На Коледа стават чудеса

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

На Коледа стават чудеса

Мнение от Makaweli » ср дек 05, 2012 7:04 am

Коледата наближава, а както всеки знае На Коледа стават чудеса :zwyncheta: :zwyncheta: :zwyncheta:

Хайде да споделим красиви Коледни истории и да позволим на Коледния дух да обземе сърцата ни :emotshejna: :elha: :snejenchovek: :emotshapka: :zwyncheta:

Изображение

ЕДНА КРАСИВА КОЛЕДНА ИСТОРИЯ

Седмица преди Коледа имах неочакван гост.
Тъкмо бях приключила с домакинската работа и се канех да си лягам, когато чух шум в предната част на къщата. Отворих вратата на хола и видях Дядо Коледа до елхата. Той ми направи знак да не викам, като сложи пръст на устните си.

“Какво правиш?” – започнах да го разпитвам.

Но думите ми секнаха, като видях, че в ъгълчетата на очите му има сълзи. Неговата обичайна веселост липсваше. Отговори ми с едно изречение: “Учете децата!” Изпаднах в недоумение. Той предугади въпроса ми и с едно бързо движение извади зад елхата една торба с играчки.

Стоях объркана, а Дядо Коледа повтори:“Учете децата! Учете ги на същността на Коледата, тя е забравена!”


Той бръкна в торбата с играчки и извади елхичка: “Учете ги, че чистият зелен цвят на празничната елха – елхата, която остава зелена целогодишно – изобразява вечната надежда на човечеството. А острият й връх, насочен към небето, символизира посоката на човешката мисъл – нагоре.”


Дядо Коледа бръкна отново в торбата, извади една блестяща звезда и я окачи на елхата: “Учете децата, че звездата беше небесния знак на обещаното отдавна. Бог беше обещал Спасител на света и звездата беше знак, че обещанието е изпълнено.”


След това бръкна и извади една свещ: “Учете децата! Символиката на свещта е, че Христос е светлината на света и когато виждаме запалената свещ си спомняме за Този, който измества тъмнината.”


Той бръкна за пореден път и извади един венец:“Учете децата, че венецът символизира вечната природа на любовта. Истинската любов е нескончаема. Любовта е един непрекъсващ кръг на привързаност.”

Следващото, което извади, беше една малка фигурка на Дядо Коледа:“Учете ги, че Дядо Коледа символизира щедростта и добротата, които чувстваме през декември.”

Той бръкна отново и извади един лист от бодлива зеленика:“Учете децата, че това растение символизира безсмъртието, символизира короната от тръни на нашия Спасител, а червените плодове – кръвта, пролята от Него.”

После закачи на елхата един подарък:“Учете децата, че Бог така възлюби света, че му даде Своя единствен Син. Ние Му благодарим за Неговия несравним дар. Мъдреците се поклониха пред святото дете и Го дариха със злато, тамян и смирна. Трябва да поднасяме подаръци в същия дух като мъдреците.”

Бръкна отново в торбата и извади едно захарно бастунче:“Учете децата, че захарното бастунче символизира гегата на овчаря. Тя му помага да връща заблудилите се овце в стадото. Захарното бастунче означава, че сме закрила за братята си.”

След това извади от торбата един ангел:“Учете децата, че ангелите бяха предвестници на добрата новина за раждането на Спасителя. Те пееха:”Слава на Бог на небето! Мир и любов между хората на земята!”"

Чух топъл звук и той измъкна от торбата една камбанка:“Учете децата, че загубените овце биват намирани със звука на камбаната. Тя трябва да завърне хората в лоното.”

Дядо Коледа погледна доволен към дървото. Блясъкът се върна в очите му: “Помнете, трябва да учите децата на истинския смисъл на Коледа, а не да ме поставяте в центъра, защото аз съм само скромен Негов служител, покланям Му се и Го тача – нашия Господ, нашия Бог!”
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение


Потребителски аватар
i4eto3421
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 892
Регистриран на: пон ное 16, 2009 3:10 pm
:: 89 рецепти от i4eto3421
:: 507 снимки от i4eto3421

Мнение от i4eto3421 » ср дек 05, 2012 8:18 am

Много поучително.Много ми хареса.Благодаря ти Makaweli.
:zwyncheta: :zwyncheta: :zwyncheta: :zwyncheta: :zwyncheta: :zwyncheta:

didka72
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 2
Регистриран на: чет фев 03, 2011 3:27 pm
:: 23 рецепти от didka72
:: 267 снимки от didka72

Мнение от didka72 » ср дек 05, 2012 10:17 am

Страхотна приказка...Благодаря на Makaweli !!! :clap: Със сигурност ще я прочета на децата си ,защото има много смисъл, предаден по красив начин ! Весели празници на всички ВЕСЕЛИ ГОТВАЧИ :chef:

Потребителски аватар
mami48
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 6242
Регистриран на: вт апр 14, 2009 9:40 pm

Мнение от mami48 » ср дек 05, 2012 10:47 am

Бони,макар,че отдавна не съм дете научих много - за истинския смисъл на КОЛЕДА - Да си жива и здрава,предлагаш ни толкова поучителни неща,благодаря ти от сърце мила. :winkiss: :winkiss: :winkiss: :hug: :hug: :hug:


Потребителски аватар
Sirena
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 3898
Регистриран на: пет юли 11, 2008 8:31 pm
:: 17 рецепти от Sirena
:: 171 снимки от Sirena
Местоположение: Варна

Мнение от Sirena » ср дек 05, 2012 6:27 pm

Прекрасна история, Бони :D По увлекателен и разбираем начин са обяснени символите, за някои и аз не знаех,благодаря.
"Бъди себе си, има достатъчно други хора."

