Какво би ви липсвало?

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
guarinociro
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 274
Регистриран на: съб дек 12, 2009 9:17 am
:: 9 рецепти от guarinociro
:: 150 снимки от guarinociro

Мнение от guarinociro » чет апр 15, 2010 12:54 pm

Ралката, много си права,наистина въздуха,усе6тането е разли4но,колкото и 4естода си ходя в България,винаги 6те ми липсва.


guarinociro
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 274
Регистриран на: съб дек 12, 2009 9:17 am
:: 9 рецепти от guarinociro
:: 150 снимки от guarinociro

Мнение от guarinociro » чет апр 15, 2010 1:04 pm

Гиги.2000,много благодаря за резептите,6те се опитам да я направя бозата.Спомням си като дете,близо до ка6тата на баба ми,има6е фабрика за боза,така ухае6е.............,о6те си спомням аромата ,който се носе6е.Хубаво не6то са спомените.

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » чет апр 15, 2010 1:17 pm

Явно бозата е фаворит в носталгичните настроения :)

На мен ми липсва мирисът на море и постоянният бриз, като духне вятърът на плажа и да ти посипе домата и сиренето с пясък :D
Пиенето на вода от пръскачките, които поливат зелените площи - един да я държи, другите да пият, а водата да е толкова студена, че зъбите ти да изтръпват...
Но това са детски спомени, които не зависят от това, дали съм си в БГ или не.....колкото и пъти да съм си ходила, не съм пила повече вода от пръскачка. Защото съм порастнала и "така не се прави".... :?
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

Мнение от Pavel » чет апр 15, 2010 1:27 pm

Интересна тема :thumup:

Вече доста време живеем извън България и не мога да кажа, че тук ми липсва нещо за ядене. Принцино Австралия има много богат избор от качествени продукти и регулацията върху храните е много сериозна. Цените, разбира се са по-високи от средните, но човек може да бъде спокоен, че това, което купува от магазина или плод-зеленчука е качествено.

Някои от нещата, които много се радвам, че ги има и тук:
- сирене - Bulgarian feta (бяло саламурено сирене) има във всеки магазин
- кисело мляко - има няколко марки с абсолютно същия вкус, който харесвах в България
- кашкавал - "Витоша" няма, но избора от жълти сирена е огромен, вече сме открили някои видове Чедър, които са доста близки
- лютеница - македонска има навсякъде, българска по-трудно се открива
- кисело зеле - македонско и полско - само в деликатесните магазини
- плодове и зеленчуци - честно казано в България не обичах въобще, тук проядох всичко - обикновено вкъщи има поне 2-3 вида плодове
- салами - специално за сухите колбаси избора не е много голям, но има достатъчно добри (на мен Пеперони ми дай и друго не ми трябва)

Боза за съжаление няма. В България трябва да се наваксва :)

Бира - има хубава, обаче стандартната бутилка е 375 мл. ГОЛЕМИТЕ са по 700 мл (само 2 марки предлагат такива). Ужас. Нормални бутилки от 2-3 литра не са виждли, като им разказвам на австралийците ме гледат странно... На заведение нещата са още по-страшни - в някои щати, ако просто си поръчаш "1 бира" ще ти донесат стандартна чашка - 115 мл. Да, малко повече от голяма ракия. :x

На мен също ми е интересен и другия въпрос - за хората, живели извън България. Когато се приберете в България - там какво ви липсва?
Aut viam inveniam aut faciam


Потребителски аватар
naxos
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 37
Регистриран на: ср яну 13, 2010 1:45 pm
:: 10 рецепти от naxos
:: 74 снимки от naxos
Местоположение: София

Мнение от naxos » чет апр 15, 2010 2:14 pm

Единствено нещо което ми „липсва” е „буцата”, която ми засядаше в гърлото когато слънцето залязваше. :D :D :D
" Който иска уважение - много не говори, който иска здраве - много не яде"

mihaelaivanova
майстор с шприц
майстор с шприц
Мнения: 13
Регистриран на: нед ное 08, 2009 6:49 pm
:: 1 рецепти от mihaelaivanova
Местоположение: лондон UK

