Подправките...

Дъра-бъра за всичко в кухнята
Отговори

Нетрадиционна подправка която най често ползвам е...

Естрагон (тарос)
1
3%
Шафран, сминдух
1
3%
Кардамон, кориандър, куркума
4
12%
Глутамат
0
Няма гласове
Розмарин, босилек, риган
18
53%
Майорана
0
Няма гласове
Лимонова трева
0
Няма гласове
Използвам си традиционните сол, пипер и др.
9
26%
Почти не използвам подправки
1
3%
 
Общо гласове: 34

sweetnes
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 15
Регистриран на: съб яну 09, 2010 10:55 pm
:: 33 рецепти от sweetnes
:: 49 снимки от sweetnes

Подправките...

Мнение от sweetnes » ср апр 28, 2010 10:10 pm

Какви НЕТРАДИЦИОННИ ПОДПРАВКИ използвате в кухнята? Кога и на какви ястия и ако не използвате какво не ви харесва от тези които сте опитвали...
"" Истинските хора понякога си тръгват от живота ти, но никога и от сърцето ти ... ""


Потребителски аватар
buci
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 52
Регистриран на: вт юли 21, 2009 6:52 pm
:: 27 рецепти от buci
:: 29 снимки от buci

Мнение от buci » вт сеп 14, 2010 3:07 am

Розмаринът ми е задължителна подправка при печено пиле или бутче. Много добре се съчетава и с картофи -печени или сотирани за гарнитура.
Ароматът, който се носи из цялата куня е невероятен.

Потребителски аватар
mamcheto61
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 185
Регистриран на: съб сеп 11, 2010 11:32 am
:: 195 рецепти от mamcheto61
:: 1056 снимки от mamcheto61
Местоположение: c.Cтрaнcко Хacковcко

Мнение от mamcheto61 » вт сеп 14, 2010 11:26 pm

:chef: Тaкa кaто глeдaм c изключeниe нa лимоновaтa трeвa и глyтaмaтa,вcички дрyги подпрaвки фигyрирaт в моятa кyхня.Дa зaпочнa c тaроca-ползвaм го при вaрeнe нa aгнeшко,ярeшко овчe и тeлeшко мecо,внимaвaйтe cлaгaйтe по няколко лиcтeнцa,зaщото имa много cилeн,cлaдникaв aромaт.Шaфрaнa използвaм при яcтиятa от ориз,cлaгa ce нa върхa нa кaф.лъжичкa,cъщо имa нaтрaпчив aромaт,оризa cтaвa жълт,много cкъпa подпрaвкa,но мeн мe cнaбдявaт от Иcпaния,мaкaр чe и тaм нe e eвтинa.Cминдyх(рогaтa мирyдия)-прaвя cи шaрeнa cол зa caндвичи.Кaрдaмон-няколко зрънцa при вaрeнe нa тeлeшко мy придaвaт cтрaхотeн вкyc и aромaт.Cъщо го използвaм при приготвянe нa cироп зa cлaдкиши.Кориaндърa-използвaм caмо ceмeнaтa-5-6 зрънцa когaто готвя киceло зeлe.Кyркyмa-в много мaлки количecтвa в кaймa ипри пeчeнe нa cвинcко мecо.Розмaрин-при cъхрaнeниe нa мecо във фризeрa cлaгaм по 1 клонкa прeceн розмaрин,при пeчeнe нa мecо,a cъщо и при яcтия c кaртофи.Боcилeкa ми e оcновнa подпрaвкa при вcчко приготвeно от домaти,но в мaлко количecтво към фacyлa e проcто нeопиcyeмо.Ригaнa използвaм в домaтeнитe cоcовe и в кaймaтa.Мaйорaнaтa e много cилнa подпрaвкa в минимaлни количecтвa
я cлaгaм в кaймaтa зa кюфтeтa.И нaй-много cи хaрecвaм нaшитe подпрaвки,кaто цaрицaтa e нaшaтa чyбрицa.Имaм щacтиeто дa живeя нa ceло и cи отглeждaм вcички бългaрcки подпрaвки.Cъхрaнявaм ги в пряcно cъcтояниe във фризeрa-нaрязвaтe ги,нaтъпквaтe ги във формички зa лeд,кaпвaтe им мaлко водa,оcтaвятe във фризeрa зa 1чac,cлeд товa вaдитe кyбчeтaтa,cлaгaтe в кecийкa(cъщо и eтикeтчe c имeто,дa нe ce чyдитe поcлe кaкво e товa)и прибирaтe във фризeрa.При готвeнe cи вaдитe по 1-2 кyбчeтa,пycкaтe в яcтиeто и...дa Ви e cлaдко.

Потребителски аватар
lady_LANA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 555
Регистриран на: ср окт 20, 2010 4:37 pm
:: 98 рецепти от lady_LANA
:: 177 снимки от lady_LANA
Местоположение: Гърция

Мнение от lady_LANA » чет окт 21, 2010 3:34 pm

Здравейте. Аз не съм привърженичка на натрупването с подправки. Използвам сол, черен и червен пипер, чубрица ,риган и различни mix-ове за барбекю,пица,пиле,кюфтета,които купувам готови. Да добавя,че за мен риганът беше непозната подправка ,но вече е често употребявана от мен-прилича на чубрицата. Аз я ползвам в каймата за кюфтета, при печени пръжоли, при бял боб и зелен фасул и др.


Потребителски аватар
mace7o0
майстор с шприц
майстор с шприц
Мнения: 5
Регистриран на: пон ное 29, 2010 6:53 pm
:: 4 рецепти от mace7o0
:: 8 снимки от mace7o0

Мнение от mace7o0 » вт ное 30, 2010 6:23 pm

Смятам,че подправките са неизменна част от едно ястие. Използвам изключително често кардамона,той предава на ястието неповторим вкус и много силен и специфичен аромат.Подходящ е както и за сладкиши така и за ястия от ориз или месо. :P

georgiperov80
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 5
Регистриран на: чет дек 23, 2010 11:37 am

Мнение от georgiperov80 » чет дек 23, 2010 1:51 pm

buci написа:Розмаринът ми е задължителна подправка при печено пиле или бутче. Много добре се съчетава и с картофи -печени или сотирани за гарнитура.
Ароматът, който се носи из цялата куня е невероятен.
Аз го слагам почти на всичко, което готвя. Направо го обожавам, като аромат.


Отговори