Празнува ли се 40-ти рожден ден?

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Потребителски аватар
gigi.2000
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 840
Регистриран на: нед юни 07, 2009 11:54 pm
:: 15 рецепти от gigi.2000
:: 39 снимки от gigi.2000
Местоположение: Русе,Щръклево

Празнува ли се 40-ти рожден ден?

Мнение от gigi.2000 » пон май 31, 2010 9:14 am

Днес наш близък приятел навършва 40 години.На съпруга ми му предстои точно след 5 месеца същия юбилей.Много пъти и от различни хора съм чувала,че този рожден ден не се празнува.Но никой досега не ми е дал смислено обяснение на въпроса "защо".И тъй като тук сме събрани от всички крайща на България,а май и на света,кажете ми вие,приятели.Какво мислите по въпроса?Какво сте чували?А вие и вашите близки празнувате ли 40-тия си рожден ден?Благодаря :winkiss: !


Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » пон май 31, 2010 10:26 am

Аз честно казано за първи път чувам за подобно поверие/суеверие...
Моите познати празнуваха. И явно не само те :)

Торта "Ураа - най-после на 40!"
Изображение



Изображение


Изображение


Изображение

Изображение

Изображение
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
gigi.2000
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 840
Регистриран на: нед юни 07, 2009 11:54 pm
:: 15 рецепти от gigi.2000
:: 39 снимки от gigi.2000
Местоположение: Русе,Щръклево

Мнение от gigi.2000 » пон май 31, 2010 10:40 am

:D Благодаря,Рали!Интересни торти!
Чувала съм,че на турски 40 е "кърк",и понеже звучало сходно с "кърък",което поне тук се приема като липса на късмет(не знам как се превежда всъщност),затова не се празнува :shock: .Звучи нелепо,според мен.Може би тези от вас,които са запознати с турския бит и обичаи,могат да кажат дали има нещо вярно.

Другия вариант,който съм чувала,е още по-нелеп:според тукашните вярвания душата на починал човек на 40-я ден си отивала завинаги в царствово небесно,затова се "струват" 40 дни на покойниците.Затова и не се празнува 40-я рожден ден,заради цифрата :o .

И двата варианта са ми много странни,абстрактни и неприемливи.Но суеверията доста често повлияват ако не на действията,поне на вътрешния ми мир.Все си викам:Да,няма логика,няма смисъл в това.Но ако все пак нещо стане...Глупава история...Както и да е...Интересни са ми вашите виждания и информация.

Хубав ден на всички!

Потребителски аватар
MUNA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 394
Регистриран на: нед ное 29, 2009 12:45 pm
:: 63 рецепти от MUNA

Мнение от MUNA » пон май 31, 2010 11:09 am

И аз знам,че 40годишнина не се празнува.Мъжът ми не я празнува,както и много наши познати, а за мен е рано.Дори не се честити рождения ден.Това го знам от баба ми .Всеки има право на мнение в какво вярва или не.но аз прочетох токущо това.
ЦИФРОВАТА СИМВОЛИКА В ПРАВОСЛАВИЕТО
Числото е основен принцип, върху който се гради целият обективен свят, то е началото на всичко и съдържа в себе си скрита хармония. Числата притежават не само количествена стойност, но и имат и символични свойства, те могат да бъдат тълкувани, за да се открие скритият им смисъл. Преди блажени Августин и Александрийската школа символиката на числата не е разпостранена сред християните.
България приема числените стойности от Византия в един избистрен вид. В някои случаи числата посочват реална стойност, в други — са символи. Тогава те обогатяват литературния текст със скрит смисъл, свързани са пряко с основната идея, главните персонажи, светостта на житийния герой.
ЧЕТИРИДЕСЕТ символизира послушничество, изпитание, смърт. В Светото Писание е число на пост, молитва, разкаяние, надежда за очистване от греховете. Четиридесет дни Христос останал в пустинята, изкушаван от сатаната; от Великден до Възнесение Господне са четиридесет дни, време на неприкосновеност, откъсване от света; според Стария завет Мойсей прекарал четиридесет дни и нощи на планината Синай; четиридесет дни се укривал пророк Илия; потопът продължил четиридесет дни и нощи.
Числото 40 е натоварено с християнска "символика". Напр. 40 години продължава потопа, 40 година е броденето из пустинята в кн. Изход, 40 дни Мойсей прекарва на планината Синай, 40 дни Христос прекарва в пустинята...
Иначе някой би казал, че са 40 и разбойниците в свитата на Али баба
В християнското разбиране за душата се смята, че след смъртта душата на мъртвия е все още в света на живите, затова се празнува 40-я ден след смъртта като истинска смърт.
http://margaritta.dir.bg/2003/noem/06chislata.htm


mvzh
майстор с шприц
майстор с шприц
Мнения: 11
Регистриран на: ср сеп 30, 2009 8:35 am
:: 3 снимки от mvzh

Мнение от mvzh » пон май 31, 2010 12:35 pm

И аз така знам и не го празнувах. Мъжът ми също. В нашия край се знае, че даже не трябва да спиш в твоето легло. И затова ние ходихме на гости у приятели на датата.

Потребителски аватар
ivkaa75
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 2941
Регистриран на: нед ное 01, 2009 9:35 am
:: 4 рецепти от ivkaa75
:: 3 снимки от ivkaa75

Мнение от ivkaa75 » пон май 31, 2010 4:04 pm

Моят,съпруг също не го е празнувал, на мене ми е рано,а миналата година наша позната го празнува с приятелки в ресторант ,след наколко месеца мъжа и почина внезапно,веднага се заговори,че защото си е празнувала рожденият ден,но може и да е такова поверието.След време живот и здраве аз също не мисля да празнувам.

