Как тече денят на Веселите готвачи? - Март '10

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Потребителски аватар
gigi.2000
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 840
Регистриран на: нед юни 07, 2009 11:54 pm
:: 15 рецепти от gigi.2000
:: 39 снимки от gigi.2000
Местоположение: Русе,Щръклево

Мнение от gigi.2000 » нед мар 28, 2010 6:53 pm

Йони,пиша каквото си спомням от детството :wink: !

Лаленце се люлее
на зелено ливаде.
Не е било лаленце,
най е било детенце.
Майка му го будеше:
''Стани,стани,детенце,
да погледаш лазарки
как хубаво играят!
С жълти чехли потропват,
шити поли развяват!
Завърти се,възвий се,
и се Богу поклони!"


И аз я пея бавно,и играя право хоро.Така я знам от село Волово,Русенско,откъдето са моите родители.Но в селото,в което съм омъжена-Щръклево,я пеят в размер 7/8,и играят на нея ръченица.Вече 10 години не мога да я науча по тукашния начин :roll: ,сякаш в кръвта ми е кодиран "нашенския" вариант.

Ще се радвам да науча за различията в традициите от други краища на малката пъстра България!Хайде,момичета,напишете по две три думи :thumup: !


Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » нед мар 28, 2010 7:01 pm

Докато пиша си изтрих теста и се оказа че през това време Ива вече изпрати текста на песента - исках да кажа, че много текстове на песни намирам в различни песнопойки в Google.
Йоана, направила си невероятна украса на Шоколадовия сладкиш с майонеза - НЯМАМ ДУМИ, РАЗКОШНА Е :thumup: :thumup: :thumup:
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
gigi.2000
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 840
Регистриран на: нед юни 07, 2009 11:54 pm
:: 15 рецепти от gigi.2000
:: 39 снимки от gigi.2000
Местоположение: Русе,Щръклево

Мнение от gigi.2000 » нед мар 28, 2010 7:12 pm

:D Бони,и аз си изтрих текста,та се наложи да почвам отначало... А във вашия край,Търновския,каква песен пеехте,как я танцувахте...На мен ми е интересно да чуя лично от човека,не да търся в Гугъл.Сякаш като го разкаже човек,наученото придобива цвят,вкус и мирис...триизмерност някаква :roll: .

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » нед мар 28, 2010 9:20 pm

Ивка, съгласна съм с теб, че разказаното и преживяното е едно, а написаното и прочетеното съвсем друго. В моето детство и в нашето село църковните празници не се тачеха много за мое огромно съжаление. Нещата се правех малко тайно, не на показ - е, и аз си имах от баба носия, и пахти, и една тъмно маслено зелена шамия, която като девойка носих дълго време като шал.

А все пак една от песните, която се пееше в къща с млади хора за женене беше:


Ой Лазаре, Лазаре!
Тука ни с казале,
Че има мома и момък:
Я момата годете,
Я момъка женете,
Доде е вино червено
И тая бистра ракия!
Радувай се, радувай,
Радувай се, домакине!
Колко шума по гората,
Толко здраве на таз къща!
Колко дърва по полето,
Толко здраве на таз къща,
На таз къща чорбаджийска,
Чорбаджийска и болярска!

А за беретет - ето тази:

Лазар се вози на злата колца,
Из село ходи, Богу се моли:
- Я дай ми, Боже, дребен ми дъждец,
Трева да расте, паун да пасе,
Перя да хвърля, моми да берат,
Моми да берат, венци да вият!

Това всичко ме кара да се чувствам носталгично настроена и ми става тъжно - сега има компютри, интернет и всякакви други неща, но духовността, добротата, съпричастността и още много други чисто човешки чувства стават "полезни изкопаеми" :roll:
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение


Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Мнение от sladki64e » нед мар 28, 2010 11:17 pm

Иве, Бони, благодаря ви за текстовете на тези песни. Аз се сетих за следната:

Тука са ни казали,
ой, Лазаре, Лазаре,
че имате ерген неженен,
що го мама не жени.
Ако няма невеста,
ние ще му намерим,
ой, Лазаре, Лазаре,
ние ще му намерим...

