Как тече денят на Веселите готвачи? - Март '10

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Мнение от sladki64e » пет мар 26, 2010 10:01 am

Изображение
Хубав ден, приятели!


Потребителски аватар
i4eto3421
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 892
Регистриран на: пон ное 16, 2009 3:10 pm
:: 89 рецепти от i4eto3421
:: 507 снимки от i4eto3421

Мнение от i4eto3421 » пет мар 26, 2010 10:21 am

Здравейте приятели на веселият готвач!Ние с моят малък син закусихме и сега ще излизаме.Днес е толкова хубаво и слънчево време...само за разходка. :flow2: Слънчев ден на всички.

lu4a
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 387
Регистриран на: ср сеп 30, 2009 2:22 pm
:: 21 рецепти от lu4a
:: 474 снимки от lu4a
Местоположение: пещера

Мнение от lu4a » пет мар 26, 2010 1:30 pm

Да пийнем по кафенце, че днес съм се развихрила с парцала - прозорци, пердета......
Изображение
Весел ден ви желая!
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
MUNA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 394
Регистриран на: нед ное 29, 2009 12:45 pm
:: 63 рецепти от MUNA

Мнение от MUNA » пет мар 26, 2010 1:31 pm

ЗДРАВЕЙТЕ ПРИЯТЕЛИ,
Ето ме и мен бях в болница и новината е лоша имах извънматочна бременост.И като отидох на 18март ме оставиха веднага.Вчера ме изписа и сега си почивам вкъщи,пия антибиотици.Чуствам се ужасно.Просто не ми се мисли.Всякаш всичко около мен се срина.Съпруга ми ме обожава но чуствам празнина в себе си.
Момичета бях длъжна да ви кажа.И ми липсвахте всички,найстина,на Makaweli,сутрешните пожелания и чашите с кафе много ми липсваха.
Желая ви усмихнат и слънчев ден.Трябва ми време да се справя с мъката.
Спокойни почивни дни.


Потребителски аватар
ivkaa75
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 2941
Регистриран на: нед ное 01, 2009 9:35 am
:: 4 рецепти от ivkaa75
:: 3 снимки от ivkaa75

Мнение от ivkaa75 » пет мар 26, 2010 1:44 pm

Здравейте, MUNA бъди силна имаш страхотен съпруг който те обича и подкрепя,ще преодолееш болката аз съм с тебе успех и нека отново те видим тук усмихната подкрепям те стискам ти палци по- бързо да се оправиш.

Потребителски аватар
gigi.2000
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 840
Регистриран на: нед юни 07, 2009 11:54 pm
:: 15 рецепти от gigi.2000
:: 39 снимки от gigi.2000
Местоположение: Русе,Щръклево

Мнение от gigi.2000 » пет мар 26, 2010 2:15 pm

MUNA,знам,че ти е много тежко,но съм сигурна,че ще превъзмогнеш болката.Обърни се към близките си хора,черпи сили от любовта между теб и съпруга ти.Това ще ти помогне по-скоро да стъпиш на следващото стъпало от живота си.И не забравяй,че и ние сме с теб,макар и от разстояние,и ти съчувстваме,и те подкрепяме!

Изображение

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » пет мар 26, 2010 7:24 pm

Здравейте мили момичета :)
Здравей MUNA :)

Днес много бързах сутринта и не можах да стигна до компютъра :roll:
MUNA, не унивай, горе главата :thumup: Трудно е, но ще го преодолееш - с обичта на хората около теб, с добрите мисли и ВЯРАТА :thumup:
Човек винаги трябва да вярва в доброто и светлото - понякога има трудни моменти, има тръни по пътя - но не може винаги да е лошо. В природата има равновесие и както казва един наш приятел "След всяко гот идва кофти и обратно".

Не губи кураж - ще видиш че мечтаното от вас ще стане. Желая ви го от сърце :thumup: :thumup: :thumup:

Хубава вечер на всички и весели и цветни пролетни празници :)
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

570709
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 13
Регистриран на: нед фев 28, 2010 4:56 pm

Мнение от 570709 » пет мар 26, 2010 9:32 pm

Изображение

Честит рожден ден, Муна! Здраве, щастие, късмет! :cake:

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » съб мар 27, 2010 7:58 am

Изображение

Добро утро!

Днес е ЛАЗАРОВДЕН

Лазаровден е християнски празник, носещ името на Свети Лазар, който се празнува на осмия ден преди Великден. Поради това, че Великден се определя по лунния календар, а не по слънчевия, Лазаровден се пада всяка година на различна дата, но винаги в събота.

Според народната вяра Лазаровден е празник на нивите, ливадите и горите. Народът ни смята, че Лазар заповядва на горите и шумаците. Легендите го представят като човек, който тръгнал с брадва в ръка, обикаля горите, подсича старите дървета, шумаците и храсталаците, почиствал ливадите и ги подготвя за коситба. Затова в тоя ден земеделските стопани извършват тъкмо такава работа в полето.

