Оценяне на рецепти

Мнения, препоръки, съвети - всичко свързано с функционалността, съдържанието и дизайна на сайта и форума
Отговори
Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Оценяне на рецепти

Мнение от Aliana » нед фев 22, 2009 3:03 pm

Здравейте!


Това, което Деси е написала в другата тема, ме накара да отворя тази.
Може би ще е от помощ на всички, ако оценянето на рецепти се ограничи. Не на брой, а по критерии.

Ще ви дам два примера. Единият се случи с рецепта, сложена от мен - сладки, които трябваше да изглеждат като пържени картофи. Още преди да са я пробвали, много участници ги оцениха с 5. Аз ги направих още същият ден, и резултата беше следният: НУЛА прилика с пържени картофи, ама нула! Тестото е много вкусно, за хора, обичащи хрупкави бисквити е ИДЕАЛНО! Но не отговаря на името.

Другият случай е чест. Значи, излиза нова рецепта, още в момента на появяването вече има една оценка, естествено петица! Възникват въпроси по нея, и се оказва, че участникът, който я е сложил, не я е пробвал. Е?? Как става това тогава, че той си я е оценил като много добра? И най-вече по каква причина?

Аз съм ЗА това, рецепти да се оценят, след като са пробвани, или ако вече са правени от другите. Има много храни, за които можем да си представим, какъв вкус имат. Понеже са сходни, понеже са обичайни.

Но как се слага оценка на храна, която ми се струва необичайна? Или с нещо, което аз не обичам? Ей така, на изуст? Ами знаете ли какво ще стане тогава? Оценките ще са просто излишни. Аз не ям суров лук например. И знам, че където и да го има, за мен ястието е отвратително. Сега какво, да тръгна да ви окипазя всички салатени рецепти с лук? И чубрица не ям. И брюкселско зеле. Но сложих рецепти с брюкселско зеле, защото някой търсеше. За мен такава рецепта няма стойност, но за други има.

Или защото с потребителя сме имали търкания по определени въпроси, не означава, че рецептите му са лоши. А точно това се практикува, за жалост.

По другите форуми, в които членувам от години, са забранени даже коментари, които не са полезни за другите.
Още в условията за ползване е казано, че коментари от рода на:
"много ми харесва", "звучи добре", "не обичам яйца", "супер идея", "може и така....." са забранени и се изтриват от модераторите. Само неща, имащи конкретно отношение към рецептата, имат място в коментарите. Никой не го интересува, дали ХУ обича магданоз. Или не яде чушки.

Аз не пледирам за същото тук, но очаквам малко честност в отношенията.

Една от рецептите преди седмица ме беше впечатлила и я направих. Беше ужас, самите работни стъпки не можеха да се следват. И написах на автора ЛС. Не съм сложила оценка 1. Може пък аз да не съм я докарала, а други да я успеят.


Така че въздържайте се моля от положителни или отрицателни оценки, базиращи на предположения. Няма смисъл.




Поздрави, Ралица
www.facebook.com/artandhobby


Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » вт сеп 08, 2009 6:55 pm

Случилото се днес в сайта ме кара да почна темата отново - старата песен на нов глас :/


Днес едно нищо и никакво ядене като Циганска баница събра 8 гласа - всичкото 5-ици!!!!

Незнам кой кому какво искаше да покаже или докаже....въздържам се да спекулирам.

Но много искам да попитам гласувалите - каква оценка слагате тогава на една сложна и вкусна торта? 25? 30?
Ами и на всички останали рецепти, които изискват знания и умения? И труд, и време, и продукти, и фантазия? Аааа, сигурно 1, точно ЗАЩОТО са трудни, ясно!

Не ми излиза от главата - ако беше останала рецептата в сайта, щеше сигурно и рецепта на месеца да стане - със сложени 5-ици в знак на солидарност....? Дайте да защитим Здравка от нападателната Алиана...? А не се замисли никой, че неговите собствени рецепти, които изискват труд, биват обезценявани по този начин.
След като филийки намазани с олио и поръсени с чубрица имат същата стойност като един сложен и деликатен специалитет - какъв смисъл има тогава от стилна и изтънчена кухня?
Вие всички знаете българската поговорка за кладенчовата вода...На това ли се дължи масовото слагане на 1-ци на супер интересни рецепти и масовото слагане на 5-ици на Циганска баница?


:? :? :? :? :?
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
BABY
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 494
Регистриран на: пет юни 13, 2008 9:46 am
:: 457 рецепти от BABY
:: 1598 снимки от BABY
Местоположение: ХАСКОВО
Контакти:

Мнение от BABY » вт сеп 08, 2009 11:19 pm

Това,че една рецепта изисква малко повече време не значи че е по трудна и да се сложи оценка - 1.
Не говори каквото знаеш,но знай винаги какво говориш!!

Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » ср сеп 09, 2009 6:11 am

Ох, пак ли вдигаме тази тема. Първо да поясня - масово слагане на 1 няма, още по-малко на трудни рецепти... Лошите оценки, които се поставят на рецепти са в съвсем нормални граници (все пак не може всички да харесваме едно и също).

Оценката няма никаква връзка със сложността. Едва ли някой си мисли "Тази рецепта е лесна, дай да й сложа лоша оценка" или пък "Тази рецепта не изисква много усилия - значи е лоша". Има рецепти, които по начало не изискват усилие - сандвичи, салати и подобни - това не пречи да са хубави. Има рецепти, за които трябва да се вложи повече труд - това също не пречи да са хубави. Рецепта се оценява сама за себе си, не в зависимост дали е по-лесна/трудна от друга, дали изисква повече продукти или време.

Има една причина лесните рецепти да получават повече оценки (и положителни, и отрицателни) - много по-лесно е да се направят и съответно повече хора ги приготвят и оценяват. Това не значи, че по-засуканите рецепти не се харесват или не ги приготвяме - просто значи, че в забързаното ни ежедневие по-често приготвяме лесни, отколкото сложни ястия.

И отново ще се повторя - оценката няма общо със сложността - тя е за да може човек, като отвори рецепта да види какво мислят другите за ТАЗИ рецепта, сложността си има собствен индикатор.

Освен това, засега оценките са анонимни, точно поради причина всеки да може да си каже мнението, без да се притеснява, че някой ще му се "разсърди".


Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » ср сеп 09, 2009 10:45 am

Неви, здравей!

Не съм искала да изнервям никого. От февруари до септември, седем месеца, нито аз, нито някой друг е писал тук.

Съжалявам за използвания израз "масово стагане на 1-ици". Наистина това беше навремето единично явление.

Просто горе ясно написах, какво ме кара да се замислям.

От това, което си написала, ми става ясно, че проблемът, който АЗ виждам, резултира от разликата в критериите за оценка. При оценяне на каквото и да било, има критерии. Явно моето разбиране и отношение към храната и кулинарията е много различно. Това е само констатация, не казвам по-добро или по-лошо.

И мисля, че в това никога няма да може да се постигне уеднаквяване.

А и не би трябвало.

Съжалявам, че отново започнах, в предният постинг писах - на мен ЛИЧНО не ми го побра главата.

Ако искаш - закрий темата :oops: За мен поне тя се изчерпа в тази си форма.


Поздрави!

Ралица
www.facebook.com/artandhobby


Отговори