Само това се сещам :).

Бони, благодаря ти! Чудя се дали, ако не ви бях срещнала, щях да правя такива кулинарни изкушения. Вероятно не, защото от тук се зареждам с кулинарно настроение и не само :). Този сайт и всички вие сте прекрасни! И съм безкрайно щастлива, че съм член на това прекрасно семейство Весели Готвачи :wink: :chef:

Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Мнение от sladki64e » нед мар 28, 2010 11:22 pm

Изображение
Лека нощ и цветни сънища!

Потребителски аватар
gigi.2000
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 840
Регистриран на: нед юни 07, 2009 11:54 pm
:: 15 рецепти от gigi.2000
:: 39 снимки от gigi.2000
Местоположение: Русе,Щръклево

Мнение от gigi.2000 » нед мар 28, 2010 11:34 pm

Бони,аз съм непоправим оптимист,и смятам,че около нас има доброта и духовност.Трябва само да ги видим и оценим.Ако пък случайно взема,че не ги видя,измислям си ги...и пак ги има :wink: !За всичко това съпругът ми редовно ме "порицава",но напоследък се уверих,че и неговия непреклонен характер е поомекнал,може би заради общуването с мен :roll: .Нали хората заприличват един на друг след дълго съжителство.

Благодаря ти за песните!

Нещо друго ми направи впечатление:думата "пахти".Във Волово я изговарят "пафти",а в Щръклево свекърва ми казва "пъйти",като ударението е на втората сричка.Първия път,когато употреби тази дума,изобщо не разбрах какво има предвид,та се наложи да се разясняваме :D .

Йони,и на теб благодаря!

Лека нощ!
Изображение

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » пон мар 29, 2010 7:00 am

<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shoc ... on=8,0,0,0" width="450" height="403"><param name="movie" value="http://i48.vbox7.com/player/ext.swf?vid ... 01"><param name="quality" value="high"><embed src="http://i47.vbox7.com/player/ext.swf?vid=14a12f01" quality="high" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer" type="application/x-shockwave-flash" width="450" height="403"></embed></object>

Добро утро!

Тази сутрин съм "минорно" настроена, може би заради дъждовното време навън. Ще пия кафето си по-късно - така се случва :wink:
Започва една прекрасна седмица - Страстната седмица. Да я изживеем смирено, да прегледаме вътрешния си мир и го "почистим" - ПРОЛЕТ Е!!! Време за промяна :thumup: :thumup: :thumup:
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » пон мар 29, 2010 7:13 am

Ива, да продължим разговора си от вчера - аз също съм оптимист - до неотдавна непоправим като теб, сега бих казала умерен оптимист. Вярвам в доброто - у всеки човек мисля че е заложено добро. Важното е да го откриеш и да съумееш да го докоснеш. Но битката между доброто и злото е вечна, понякога това добро е толкова дълбоко скрито, че другото избуява като бурен. Тия дни отново попаднах в такава ситуация - мнооого е трудно :/

А за думата "пахти", погледнах в речника - наистина книжовно е "пафти", дори и аз така съм го чела и чувала също. Но нали знаеш - диалекта си казва думата - може би близките ми така са го казвали и затова го написах така. Иначе в Търновския край се говори сравнително правилно, почти няма диалекти :wink:
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
tillia
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 510
Регистриран на: ср фев 20, 2008 8:23 pm
:: 721 рецепти от tillia
:: 2770 снимки от tillia
Контакти:

Мнение от tillia » пон мар 29, 2010 9:57 am

[img]<object%20classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000"%20codebase="http://download.macromedia.com/pub/shoc ... d></object>[/img]

В Монтана отрано е огряло слънце. Пред блока е цъфнала кайсията, тревата вече става като зелен килим, в който се синеят зюмбюли и горски теменужки, жълтеят минзухари и нарциси. Въобще - красота! Очертава се един чудесен ден!
ЛЕК И СПОРЕН ДЕН НА ВСИЧКИ!
http://da-gotvim-s-tillia.blogspot.com/
http://www.snimka.bg/?profile,albums

Истината е въпрос на гледна точка !
Изображение Изображение


Заключена