Лазаровден е празник на нивите, пастбищата и горите, но и празник на момичетата, които след като лазаруват, придобиват нов социален статут – могат публично да се момеят, да се обличат и държат така, че да ги харесват ергените, да имат любим, да се омъжват. Денят се нарича още Лазарова събота, Лазарица, Лазар. Три обредни ритуала са свързани с него – лазаруване, избиране на кумица и боенек. И трите са свързани с прехода към моминството, с любовта и задомяването.


Най-важен е обичаят лазаруване – в него участват само моми (момичета или подевки, от 8-9 до 16-17 години). Момите, наричани „лазарки„, се събират в дома на една от тях. След това, пременени в традиционни фолклорни носии, с венчета на главите от зеленина и цветя, обикалят къщите из селото на дружини от по десетина човека, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет. Във всеки дом изпълняват песни за всеки член от семейството, пожелавайки плодородие:

А бре, Бое, бело Бое,
тука ли си, дома ли си?
Я отваряй равни двори,
равни двори, чимшир порти,
да улезнат лазарици.
— Бог помага, равни двори!
— Дал Бог добро, лазарици!

Стопаните им раздават от погачата с мед и плодове, за да има берекет. Даряват ги с яйца и дребни пари.

Лазарките обикалят и засетите ниви, където също изпълняват песен – пожелание:

Къде ние заминале,
родило се, преродило,
та на земня натегнало:
от два класа кутел жито,
от два грозда бъчва вино.

Когато свърши лазаруването, лазарките си поделят събраното. Устройват си обща трапеза в дома на водачката (кумицата).

Някъде в шествията на лазарките участват булка и момък — едно малко момиче е облечено в сватбени дрехи, а по-голямото е с калпак и с мъжки дрехи. Те разиграват пантомимата за възкръсването на Лазар, комуто предстои женитба.
Изображение
На площада лазарките изиграват ритуалното си хоро, наречено буенец (буенек), хванати в дълга редица (разтворено хоро). На хорото се хващат само моми и се подреждат по ръст (бой): най-високата и най-възрастната мома е начело и се нарича боеница (или боенек). Тя държи в ръцете си тояга. По-възрастните моми са в невестински дрехи.

В някои краища след обеда лазарките се събират за обичая надпяване на пръстените. Предварително всяка мома е оставила в общото менче свой знак: гривна, пръстен, огърлица или китка. Менчето (или котелът) престоява през нощта под цъфнал трендафил. Предварително избрана мома вади един по един знаците и определя коя мома за какъв момък ще се омъжи. Обичаят е сходен с ладуването на Васильовден.

По традиция на Лазаровден се откъсват зелени върбови клонки, които ще красят вратите на следващия ден — Връбница (Цветница). Младите жени набират цветя за венците, които ще оплетат за празника Цветница. На Лазаровден младите девойки пускат изплетените от тях венци в реката. Така символично те изразяват своето желание да се задомят. А ако венецът се улови от момък, той ще я поиска за жена. Пускайки венците във водата, момите пеят и се надяват венците им да бъдат уловени от момъка, когото те харесват. Този обичай се нарича лазаруване, а момите — лазарки.

За следващия ден — Връбница, още от вечерта се омесват к у к л и (обредни хлябове, прилични на човешки фигури).

В народните представи ясно личи сливането на езически и християнски елементи: възраждането, възкръсването на природата, превръщането на мъртвото в живо се свързва с библейската история за възкръсването на Лазар.

Обредните практики на Лазаровден ни дават основание да потърсим в тях връзката с древните култове към Богинята-майка, т.е. към пораждащото начало и затова обредността е женска, в нея участват само моми. Целта й е да осигури здраве и плодородие, да се предотврати суша и градушка. Момите, участвали в лазаруването, не са застрашени да бъдат „грабнати от змей“ и следователно биха могли да изпълнят функциите си за продължаването на рода.

Шествието, ритуалното обикаляне на домовете и песните – благопожелания имат характер на вербална магия, целяща щастие и берекет. В същото време момите доказват зрелостта си и възможностите си за създаване на семейство чрез ритуала „булка и момък“ и обличането на невестински дрехи.

Ритуалният танц — буенецът, също подсказва със своите елементи социализиращия си характер — хорото е отворено, момите са подредени строго по възраст и са в редица, т.е. те се представят в обществото, те са отворени за социума, подканвайки момците за избор.

Надпяването на пръстените има сватбена насоченост и неговият гадателски аспект е свързан с преходния момент, когато постепенно психофизическият хаос на индивида трябва да се трансформира в семеен космос.

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ!!!
ХУБАВ, ЦВЕТЕН И УСМИХНАТ ДЕН :clap:
:flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1: :flow1:
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
gigi.2000
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 840
Регистриран на: нед юни 07, 2009 11:54 pm
:: 15 рецепти от gigi.2000
:: 39 снимки от gigi.2000
Местоположение: Русе,Щръклево

Мнение от gigi.2000 » съб мар 27, 2010 9:18 am

Добро утро и от мен!
Изображение
По случай празниците ви поднасям не букет,
а една върба-да ви носи здраве през цялата година:

Изображение


Искам да ви се похваля:за вечеря на масата ще бъдем четирима :clap: !


Заключена