Тайните на тайландската кухня

Дъра-бъра за всичко в кухнята
Отговори
apostol
чирак с черпак
чирак с черпак
Мнения: 37
Регистриран на: ср окт 10, 2007 6:11 pm
Местоположение: София
Контакти:

Тайните на тайландската кухня

Мнение от apostol » пон апр 28, 2008 11:13 am

Напоследък често си готвя тайландски ястия. Струвам ми се дори по- вкусни и от китайските. Запознайте се с няколко от тях...

ПЪРЖЕН ОРИЗ

В няколко лъжици затоплено олио запържваме едно яйце. След това прибавяме сурова наденица. Прибавяме и една нарязана люта чушка, един настърган морков и стрък нарязан пресен лук. Бъркаме. Прибавяме чаша варен ориз. Подправяме с рибен сос, сос от соя и лъжичка захар. Бъркаме отново, докато продуктите се смесят добре помежду си.

ПИЛЕШКО ИЛИ СВИНСКО С ФИДЕ

В малко мазнина запържваме нарязаното месо, докато смени цвета си. Прибавяме едро нарязано китайско зеле и 1 морков, нарязан на тънки кръгчета. Бъркаме. Прибавяме свареното фиде, разбъркваме, прибавяме и едно яйце и пак разбъркваме добре. Подправяме с рибен сос, сос от соя и малко захар. Разбъркваме 3- 4 мин. и сервираме.

ПИЛЕШКО ИЛИ СВИНСКО СЪС ЗЕЛЕ

Загряваме черпак бульон. В него поставяме нарязаното месо и бъркаме, докато то смени цвета си. След това прибавяме едро нарязано китайско зеле и нарязан пресен лук. Разбъркваме няколко минути. Подправяме със соев сос и захар. Прибавяме едно яйце и разбъркваме добре. Прибавяме сварено фиде и подправяме допълнително с чили сос.


ТАЙЛАНДСКО ПРАЗНИЧНО ЯСТИЕ

Най- напред сваряваме оризово фиде, изплакваме го обилно със студена вода и го разпределяме в чиниите за сервиране.
Наливаме 4 с. л. зехтин в един тиган. Нарязваме корен джинджфил на тънки филийки (или пък взимаме 1 ч. л. изсушен), нарязваме и 1 почистена от семките и ребрата люта чушка на ситно, както и 7 скилидки чесън.
Пускаме ги в зехтина.
След това нарязваме на тънки жулиени 2 моркова, 3 стръка пресен лук и 1 малка краставица. Нарязваме на жулиени и 200 гр. пилешки гърди.
Поставяме най- напред месото в тигана. Бъркаме го непрекъснато в продължение на 4 мин. Подправяме с малко сол и бял пипер.
След това прибавяме и зеленчуците. Отново бъркаме, докато те поомекнат. Подправяме ястието със сос от соя и бяло вино. Разбъркваме. Сипваме отделните порции върху свареното азиатско фиде и сервираме.
********************

Апостол Апостолов

www.LudiPari.com


fifi
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 16
Регистриран на: вт сеп 16, 2008 8:31 pm

Мнение от fifi » ср сеп 17, 2008 2:58 pm

Zdraveite, Apostol! Ako imate koreiski rezepti molja izpatete mi gi, ako vi se zanimava razbira se :D
irina.kostadinova@hotmail.com

kossara
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 3
Регистриран на: нед окт 12, 2008 12:24 pm

Мнение от kossara » нед окт 12, 2008 12:39 pm

Наистина изключително оригинална и разнообразна кухня.Преди 2 години бях в Тайланд и се запознах на място с нея и оттогава съм влюбена :oops: Но къде мога да намеря специфичните подправки? Без тях просто не е същото.

fifi
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 16
Регистриран на: вт сеп 16, 2008 8:31 pm

Мнение от fifi » нед окт 12, 2008 7:09 pm

Здравеите, Косара! Не знам каде можете да намерите подправките в БГ :( ., но мисля в Софиа се намират...при мен не е проблем, има ги.. 8)


Отговори