Как тече денят на Веселите готвачи? - Януари '10

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
korneliq
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 101
Регистриран на: нед дек 16, 2007 2:25 pm
:: 744 рецепти от korneliq
:: 388 снимки от korneliq

Бабин ден

Мнение от korneliq » пет яну 08, 2010 9:59 am

Бабинден е български празник, отбелязван на 8 януари (и на 21 януари по стар стил) в чест на бабата акушерка в селото.Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагат при раждане, и на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са "бабували" на родилките. Този празник е езически и идва от далечните праславянски времена, но се е запазил и по време на Възраждането е бил изключително почитан. Днес Бабинден губи доста от обредните си обичаи, но пък се празнува от по-възрастните и е свързан с много смях и веселие.На обед булките и невестите се събират на празнично угощение в дома на бабата-акушерка. Всяка жена носи прясна погача, баница, варена или печена кокошка и бъклица с ракия или вино. Целува ръка на бабата и й подава подноса с храната. Дъщерите и снахите на бабата подреждат дълга и богата трапеза, около която сядат всички присъстващи. Започва весело и буйно пиршество.

Честит празник на всички, които помагат на идването на нов животЧестит празник на всички акушери и гинеколози с благодарност към труда им! :elha: :zwyncheta: :elha: :podaryk: :elha: :candle: :elha: :podaryk: :elha: :zwyncheta: :elha:

На трапезата се слагат : содена питка, вита баница, свинско с праз, бурания, сарми с месо, млечна баница, пурички с локумки.


Потребителски аватар
gigi.2000
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 840
Регистриран на: нед юни 07, 2009 11:54 pm
:: 15 рецепти от gigi.2000
:: 39 снимки от gigi.2000
Местоположение: Русе,Щръклево

Мнение от gigi.2000 » пет яну 08, 2010 11:50 am

В селото,в което съм омъжена,този празник задължително се празнува,но на 21.Бабата-акушерка,която почитат, е отскоро пенсионерка,но жените,които са разчитали на нейната помощ и в жега,и в сняг, продължават да си я тачат(в това число и аз).На 30 метра от нашата къща е кладенеца,на който и в най-лютите студове идват да измият ръцете на бабата.После групата отива на центъра,там обикновено има оркестър,и се заизвиват безкрайни хора,нарежда се дълга трапеза и настава голяма женска веселба.В това време,всеки уважаващ себе си мъж,предпочита да стои в къщи и да гледа децата,отколкото да налети на тълпата ''пощръклели'' жени,че знае ли се... :wink: :rotlf: .

monito
готвач с точилка
готвач с точилка
Мнения: 115
Регистриран на: вт ное 10, 2009 11:24 am
:: 1 снимки от monito

Мнение от monito » пет яну 08, 2010 5:34 pm

Здравейте на всички и честит празник на всички баби и акушерки,които празнуват днес.Ние трябваше да ходим при наща баба на гости,обаче детето от снощи е болно,пак е с ларингит,а при него протича много тежко.Днес го водихме на лекар изписа ни една торба сиропи т.н. и сме си вкъщи и той току що заспа,кисел и хич го няма,ама ще стискам зъби и това е от мен.Аготвенето направо го пропускам днес,таткото ще измисли нещо бързо за вечеря.

Потребителски аватар
gigi.2000
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 840
Регистриран на: нед юни 07, 2009 11:54 pm
:: 15 рецепти от gigi.2000
:: 39 снимки от gigi.2000
Местоположение: Русе,Щръклево

Мнение от gigi.2000 » пет яну 08, 2010 7:45 pm

Мони,и моят син като малък беше абониран за ларингита,но след като тръгна в първи клас,боледува само когато прекали с боя със снежни топки или гризането на ледени шушулки :D .Пожелавам ти бързичко да се оправи детенце :thumup: .


Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » съб яну 09, 2010 9:05 am

Добро утро,
Хайде на сутрешно кафе :)
След толкова празници е време да си починем. Аз днес ще развалям елхата, имам доста пране и чистене - но няма да пропусна разходката :)

Изображение

Хубав ден на всички :emotshapka:
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
magi71
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1507
Регистриран на: ср юли 16, 2008 7:05 pm
:: 537 рецепти от magi71
:: 950 снимки от magi71
Местоположение: Велико Търново
Контакти:

Мнение от magi71 » съб яну 09, 2010 9:13 am

Бони, мерси за закуската! Нашата елха я развалихме още на 7, прибрала съм и всички украси и играчки.
Днес мъжо е на път, а децата още са по леглата :D Уредих се за компа на спокойствие на си сърфирам :clap:

Потребителски аватар
ivkaa75
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 2941
Регистриран на: нед ное 01, 2009 9:35 am
:: 4 рецепти от ivkaa75
:: 3 снимки от ivkaa75

Мнение от ivkaa75 » съб яну 09, 2010 10:44 am

Здравейте и от мен и ние днес ще разваляме елхата и украсата, синът ми се препра за уйкенда донеси една чанта пране така, че ще имам доста работа но и аз като MAGI71 използвам компютъра докато децата спят. ХУБАВ ДЕН МОМИ4ЕТА! :flow2: :flow1: :flow2:

monito
готвач с точилка
готвач с точилка
Мнения: 115
Регистриран на: вт ное 10, 2009 11:24 am
:: 1 снимки от monito

Мнение от monito » съб яну 09, 2010 3:27 pm

Иве благодаря,надявам се вече да понамалеят ларингитите при нас защото откакто беше на 1г и 6м (сега е на 3и6м.)ги прави всяка есен, зима и пролет.При него се получават от най дребната хрема или нещо такова,без да е близал сняг или да е пил студено,просто винаги го удря там.Днес е малко по добре.

Потребителски аватар
gigi.2000
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 840
Регистриран на: нед юни 07, 2009 11:54 pm
:: 15 рецепти от gigi.2000
:: 39 снимки от gigi.2000
Местоположение: Русе,Щръклево

Мнение от gigi.2000 » съб яну 09, 2010 6:46 pm

Мони,радвай се,че минавате ''само'' с ларингит и не ''слиза'' към дробовете.Не,че това не трябва да се лекува,но е по-леко.Няма страшно,така изграждат имунитет.И особено ако ти е първо дете,нещата ти изглеждат много по-страшни,отколкото са всъщност.Ще дойде ден,в който ще забравиш тези тревоги :winkiss: .

monito
готвач с точилка
готвач с точилка
Мнения: 115
Регистриран на: вт ное 10, 2009 11:24 am
:: 1 снимки от monito

Мнение от monito » съб яну 09, 2010 8:57 pm

Иве благодаря за успокоението,хубаво е когато някой минал по този път ти дава кураж,че нещата се оправят с течение на времето.Чао,лека вечер.


Заключена