Кайма за скара

Ако търсите рецепта, идея или съвет - тук е мястото, където да попитате
skarata
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 2
Регистриран на: ср сеп 09, 2009 2:39 am

Кайма за скара

Мнение от skarata » съб сеп 19, 2009 11:24 pm

Здравейте ,опИтвам се да получа подходящата кайма за скара. Като започвам от най подходящото месо за кайма. Смесвам 70 към 30 свинско и телешко като свинското месо е от предната част (вратната ) или корема. Подправки класически сол и черен пипер , без експерименти. Търсих в и-нет различни рецепти , но се оказа , че ние нямаме стандарт или поне никой не е въвел та да се води човек при направата на каймата. затова тук отварям тази тема.Каймата , като заемаща важно мястото на българската трапеза ! Моля споделете вашият опит. Нека заедно да направим най - добрата скара ! :chef: :clap:


Потребителски аватар
krisi
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 351
Регистриран на: пет фев 20, 2009 5:12 pm
:: 75 рецепти от krisi
:: 323 снимки от krisi
Местоположение: Sveti Vlas

Мнение от krisi » съб сеп 19, 2009 11:47 pm

В България кайма за кюфтета се прави (мели се с мелачка) от тлъсто свинско и телешко месо в пропорция 60 към 40. Освен тлъсто свинско, може да се използва свинска сланина. За българския вкус кюфтета без свинска мазнина са сухи.Към мляното месо най-често се добавя намокрена среда от хляб, сол, зрял или зелен лук и яйце, след което каймата се омесва добре, за да не се разпада кюфтето при готвенето. В зависимост от региона се добавят и различни подправки като магданоз, черен пипер, чубрица и/или кимион.

skarata
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 2
Регистриран на: ср сеп 09, 2009 2:39 am

Мнение от skarata » ср сеп 23, 2009 4:04 am

Ok нали ще правим кюфтета за скара,а не за пържене. Как ще слагаме в тях хляб?Аз си мислех малко по професионално да се отнесем кът тази тема . Добре започвам от месото отново превих тук нови опити и стигнах до заключенитето , че 80 на 20 свинско с телешко . Това ,че ние ...40 на 60 и т.н. е не съм сагласен . Корем или плешка , но плешката е по скъпа и обрезки от телшкото, няма проблеми. Надявам се , че и тук ще се включат вещи в занаята. А какво мислите за полифосфати в каймата и ако не сте съгласни какъв заместител бихте педложили , но да не е от Е групата нещо био. :)

donita
ентусиаст с миксер
ентусиаст с миксер
Мнения: 81
Регистриран на: пет юли 03, 2009 9:43 pm
Местоположение: Географският център на България

Мнение от donita » ср сеп 23, 2009 11:03 am

Използват се телешко и свинско месо 50:50 или 60:40 .ПОдходящо съчетание е и телешкото ,свинското ,агнешко или овче месо в съотношение 35:30:35 .От телешкия труп се използва предната част ,тъй като по-къси мускулни влакна и дава по-сочни продукти ,от свинското и агнешкото се използват всички части.
Обезкостеното месо ,почистено от груби сухожилия и мускулни ципи се нарязва на парчета 80 - 100гр ,посолява се и се смила .Измесва се каймата и се оставя да зрее на температура 0-4градуса 24 часа. омесва се после с подправките и добавена студена вода :
Кебапчета се подправят със смлян черен пипер и смлян кимион ,а за Кюфтета на скара -с чер пипер и ситно нарязан лук - може да се добави лютиви чушки.
За наденички -чер пипер ,бахар ,чубрица ,счукани лютиви пиперки -за по-голяма сочност се прибавя нарязана на дребни кубчета сланина,със сместа се пълнят сатленки предварително накиснати във вода. Оформените полуфабрикати се съхраняват при температура 0-4градуса до 48 часа от смилането на месото.
Полуфабрикатите от смляно месо се пекат на умерена скара ,като Кебапчетата се въртят и се пекат поне от 3 страни.


Потребителски аватар
Galya68
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 132
Регистриран на: вт май 05, 2009 8:05 pm
:: 30 рецепти от Galya68
:: 45 снимки от Galya68

Мнение от Galya68 » чет сеп 24, 2009 7:25 pm

Аз правя каймата за скара винаги в съотношение 70-30/телешко-свинско/,като задължително смилам месото два пъти.За да се получи гладка смес прибавям малко газирана вода,което прави кебапчетата/кюфтетата/ по-сочни и не се "свиват" при печене. :thumup:
Радвай се на живота.По-късно е,отколкото си мислиш!