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » пон май 31, 2010 7:41 pm

Много интересно....

Съжалявам, но аз наистина никога не съм чувала подобно нещо.

Ако Господ ми даде да доживея до 40 - ще им се радвам, че съм ги стигнала, както на всички доживяни досега години, и ще бъда благодарна, както на всеки друг рожден ден. Суеверията не са ми присъщи и не никога не съм се обременявала с тях. Винаги съм си мислела по следния начин: как един американец или швед не го хвана уроки? Как доживяват германци, изправени и с достойнство, до 80-90 години, без нито един път да си леят куршум? Как се влюбват и възпроизвеждат, без да ходят по врачки за любовните си мъки, и все пак ги преодоляват?
Ние всички сме хора и аз гледам, кои неща са общи - само те могат да са правилни. Всички ядем и дишаме, всички обичаме и тъжим, всички искаме децата ни да растат спокойно, да сме здрави. А суеверията - навсякъде са различни и навсякъде някой вярва, че нещо му помага или вреди. Моята баба живя 83 години, без да е закачала чесън над вратата си - за моята бивша свекърва (италианка) нещо необяснимо :). Тя пък не вярваше в коболди - за исландците сигурно непонятно. Те пък не се страхуват от 40 рожден ден - за повечето от вас сигурно много глупаво от тяхна страна :) На никой европеец няма да му мине през ума да целува статуя с формата на пенис, за да има плодородие. Но в Япония това е тачен празник! Така е то с различните поверия...

Мисля, че няма значение дали ще се празнува или не - важното е човек да се чувства добре с мисълта, че постъпва правилно :) Какъв смисъл има да празнуваш, а да не можеш да се отпуснеш от мисълта, че ще ти донесе нещо лошо? Или пък да не празнуваш, но да те е яд, че си се поддал на нелепости?
А един път почнеш ли да се поддаваш - те не са едно и две суеверията. Всеки трябва да реши за себе си :)

Поздрави!
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
gigi.2000
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 840
Регистриран на: нед юни 07, 2009 11:54 pm
:: 15 рецепти от gigi.2000
:: 39 снимки от gigi.2000
Местоположение: Русе,Щръклево

Мнение от gigi.2000 » вт юни 01, 2010 8:24 am

Рали,и аз винаги съм разсъждавала по подобен начин.Има стотици племена,които се подчиняват всяко на своите си суеверия.Как ли сме оцелели ние,които не само,че не спазваме,а дори и не познаваме техните порядки?Моя съседка загуби съпруга си в автомобилна катастрофа,без и двамата да са навършили 40,за съжаление.Трябва ли да търсим причината за трагедията в някое неспазено суеверие,при положение,че и двамата шофьори са карали с несъобразена скорост,а единия е навлязъл в насрещното платно.Между другото,втория шофьор,братовчед на мой познат,също нямаше 40,и също загина.Има толкова правила,които са създадени,за да е по лесен живота ни,като например:"Изхвърляй отпадъци на определените места",или "Шофирай,спазвайки правилника",и прочие...Ние тях не спазваме,а позволяваме на разни необосновани твърдения да контролират мислите и действията ни.Наясно съм с всичко това.Но все пак усещам червейчето на съмнението да гризе съзнанието ми :huh: .А и ми беше интересно да чуя различни мнения,за което благодаря на всички!
Хубав ден! :flow2: :flow1: :flow2:

Потребителски аватар
STELKINA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 348
Регистриран на: съб авг 15, 2009 8:38 pm
:: 45 рецепти от STELKINA
:: 222 снимки от STELKINA
Местоположение: милано родом от сливен

Мнение от STELKINA » вт юни 01, 2010 7:29 pm

Интересна тема.И моят съпруг след 5 месеца живот и здраве до тогава навършва 40 но в нашия край аз поне не съм чувала , че не е добра да се празнува. Та ние младите вече почти забравихме кога са българските празници та суеверията ли да помним. Според мен всичко е до психичната настройка. Както каза Рали ако незнаеш , че съществуват уруки например няма как да те хванат :D .

BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » вт юни 01, 2010 11:58 pm

Всеки край на България има различни поверия и бабини дивитини:):):)както често им казваме.......когато организирах 1-вият рожден ден на Крис,много познати ми споделиха че не се празнува....има цяла статия в бг мама мисля че беше на тази тема....та както и да е...........всеки празник се празнува без значение от годините и т.н.В 21 век сме....нека оставим суеверията ,които са произлязли точно от времена в които хората са нямали отговори за случващото им се....и да не търсим оправдания:):):)
или по образно....ето един виц:):):)
Един мъж отишъл на доктор и му казал:
Докторе много ме боли главата
докторът го прегледал и му каал,че нищо му няма.....на следващия ден действието се повторило....и така цял месец....на доктора му писнало и един ден преглеждайки му каал,че ще го оперира,открил -ПРОБЛЕМА-преспал го....после го събудил и готово.....този човек повече не се вяснал......след време се засекли на улицата,пациента му благодарил,че го е излекувал.......тогава доктора му разкрил всичко,а пациента на раздяла му каал ОХ,ИМАМ НЕЩО В ГЛАВАТА..МНОГО МЕ БОЛИ..........

Най великото нещо което притежава човешкия род е мисълта.......


Отговори