко, млечни продукти от породата каракачанска коза. Често да ви кажа не съм чувала нито едно от тези неща. :? Вярвайте ми, мъчих се доста да измисля нещо от моя край (Добруджанския), но без успех..И си помсилих, толкова ли ми е промит и комерсиалзиран мозъка. Мога да изброя само неща от супермаркета.

Така ми дойде идеята за тази тема. Искам да "преоткрия" вкус от миналото, вкус на непознатото. Докато живях в родния си край, майка ми не експериментираше много с готвенето, така че не ми е позната кухнята на другите региони. Даже съвсем наскоро опитах за първи път истинско биволско мляко :D В момента живея в София и пазрувам главно от големи вериги магазини, които тотално ми скъсаха връзките с традционните български продукти. Спомянте ли са за вкусовте от миналото, от детството? А може би още използвате такива продукти? Можете ли да посочеите нещо типично за региона си? Препоръчайте нещичко.. :hungry:


Потребителски аватар
didkapan
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 12
Регистриран на: пон мар 07, 2011 7:14 pm
:: 20 рецепти от didkapan
:: 53 снимки от didkapan

Мнение от didkapan » съб яну 11, 2014 4:04 pm

Сега като ти прочетох статията се сетих за "гебек". Аз съм родом от югоизточна Тракия и в нашия край на пресния, неузрял, почти течен кашкавал, му казвахме "гебек". Никъде вече не продават пресен кашкавал, предполагам защото повечето варианти са Гауда внесена отвън и пакетирана тук като кашкавал, с двойно по-висока цена естествено. Гебека трябва да е произведен от истинско мляко и като консистенция е като много меко тесто, и мирише на кашкавал и мляко. Не може да се реже, а се къса. Вече няма мандра, която може да го направи, защото каквото и да говорят производителите поне половината от направата на т.н. кашкавал е с растителни мазнини и кой знае какви химии още. Т.е. това не е застрашен продукт, а изчезнал! Дори в гугъл не го намерих!

Отговори