Потребителски аватар
dianakatou
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 1068
Регистриран на: вт фев 14, 2012 10:37 am
:: 9 рецепти от dianakatou
:: 119 снимки от dianakatou

Мнение от dianakatou » ср дек 05, 2012 8:16 pm

БОНИ,благодаря ти ,наистина е така и нека много по-вече хора научат тая история и смисъла на Коледа .Ако си спомняш,миналата година по празниците бях писала ,че тия празници не са само да седнем край масата ,ами крият много по-голям смисъл .....за жалост по-вечето съвременни хора са забързани ,и далеч едн от друг ,даже и от родителите си ,за голямо съжаление .Раждането на Божия син е един от най-големите християнски празници , и при нас се продават тия бодли с червени плодчета,всъщност този е празничния ни букет ,символизиращ бодливия венец и пролятата кръв за нас ,за хората , с надежда и вяра за по-добър живот ,и по-вече човещина .....и не само по празниците ,а сърцата ни да са отворени ...всеки ден ....Блага дума,доброта и мисъл за всички около нас ....

Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Мнение от sladki64e » пет дек 07, 2012 5:47 am

Бони, благодаря! Чудесно е!

Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Мнение от sladki64e » пет дек 07, 2012 5:48 am

Аз вярвам в чудеса – Николина Милева

Простете ми, аз вярвам в чудеса.
Самата аз се случвам като чудо.
Аз вярвам точно в малките неща.
В гъсеницата с дух на пеперуда.
Простете ми, измислих си небе.
Не, не е синьо, малко и прозрачно.
Измислих си и вечност на дете,
където да се губя многократно.
Там всеки път се случвам по – добра
и точно ти си моята принуда,
причината за простите неща,
за хаоса сътворен от пеперуда,
за всеки камък – малка канара,
обърнал и най – тежката каруца,
замахът на тъй леките крила,
причината за всичко да се случи.
Простете ми, аз вярвам в чудеса
и в тихата обичаща вселена.
Небето се пробужда в небеса,
а аз съм в теб реална и простена.

Потребителски аватар
mami48
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 6242
Регистриран на: вт апр 14, 2009 9:40 pm

Мнение от mami48 » пет дек 07, 2012 8:06 am

ЙОАНКА,мило момиче,успя да ме докоснеш с това прекрасно стихотворение,благодаря ти,много ми допадна. :winkiss: :giflo1: :winkiss:

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » съб дек 08, 2012 10:07 am

Изображение

През светата нощ, когато във Витлеем се родил Спасителя, зашавали, зашумели и затрепкали дървета и полски цветя. Те искали да Го видят и да Го поздравят. Но само стройната палма, маслиновото дърво и скромната елха могли да постигнат това. Радостният трепет на техните клонки и листа ставал все по-шумлив и накрая се превърнал на думи.
- Да идем да се поклоним на Младенеца – рекла палмата на маслината и да му поднесем нашите дарове!
- Вземете ме и мене с вас! – примолила се елхата.
Палмата и маслината я погледнали надменно и й се присмели:
- Бре, я се погледни на какво приличаш. Листата ти са остри като игли, а смолата ти мирише и вони.
Елхата млъкнала попарена, но погледнала още веднъж към сияйната светлина, която окръжавала лежащия в яслите Младенец. Един ангел чул подигравателните думи на палмата и маслината.

Палмата се приближила до яслите и положила пред тях най-хубавия лист от своя връх.
- Ето ти ветрило, прекрасний Младенецо, с което да се разхлаждаш в горещините – казала тя. Маслината пък изцедила от своето благоуханно масло, което запръскало блгоухание наоколо. Елхата се омърлушила и си казала, че палмата и маслината са имали право да й се подиграват. “Недостойна съм да стоя тук пред очите на Младенеца” –проплакала тя.
Тогава ангелът пристъпил към нея и казал:
- Мъчно ми е за тебе. Ела по-близо до яслите! Ти, елхице, в смирението си сама се унижаваш, но аз ще те възвися и украся по-хубаво от останалите дървета!
Погледнал той към звездичките, кимнал им и те една по една почнали да слизат от небето и да кацат по елховите клонки.
Младенеца в туй време отворил очички. Нито хубавият палмов лист, нито маслиненото благоухание успели да привлекат Неговото внимание. Той ласкаво се усмихвал и протягал ръчички към обсипаната със звездички елха. Добрата елха потреперала от извънмерна радост, но не се възгордяла, а осветявала с блясъка си палмата и маслината, които засрамено мълчали в тъмнината.
Ангелът проговорил втори път:
- Това ти е наградата за скромността, елхичке! От сега нататък ти ще красиш празника Рождество Христово с вечно зелената си дреха и с бляскавите, подобни на звезди украшения, с които човеците ще те кичат в Светата нощ. Тъй ще радваш децата, а на възрасните ще припомниш за детските им дни. Това ще ти е предназначението и наградата, скъпо коледно дърво./легенди /
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение


Отговори