Потребителски аватар
Galya68
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 132
Регистриран на: вт май 05, 2009 8:05 pm
:: 30 рецепти от Galya68
:: 45 снимки от Galya68

Мнение от Galya68 » чет сеп 24, 2009 7:30 pm

Пропуснах подправките:на кебапчетата-сол,кимион,черен пипер;на кюфтетата-сол,лук,черен пипер и люта чушка/зелена/.
Радвай се на живота.По-късно е,отколкото си мислиш!

lqna
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 47
Регистриран на: нед май 31, 2009 10:14 am
:: 31 рецепти от lqna
:: 85 снимки от lqna

Мнение от lqna » чет яну 14, 2010 3:15 pm

КАКЪВ ХЛЯБ В КЮФТЕТАТА ЗА СКАРА БЕ ХОРА, ТОВА ДА НЕ СА ПЪРЖЕНИ! АЗ НЕ СЛАГАМ ХЛЯБ В КАЙМАТА ЗА СКАРА, НО СЛАГАМ МАЛКО ГАЗИРАНА ВОДА И ПОДПРАВКА ЗА СКАРА! В ОРЕБРЕН ТИГАН СТАВАТ НАПРАВО СТРАХОТНИ ОСВЕН ВСИЧКИ ИЗПИСАНИ ПОДПРАВИ ОСТАВЯМ СМЕСТА ДА ПРЕСТОИ ОКОЛО ЧАС...ПЕКА И :yee:

khk
ентусиаст с миксер
ентусиаст с миксер
Мнения: 3
Регистриран на: ср сеп 24, 2008 10:14 pm

Мнение от khk » чет мар 11, 2010 5:10 pm

И аз слагам в каймата за скара газирана вода. Освен това е важно каймата да е ситно смляна. И, за да не са сухи кюфтетата, задължително е да има тлъсто свинско, освен телешко или агнешко. Добре е свинското да е поне 60 %. И задължително каймата, след като се омеси, трябва да престои на хладно няколоко часа /а може и цял ден/, за да узрее. Да ви е сладко!

vmm1970
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 1
Регистриран на: нед сеп 12, 2010 3:50 pm

Мнение от vmm1970 » пет ное 25, 2011 3:03 pm

Здравейте,искам и аз да споделя моя опит с правенето на кайма за скара.
Значи първо меля кайма,последно време я правя само от свинско месо,но може една трета свинско,една трета телешко,една трета агнешко или 50 на 50 свинско-телешко.Като смеля месото го посолявам и го оставям за 2-3часа в хладилника,ако имате време може и за 12часа(което е по-добрият вариант)после меся до побеляване на месото,като прибавям подправките,водата(250мл-300мл/1кг),сода бикарбонат(1ч.л./1кг),а лукът го прибавям 20-30мин преди да започна да ги пека. Вместо вода съм слагала бира-не ми хареса,бобена вода-нищо особено като вкус,така че остана чистата вода :).Месото което ползвам е от преден бут или врат

Потребителски аватар
mamcheto61
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 185
Регистриран на: съб сеп 11, 2010 11:32 am
:: 195 рецепти от mamcheto61
:: 1056 снимки от mamcheto61
Местоположение: c.Cтрaнcко Хacковcко

Мнение от mamcheto61 » нед ное 27, 2011 1:09 pm

:D :D да споделя и аз моя опит..500 гр телешко,козе, агнешко,заешко- по избор и 500 гр тлъсто свинско месо(Правила съм ги и само от свинско месо и по-ги харесваме отколкото когато са смес).Месото се нарязва на късове,прибавя му се ситно нарязания лук и подправките
и се обърква.Смила се през едра решетка и после през ситна.Към каймата се прибавя водата и хубаво се омесва.Оставя се да престои поне 12-24часа в хладилник и след това се оформят кюфтетата.След като се оформят може леко да ги замразите във фризера преди печене.
Ето и рецептата която ползвам за правене на кебапчета..Приготвя се по същия начин като кюфтетата само подправките са други и месото също..800 гр много тлъсто свинско месо и 200 гр телешко-та на този кг се прибавя 22 гр сол,4 гр черен пипер,4 гр кимион,100 мл вода и по желание 100 гр лук.надявам се да съм помогнала и аз.. :thumbsup: :thumbsup:


Отговори