Мнение от mihaelaivanova » пет апр 16, 2010 8:04 pm

gigi.2000 написа:На мен биха ми липсвали градинските домати,саламуреното сирене,домашната лютеница,и...домашната кайсиева ракия :oops: ...Умирам си за една кайсиева ракийка със салата от домашни домати,добре узрели,в края на август,да речем...Наздраве!
напълно те подкрепям за градинските домати и краставици.. несравними, тук не мога да намеря такива, които да имат някакъв вкус :thumdown: иначе най много ми липсва купешката баничка от баничарницата до нас малее. напълни ми се устата :oops: иначе другото си го има

Потребителски аватар
neli1100
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 226
Регистриран на: пон яну 25, 2010 8:07 pm
:: 181 рецепти от neli1100
:: 619 снимки от neli1100

Мнение от neli1100 » съб апр 17, 2010 7:15 am

Получило се е много интересна тема,изчетох я цялата.

Потребителски аватар
mimsi
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 427
Регистриран на: пет дек 05, 2008 9:55 am
:: 26 рецепти от mimsi
:: 164 снимки от mimsi

Мнение от mimsi » съб апр 17, 2010 12:33 pm

naxos написа:Единствено нещо което ми „липсва” е „буцата”, която ми засядаше в гърлото когато слънцето залязваше. :D :D :D
:cry: Винаги ми е много тъжно за всички българи по чужбина.Прескачах тази тема,защото знаех че писаното в нея ще ме разплаче и така и стана!
Ако аз съм в чужбина , далеч от близките си, едва ли би имало вкус каквото и да хапна.Българската храна сигурно ще е последното нещо,което ще ми липсва!

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » съб апр 17, 2010 3:52 pm

Мим, започнах темата, не защото се чувствам нещастна в чужбина или нещо подобно, напротив! :)

Имам носталгия по детството си - но мисля, че всеки го има, незвисимо къде живее. Все пак през 19-те години, които живея в чужбина, не съм изпитала никога желание да се върна за винаги в България. Не страдам по България, не ми липсва нищо, освен бозата, и това не е ежедневно, а може би досега 5 пъти. Напротив, когато съм там ме е страх от продуктите, които купувам - сирената без мляко, саламите без месо, препакетираните продукти, хилядата Е-та и невъзможността да намериш чиста храна. Детето ми и аз винаги се натравяме от нещо, винаги някой лекар се питва да ни смъкне кожата, за да изпише 2 аспирина.... не, не, определено не страдам, че не съм там.

Не съм искала темата да стане нещо от рода на ".....ходим да се скитаме - немили, клети, недраги....." Далеч съм от такива настроения, не се чувтвам така. Ако някога изпитам желание да се върна - ще се върна. Това е нещо, което е по възможностите ми, а избора да не съм там, съм го направила съзнателно. Както всеки друг, който емигрира.

Така че съжалявам, ако тази тема е болезнена за някого. За мен не е и може би беше проява на нечувствителност от моя страна да я започна.

:/

Все пак - благодаря на всички, които се включиха :thumup:
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
STELKINA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 348
Регистриран на: съб авг 15, 2009 8:38 pm
:: 45 рецепти от STELKINA
:: 222 снимки от STELKINA
Местоположение: милано родом от сливен

Мнение от STELKINA » нед апр 18, 2010 3:10 pm

Здравеите и от мен. За късмет тук в Милано всяка събота пристигат бусове от BG и носят всичко което си поръчаш. Лично на мен най ми липсва когато комшийката викаше сутрин от прозореца ХАЙДЕ КАФЕТО Е ГОТОВО. Бяхме ниаколко майки чиито сапрузи работеха в чужбина . Кафе приготвяше която стане първа. Ей това ми липсва ,тук хората не са така топли и човечни . Ама те май вече и в BG станаха някак си зависливи и злобни. Ходим си всяко лято за 1 месец на почивка и от година на година все по зле. Синът ми тази година навършва 18 и май вече колкото и лошо да звучи не милее да си идва с нас.


Отговори