Фън шуй

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Потребителски аватар
neli1100
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 226
Регистриран на: пон яну 25, 2010 8:07 pm
:: 181 рецепти от neli1100
:: 619 снимки от neli1100

Мнение от neli1100 » пет мар 05, 2010 4:13 pm

Каква е тайната на старите български къщи в Трявна, Боженци и Арбанаси ? Как са строени те, че да могат стените им да са топли през зимата и прохладни през лятото? Познавали ли са дюлгерите някои от принципите за хармония и положителна енергия, които са заложени във фън шуй?

На тези въпроси отговор търси една българка, която е убедена, че китайското учение фън шуй е с български корени. Доказателства за това открива Виолета Матеева от Габрово. Тя ги представи за пръв път по време на конференция на тема "България в света на историята на цивилизацията - дух и култура" във Варна.

"Фън шуй е българско знание. Сега се търси наше наименование на понятието, което в превод означава "вятър и вода". Старите български къщи били строени по изискванията за баланса на петте елемента във фън шуй - дърво, земя, огън, вода и метал", казва Матеева.

Според нея всички тези правила са били познати на българските майстори и те са ги използвали при градеж на къща или чешма. Балканската къща, характерна за селищата около Габрово, Трявна, Дряново и Елена, е изградена от материалите, характерни за планинската обстановка - дърво и камък, като фън шуй елементите дърво и земя.

Подобни аналогии открива и инж. Елза Панайотова, която е експерт по китайското учение и води курсове за обучение. "Например кьошкът във възрожденските къщи много прилича на това, което във фън шуй се нарича мястото на феникса - казва инж. Панайотова. - Това е открита или закрита площ в предната част на къщата, от което има най-хубава и просторна гледка. Тук то е обзаведено с миндери и масичка, служи за почивка, разговори, наблюдение какво се случва в селището или поне при съседите."

Колю Фичето градил чешми по същия тертип

Старите българи знаели, че енергията на огъня се движи нагоре, а на водата изтича надолу. На принципите на фън шуй отговарят поговорките "Не подавай през прага" и "Не сядай на ъгъл". "Чешмата на Колю Фичето в Соколовския манастир е истински фън шуй шедьовър", твърди Виолета Матеева. Тя представлява осмостен с осемте посоки и осем чучура. Чешмата е съществен елемент от бита и фолклора на българина. Винаги се строи пред къщата. Градежът на чешми и на огнища е смятан за голям майсторлък и свещено дело.

Стряхата в старата българска къща е била защитна аура, а собата - място за лично пространство. Прозорците се отваряли само навън, за да има простор на енергията. Менците били пълни с вода, която да стигне за деня. За тези къщи са характерни каменните приземия, бяло измазаните фасади и еркерите, широките стрехи и покрива с каменни плочи, отворен или затворен чардак (пруст).

Покривът от плочи отговаря на елемента земя, снежнобелите стени, прозорците и вратите съдържат елемента дърво. Червените мушката и дворното огнище и чешмата или герана отпред са допълващите елементи във фън шуй философията на нашенската къща, казва Виолета Матеева.

Планът на къщата е разделен кръстовидно на четири части, които представят духовната и материалната линия. Материалната линия е по-дългата от духовната при правоъгълните къщи.

Според габровката балканската къща дава идеална хармония на елементите, уравновесени по количество и съдържание. Външната страна на къщата е Ян енергията. Това е структурата, скелетът, светлата страна, огрявана първа от светлината. Вътре в къщата е Ин територия, мястото на жената. Там тя приготвя храната, изработва дрехи и тъкани, отглежда децата.


lilavo
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 2
Регистриран на: пет мар 05, 2010 9:05 am

Мнение от lilavo » пет мар 05, 2010 8:33 pm

Обиииииичам фън шуй-ските разговори :) Ами какво да разкажа? Фън шуй ВИНАГИ е свързан с посоките на света, с изчисления според тези посоки. Например, къде да сложим аквариум, ако имаме избор разбира се - аквариумът е силен "активатор" заради водата, която е в движение от плуването на рибките. И затова се избира място, където определени фактори са благоприятни и се активират от движение. И разбира се, че една жива костенурка е много по-добре от една изкуствена. Второто е чисто символен подход и е повече свързан с позитивното мислене, т.е. определени символи и предмети действат като "котва" в психологията - напомнят на човека за разни хубави неща, които си е пожелал и го "настройват" на вълната на конкретното изобилие. Няма лошо, но ...... е далече от класически фън шуй.
Иначе, ние сме Източници, част от Източника и затова сами си сътворяваме действителността, която желаем - чрез мисли, емоции, думи ... Най-силните утвържения започват с АЗ СЪМ ....... така, че е добре да внимаваме какво изговаряме след АЗ СЪМ ....... Може АЗ СЪМ ЛЮБОВ БЕЗ УСЛОВИЯ или АЗ СЪМ ИЗОБИЛИЕТО и не е желателно АЗ СЪМ тъп, дебел, ........

Потребителски аватар
MUNA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 394
Регистриран на: нед ное 29, 2009 12:45 pm
:: 63 рецепти от MUNA

Мнение от MUNA » съб мар 06, 2010 10:33 am

:clap: момичета благодаря за инфэормацията.Любопитно и интересно.Човек винаги може да научи нещо ново.

Потребителски аватар
neli1100
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 226
Регистриран на: пон яну 25, 2010 8:07 pm
:: 181 рецепти от neli1100
:: 619 снимки от neli1100

Мнение от neli1100 » пон мар 15, 2010 4:33 pm

Искам да ви кажа,че от както направих съвсем малки корекции във вкъщи,забелязвам положителна промяна.И не,не си внушавам така си е.


Отговори