Крем карамел

Ако търсите рецепта, идея или съвет - тук е мястото, където да попитате
Потребителски аватар
lucky6
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 198
Регистриран на: ср окт 21, 2009 10:58 am
:: 7 рецепти от lucky6
:: 13 снимки от lucky6

Крем карамел

Мнение от lucky6 » ср ное 17, 2010 10:14 am

Здравейте, момичета!

Помагайте! Имам проблем с правенето на крем-карамел. Ох, може би трябва да пиша директно в "провал в кухнята", но пък съм толкова зле с приготвянето на десерти, че сигурно модераторите ще ми направят отделна тема. Та, преди окончателно да се откажа да правя крем карамел ви моля за съвет. Проблемът ми е, че когато обърна чашката с готовия крем на дъното остава "залепена" плочка карамел. :cry: Вашия къде е? :? Искам като го извадя, кремът да се залее с карамелов сироп. Не че при мен няма, но мисля, че на оная плочка не й е там мястото. Пробвах четирите варианта на комбинация на температура на карамел и яйчена смес. Топъл карамел - студена смес, топла смес - изстинал карамел, както и двете топли и двете студени. Резултатът е карамелена плочка. Яка при това! Плаче ми се вече. Имам чувството, че млякото си отмъщава, тъй като въобще не го обичам. Изчетох всички коментари към рецептата за крем карамел и май друг с моя проблем няма. Дайте съвет!


Потребителски аватар
neli.mag
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 138
Регистриран на: пон авг 06, 2007 12:26 pm
:: 33 рецепти от neli.mag
:: 136 снимки от neli.mag
Местоположение: Кърджали

Мнение от neli.mag » ср ное 17, 2010 3:56 pm

Да не би да обръщаш чашките много бързо след изпичане. Аз изчаквам 2-3 часа хубаво да изстине кремът, да се разтопи карамела и така не се залепя на дъното. Или слоят карамел е по-дебел.

Потребителски аватар
lucky6
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 198
Регистриран на: ср окт 21, 2009 10:58 am
:: 7 рецепти от lucky6
:: 13 снимки от lucky6

Мнение от lucky6 » ср ное 17, 2010 4:02 pm

Въобще не бързам да ги обръщам. Моите хора го харесват студен. Но пък точно защото обичат повечко карамел, карамелизирам повече захар. Ще пробвам с по-малко количество.... и ще пиша...

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » ср ное 17, 2010 5:49 pm

А как приготвяш карамела? Може и на това да се дължи - прекалено "наситен" карамел, който няма как да се втечни от крема. Като го правиш, слагай вода в захарта, кипвай го и бъркай, докато стане златиста, но течна маса, а не гъст като дъвка. После разливаш по формите и нататък е ясно. Успех!
:thumup:
www.facebook.com/artandhobby


Потребителски аватар
vasseto
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 17
Регистриран на: чет сеп 25, 2008 9:28 pm

Мнение от vasseto » ср ное 17, 2010 7:04 pm

Грешката ти е в това, че правиш карамела много гъст и той не успява да се стопи в последствие. Затова когато карамелизираш захарта добави водичка в съда (тигана) ,така че сместа да не се задържа по лъжицата :) Внимавай след добавянето на водата -захарта загаря много бързо.
:chef:

Потребителски аватар
neli.mag
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 138
Регистриран на: пон авг 06, 2007 12:26 pm
:: 33 рецепти от neli.mag
:: 136 снимки от neli.mag
Местоположение: Кърджали

Мнение от neli.mag » ср ное 17, 2010 7:16 pm

Аз карамелизирам захарта, обилно намокрена в порцеланова купа в микровълновата.. Може да опиташ, няма нужда от бъркане и опасност да загори.

Потребителски аватар
lucky6
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 198
Регистриран на: ср окт 21, 2009 10:58 am
:: 7 рецепти от lucky6
:: 13 снимки от lucky6

Мнение от lucky6 » ср ное 17, 2010 9:43 pm

Много ви благодаря! Досега на чаена чаша захар слагах голяма супена лъжица вода. Следващия път ще сложа повече и ще видим! А има ли значение температурата на карамела и сместа или това са мои стари избледнели спомени, отнасящи се за друг десерт може би?

Потребителски аватар
mamcheto61
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 185
Регистриран на: съб сеп 11, 2010 11:32 am
:: 195 рецепти от mamcheto61
:: 1056 снимки от mamcheto61
Местоположение: c.Cтрaнcко Хacковcко

Мнение от mamcheto61 » ср ное 17, 2010 11:51 pm

:chef: Пробвай варианта който е дала по горе Алиана,и аз слагам вода в захарта и не оставям карамела да стане много тъмен.Отстранявам го от огъня още докато е светлокафяв,защото той продължава да се карамелизира и след това и ако е по тъмен ще прегори и ще се сгъсти и после крема ще нагарча.И друг трик прилагам като го разсипвам го размазвам и по стените на купичките и така той не се наслоява само по дъното и по лесно се разстопява и има значение това,че млякото трябва да е горещо при разбъркване с яйцата,акогато узреят напролет ягодите му слагам по някоя и друга нарязана ягодка и става страхотен.Успех!!!! :thumup: :thumup: :thumup:

Потребителски аватар
lucky6
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 198
Регистриран на: ср окт 21, 2009 10:58 am
:: 7 рецепти от lucky6
:: 13 снимки от lucky6

Мнение от lucky6 » чет ное 18, 2010 10:44 am

Следващия път го правя с повече вода и горещо мляко! :clap: И ще пиша! :wink:

Потребителски аватар
lucky6
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 198
Регистриран на: ср окт 21, 2009 10:58 am
:: 7 рецепти от lucky6
:: 13 снимки от lucky6

Мнение от lucky6 » ср фев 23, 2011 12:45 pm

Кошмар!!!
Не става и не става. Вчера направих карамела от 1 ч.ч захар и 1/2 ч.ч вода. Колко повече вода да слагам, ще прилича на сироп! Получения карамел разпределям в 6 ч.ч от същия вид. Много ли е като количество? Млякото горещо, както ме съветвате... И резултата е пак накиснати чаши в мивката, за да им се разтвори плочката на дъното :/
Явно така ще е :cry: , но поне да се оплача


Отговори