Хляб с домашно приготвен квас

Дъра-бъра за всичко в кухнята
Отговори
Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

Хляб с домашно приготвен квас

Мнение от Pavel » ср окт 27, 2010 2:56 pm

В Кулинарен Навигатор можете да прочетете новата тема Хляб с домашно приготвен квас. Тя е написана от Elti, която споделя личния си опит в приготвянето на този вкусен хляб. Статията съдържа много полезна информация и е в интересния и увлекателен стил на авторката (благодарим ти Elti :) )

Ето и рецептата: Селски квасен хляб :chef:
Aut viam inveniam aut faciam


Потребителски аватар
Elti
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 678
Регистриран на: чет окт 08, 2009 10:07 pm
:: 31 рецепти от Elti
:: 1236 снимки от Elti
Местоположение: Перник
Контакти:

Мнение от Elti » ср окт 27, 2010 3:14 pm

Здравейте,
Написах статията с удоволствие и бих помагала на драго сърце с каквото мога.
Надявам се, че информацията ще е полезна на потребителите на сайта. :)
Ще се радвам, ако и други "Весели готвачи" споделят и обменят опит тук.

korneliq
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 101
Регистриран на: нед дек 16, 2007 2:25 pm
:: 744 рецепти от korneliq
:: 388 снимки от korneliq

Мнение от korneliq » ср ное 10, 2010 10:39 am

С голям интерес прочетох за хляба с квас. Искам да попитам дали мога да го използвам в машината за хляб ? Това дълго втасване ме притеснява и предполагам, че няма да се получи при програма за приготвяне на хляба за 2-3 часа. Ако някой е пробвал нека сподели, а аз днес ще забъркам квас и след една седмица ще пробвам да изпека с машината.

Потребителски аватар
Elti
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 678
Регистриран на: чет окт 08, 2009 10:07 pm
:: 31 рецепти от Elti
:: 1236 снимки от Elti
Местоположение: Перник
Контакти:

Мнение от Elti » ср ное 10, 2010 3:51 pm

Здравей, korneliq.
Радвам се, че статията е предизвикала интерес.
Аз нямам машина за хляб и не мога да ти дам съвет от опит.
Твоят въпрос обаче предизвика в мен следните размишления :? :
1. Каква е температурата за втасване в машината? (ако е по-голяма от 24 градуса дали това няма да попречи на процеса?).
2. Има ли въздух за "дишане" на тестото (бактериите) или машината е плътно затворена?

Ако има вариант, забъркай съставките в машината, но след това извади съда и го остави да втасва извън машината (не е нужно да затопляш помещението (така си мисля, защото при мен имаше случай на втасване и в хладилника)). После печенето мисля, че няма да е проблем да се осъществи в хлебопекарната. И най-важното не бързай да печеш, ако втасването не е станало видимо (не засичай време, а преценявай на око).
При мен всеки път времето е било различно, от там стигнах до извода, че факторите, които влияят са комплексни (температура, влажност, консистенция на тестото (по-меко или по-твърдо)).
При хлябовете с мая, обикновено трябва да се внимава да не се получи престасване, но тук това не е фатално, защото не променя вкуса на хляба.
Правила съм квасен хляб много пъти и въпреки това в главата ми стои въпроса "защо някой път не става?".
За съжаление не за всичко съм получила отговор :( (продължавам с опитите :thumup: ). Просто знам, че някой път става, друг (въпреки, че спазвам всичко) - не.
Пожелавам успех, дано при теб се получи от първия път. Ще чакам с интерес крайния резултат.
Ще следя темата и ако изникнат още въпроси ще помагам (с каквото мога). Още веднъж успех :chef:


Потребителски аватар
mamcheto61
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 185
Регистриран на: съб сеп 11, 2010 11:32 am
:: 195 рецепти от mamcheto61
:: 1056 снимки от mamcheto61
Местоположение: c.Cтрaнcко Хacковcко

Мнение от mamcheto61 » чет ное 11, 2010 10:04 pm

:clap: :clap: :clap: благодаря ти Елти за хубавата статия и за рецептата за квас.бях я загубила,а много го харесвам този хляб.Върна ме в началото на 90-те когато имаше купонна система,бяхме безработни с мъжа ми,издържахме студент и парите не стигаха до никъде и тогава квасът беше много популярен защото много семейства бяха на моето дередже и си месехме и печяхме хляб за няколко дни-като бабите ни-даже извадих месалите на свекърва ми от въстребите и в тях слагах хляба,но какъв хляб ставаше-хем вкусен,хем миришеше на хляб ,а и беше доста траен,а сега какво ядем-боклуци.Спомням си че като си направех кваса в една дълбока котелка си го съхранявах в хладилника и при всяко ново месене му прибавях от новото тесто и така до безкрай.Сега след твоята статия ще си омеся първо на ръка,а после и аз ще пробвам хлебопекарната и ще споделя. :thumup: :thumup: :thumup: :oops: :oops: :oops:

Потребителски аватар
mamcheto61
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 185
Регистриран на: съб сеп 11, 2010 11:32 am
:: 195 рецепти от mamcheto61
:: 1056 снимки от mamcheto61
Местоположение: c.Cтрaнcко Хacковcко

Мнение от mamcheto61 » чет ное 11, 2010 10:27 pm

:roll: :roll: :roll: Увлякох се в спомени и забравих най важното не е нужно всеки път да правиш нов квас.Оставяш си от кваса малко и го забъркваш с топла водичка и брашно на рядка кашичка обезателно в дълбок съд и го съхраняваш в хладилника,при следващото месене пак повтаряш процедурата като прибавяш и малко от тестото и така до безкрай,,това го знам от свекърва ми.Ако не ти се чака дълго кваса да втаса по начина който си описала,ние го правехме от замесена с малко брашно и топла вода мая и пак по начина -до безкрай.Това е моят опит с квасения хляб ио аз съм имала твоите успехи и неуспехи,но не съм си правила труда да разбера-аджеба защо веднъж става,а друг път не става-затова ти желая успех в разгадаването на загадката :thumup: :thumup: :thumup: :thumup: :thumup:

Потребителски аватар
Elti
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 678
Регистриран на: чет окт 08, 2009 10:07 pm
:: 31 рецепти от Elti
:: 1236 снимки от Elti
Местоположение: Перник
Контакти:

Мнение от Elti » чет ное 11, 2010 11:12 pm

mamcheto61, много се зарадвах, като прочетох споделеното от теб. Зарадва ме факта, че има и други почитатели на квасения хляб и то с опит. Чувствах се някак самотно в темата, а сега си имам компания :clap:
Това с хладилника не го знаех и не смеех да пробвам - благодаря ти, че ми помогна в поредното "откритие" :) . Не знаех и трика с добавка на мая ( колко е количеството на маята за хляб от 700г брашно - знаеш ли?).
Аз също си отделям от готовия квас около 1с.л. и го замесвам с ново брашно. Така след 3-4 дена имам пак квас за нов хляб (и така, както казваш, до безкрай). Но когато реша, че няма да ми трябва квас не подхранвам, а направо използвам целия готов квасец. И примерно след месец (когато пак ми дойде мерака) правя цялото "възраждане" от начало.
Във вашия край използва ли се думата "квасец"? (търся дали е диалектно, местно наименование (баба беше от трънския край) или е остаряла вече, (но широко използвана преди) дума ). Ще чакам и снимки (като замесиш твойто хлебче). Успех. :)


Отговори