Различни видове фасул

Дъра-бъра за всичко в кухнята
Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Различни видове фасул

Мнение от Aliana » съб апр 17, 2010 11:58 pm

Здравейте!

Аз лично знам на български само няколко имена на различни бобови семена.
Може ли някой да ми помогне с имената? Слагам снимки и ги номерирам - който знае, моля ви, да ми каже номера и името.

Благодаря ви!

Изображение

13
Изображение


10
Изображение

3
Изображение

8
Изображение

12
Изображение

4Изображение

5
Изображение

1
Изображение
www.facebook.com/artandhobby


Потребителски аватар
zllate
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 7
Регистриран на: пет фев 19, 2010 3:57 pm
:: 79 рецепти от zllate
:: 1111 снимки от zllate

Мнение от zllate » нед апр 18, 2010 11:34 am

След векове кръстоски и подбор днес са класифицирани над 170 сорта фасул, различаващи се по цветове, размери и форми на шушулките и/или бобчетата. В България най-разпространен е белият фасул. Нашият принос за света е родният патентован сорт - смилянски фасул. В световен мащаб най-много се консумира червен, бял и розов.

Ето няколко сайта със снимки на сортове фасул:
http://www.parallax999.com/bob/
http://hamhum.net/content/view/558/79/

Според мен, но не мога да бъда на 100% сигурна
№ 2 е бял боб плосък
№ 5- боб лима или мунг
№11-боб адзуки(червен азиатски боб)
№12-бял боб салатен

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » нед апр 18, 2010 11:52 am

Благодаря ти, Злате! :)

С удоволствие прочетох информацията, а сайтовете, които си ми дала, са вече във фаворитите :thumup:


Човек не спира да се учи, за радост :)

Поздрави и приятен ден!
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
zllate
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 7
Регистриран на: пет фев 19, 2010 3:57 pm
:: 79 рецепти от zllate
:: 1111 снимки от zllate

Мнение от zllate » нед апр 18, 2010 12:22 pm

Благодарение на темата ти и аз прочетох интересни материали за боба и бобовите култури.
Приятен ден и на теб! :)


Потребителски аватар
gabi_2000
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 103
Регистриран на: ср юли 01, 2009 11:44 am
:: 4 рецепти от gabi_2000
:: 38 снимки от gabi_2000

Мнение от gabi_2000 » нед апр 18, 2010 1:23 pm

№13 е боб бакла

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » нед апр 18, 2010 1:31 pm

Да, 13 номер е наистина бакла - ето какво пише в Уикипедия за нея:

Бакла (на латински Vicia faba и Faba vulgaris, също Чер боб) е едногодишно тревисто растение от семейство Бобови. Култивиран е от човека още в праисторическа епоха. Растението е разпространено в Европа, Азия, Африка и Южна Америка. Използва се за храна, фураж, зелено торене и сурогат на кафето. Височината на стеблото достига до 1,5 m. Цветовете са оцветени в бяло-розово с черни петна на дъното. Издържа ниски температури до 4-5 °C. Отглежда се заради семената и зелените чушки, които се употребяват за храна. Зрелите семена са богати на белтъци (22-35 %) и въглехидрати. По-рядко се използва за фураж и зелено торене. В България е пренесена вероятно от древна Гърция. Най-разпространен е сорта Хиоска бакла. Отглежда се на ограничени площи предимно като ран пролетен зеленчук. Задоволява нуждите на пазара до излизането на зеления фасул, на-който отстъпва по хранителни и вкусови качества. Най-много се използва в арабската кухня.

Изображение - това са семената,
Изображение - а ето и шушулките :)
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
buci
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 52
Регистриран на: вт юли 21, 2009 6:52 pm
:: 27 рецепти от buci
:: 29 снимки от buci

Мнение от buci » вт сеп 14, 2010 3:50 am

Ще се опитам да опиша от малко по различен ъгъл два от показаните видове боб. Дано съм полезен.

N 10 са семена от вида Обикновен фасул. Спада към групата на фейковите фасули и се нуждае от опора за увиване. Плододава обилно като бобовете са с дължина около 10-12 см. със средно 6-8 зърна в шушулка. Сравнително ранозрял сорт чиито бобове докато са млади и без оформени зърна са крехки и без лико и могат са се използват за готвене и консервиране.

N6 и N12 са семена от вида Многоцветен фасул т.нар. Смилянски боб. Стъблата са свисочина няколко метра и се нуждаят от опора за увиване. Цветовете са събрани по няколко в гроздовидно съцветие с ярко оранжева багра, нужда е се от висока въздушна влажност за да протича нормално плодообразуването. Цъфтежът е непрекъснат и на едно растение се срещат узрели бобове, зелени бобове в различна фаза и цвят.Свареният фасул има фина мазна консистенция и отличен вкус. Вида произхожда от Южна Америка. Освен за салата го използвам и за много вкусна супа. Възвирам го за 5 мин отцеждам и поставям да се вари с 2-3 с.л. олио, 1 с.л. масло(най-добре гий) и сол до готовност. При поднасянето се подправя със счукан чесън и кисело мляко.

Потребителски аватар
quick_v
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 337
Регистриран на: чет апр 16, 2009 1:54 pm
:: 22 рецепти от quick_v
:: 96 снимки от quick_v
Местоположение: Гърция

Мнение от quick_v » вт сеп 14, 2010 3:33 pm

Момичета голямо чудо,сложила съм зелен фасул да се готви от 11ч. сутринта и до момента седи жилав и като го хапнеш се удъвква все едно кора от дърво ядеш :( :x
Така ,че има и такъв сорт фасул-дърво :D
И все още не е уврял и май няма да ядем такава яхния;)
Глупаво е да правиш планове за цял живот, когато не си господар дори на утрешния ден!
Сенека

Потребителски аватар
mamcheto61
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 185
Регистриран на: съб сеп 11, 2010 11:32 am
:: 195 рецепти от mamcheto61
:: 1056 снимки от mamcheto61
Местоположение: c.Cтрaнcко Хacковcко

Мнение от mamcheto61 » вт сеп 14, 2010 10:14 pm

:D Познaвaм някои от видовeтe.НОМEР 3-Чeрeн cтaрозaгорcки боб,рacтe нa коловe.НОМEР 4-Бeбрyжa,нe прeдe,много e вкyceн,готви ce кaто лeщaтa.НОМEР 9-Добрyджaнcки бял боб,нe прeдe,издържa нa cyшa и виcоки тeмпeрaтyри и рaждa много,рaзкошeн e зa боб чорбa,нe ce кaшвa.
Зeлeния в длaнтa e бaклa,в Хacковcко мy кaзвaт чeрeн боб.A номeр 12 e прочyтия caлaтeн Cмилянcки боб.
Толковa знaм зa фacyлa. :oops:

Потребителски аватар
remiva
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 826
Регистриран на: съб окт 24, 2009 2:35 pm
:: 23 рецепти от remiva
:: 103 снимки от remiva
Местоположение: Варна

Мнение от remiva » пет сеп 17, 2010 11:57 pm

Да се намеся и аз: 12, Смилянският фасул, става невероятен и на фурна с много есенни зеленчуци нарязани на "шайби /камби, моркови, праз, корен целина/,вкусът е невероятен, а като се запече е просто ''УБИЕЦ'' :P - така го бяха приготвили наши приятели от с. Смилян и аз така го готвя винаги.
Това, което не ме убива, ме прави по-силна.


Отговори