Как се пекат лешници

Ако търсите рецепта, идея или съвет - тук е мястото, където да попитате
Отговори
gigov52
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 2
Регистриран на: пон дек 13, 2010 5:17 pm

Как се пекат лешници

Мнение от gigov52 » нед сеп 25, 2011 1:57 pm

Купих си лешници с черупките,начуках ги,отделих ядките,но са с някаква "кожица",а не са бели,както ги продават по сергиите за печене,или печени.Как стават такива бели и чисти?Какво трябва да се направи,преди да се пекат?И как и колко време се пекат после?


Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » нед сеп 25, 2011 9:35 pm

Лешниците, както фастъците, бадемите и орехите имат имат тънка кафеникава люспица, която обвива ядката. След като ядките изсъхнат или се изпекат тази люспа си пада сама, обелва се.
След като ядките са изчистени могат леко да се овлажнят с вода и по желание леко да се посолят. Пекат се на фурна 15-тина минути на 200 градуса като се разбъркват начесто и се опитват. Когато са горещи ядките са влажни, но при усещане на запечен вкус се изваждат. Като се разчупят сърцевината леко си е променила цвета към кафеникав. След като ядките изстинат, стават хрупкави.

Печенето на ядките може да стане и в микровълнова печка. Половин кг ядки се пекат около 3 мин, като се разбъркват през минута. Останалите обяснения важат и при този начин на печене.
Така може да се изпекат и кайсиеви ядки :)

Успех :thumup:
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » вт сеп 27, 2011 12:19 am

Аз мога да ти кажа как беля бадеми - пускам ги във вряща вода, врят около 10 минути и после ги оставям да изстинат във водата. След това като ги стисна, те просто се изплъзват от кафявата люспа. От варенето люспата набъбва, става еластична и не се къса, а се отделя изцяло от ядката.
Предполагам, че така се прави и с лешниците. Аз лично не съм пробвала.
www.facebook.com/artandhobby


Отговори