Коледно-Новогодишно меню [2010]

Дъра-бъра за всичко в кухнята
Потребителски аватар
vg
Администратор
Администратор
Мнения: 553
Регистриран на: съб авг 04, 2007 11:07 am
:: 3362 рецепти от vg
:: 218 снимки от vg

Коледно-Новогодишно меню [2010]

Мнение от vg » ср дек 01, 2010 12:26 pm

Идват зимните празници Бъдни вечер, Коледа и Нова Година. Време е да помислим за празничното меню. Какво ще сготвите вие? Имате ли традиционни семейни ястия и смятате ли да експериментирате тази година?

Нека в тази тема споделяме плановете за най-тежките софри от годината, а разбира се и резултатите.
Последна промяна от vg на пон яну 24, 2011 2:55 am, променено общо 1 път.
Екипът на "Веселият Готвач"


Потребителски аватар
mamcheto61
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 185
Регистриран на: съб сеп 11, 2010 11:32 am
:: 195 рецепти от mamcheto61
:: 1056 снимки от mamcheto61
Местоположение: c.Cтрaнcко Хacковcко

Мнение от mamcheto61 » ср дек 01, 2010 1:50 pm

Изображение :D Коледата е един от най-хубавите празници,когато семейството се събира около масата,но за съжаление животът така ни е разпилял,че вместо радост,поне на мен носи повече тъга.Но въпреки това на Бъдни вечер винаги спазвам условието от нечетен брой постни ястия,като фасул,лозови и зелеви сърмички,пита"Боговица"с пара,жито,ошаф не правя но слагам паничка със сушени плодове,трушийка,купичка с орехи и чесън,варена тиква.След това прикадявам яденето,от там цялата къща и на двора всички животни,това трябва да го прави най възрастния в къщата(свекъра ми е най-възрастния,но е на 91 г и вече не може да ходи много-много) Винаги свекъра ми разчупва питата и първото парче оставям на иконата с Богородица и ако там е парата това значи берекет.Никога не вдигам мвасата след това,а на другия ден трохите изтръсвам на двора на кокошките,а от парченцето което е приспало при иконата давам по малко на зайчетата и козичката,да са плодовити. И започвам приготовленията за Коледата-печен петел или заек,кюфтенца,понякога и пържоли(но нещо не ни понася свинското вече-кръвното много играе) и разни салатки и десерти.Но тая година съм решила да преписвам-ще гледам кой какво ще сподели във тази тема и ще си избирам да си направя меню.Е,аз не готвя за много хора ние смие трима,ако синът ми не е дежурен в поделението може и той да си дойде,останалите ни роднини са в северна България и при тоя скъп бензин нито те нито ние можем да си гостуваме,но пък затова са телефоните и скайпа и компенсираме.Пожелавам на всички успех в приготовленията зо прозниците
Изображение

Потребителски аватар
mace7o0
майстор с шприц
майстор с шприц
Мнения: 5
Регистриран на: пон ное 29, 2010 6:53 pm
:: 4 рецепти от mace7o0
:: 8 снимки от mace7o0

Мнение от mace7o0 » пет дек 03, 2010 6:25 pm

Коледа е един от любимите празници на българите. Всяка година се събираме цялото семейство,за да отпразнуваме Рождество Христово. И традицията на нашето семейство повелява в на трапезата за има сочно свинско месо.Обикновено на този ден се колим прасе, печем пържоли, правим друсан кебап и пием много домашно червено вино. Коледните сладки с джинджифил и кравайчетата са неизменна част от коледните благи.
Пожелавам на всички весело посрещане на зимните празници с топли вечери,около любимите хора и дано всички осетят магията на Коледа.
:zwyncheta: :serve: :zwyncheta:

Потребителски аватар
i4eto3421
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 892
Регистриран на: пон ное 16, 2009 3:10 pm
:: 89 рецепти от i4eto3421
:: 507 снимки от i4eto3421

Мнение от i4eto3421 » нед дек 05, 2010 1:02 am

Ще споделя ястията за Бъдни вечер.
Бъдник от Чипровско/великолепна рецепта/с паричка.Да видим кой ще е здрав и щастлив през новата година!
Чорба с ориз и кисело зеле.Много се харесва от семейството.
Зелеви сърмички.Пълним ги с ориз и печем в глинен съд.
Лозови сърмички.Пълня ги с булгур.
Пълнени сухи чушки с боб.
Тиквеник.Задължително го прави майка ми с домашно точени кори.
Сладко варено жито/много хубава рецепта/
Сушени плодове или ошав
Пуканки
Мед
Лук и чесън
Орехи.Всеки си избира по един орех и след като се счупи ако е пълен здраве през цялата година.


Потребителски аватар
i4eto3421
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 892
Регистриран на: пон ное 16, 2009 3:10 pm
:: 89 рецепти от i4eto3421
:: 507 снимки от i4eto3421

Мнение от i4eto3421 » пон дек 06, 2010 12:57 pm

Ето и част от менюто за Коледа.
Книга от свинско месо
Печена пълнена тиква
Сладкиш за Коледа и Нова година
Медена къщичка
Баница с яйца и сирене
Задължително Коледна погача
Салатите още не са измислени,но и това ще стане :)
:zwyncheta: :zwyncheta: :zwyncheta: :zwyncheta: :zwyncheta:

Потребителски аватар
Jordanka1
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 436
Регистриран на: нед сеп 20, 2009 4:03 pm
:: 4 рецепти от Jordanka1
:: 28 снимки от Jordanka1
Местоположение: Белослав-Варненско

Мнение от Jordanka1 » чет дек 09, 2010 5:12 pm

обикновено на 24 нашите колят прасе но аз винаги приготвям питка сармички лозови с ориз и сирене слагаме плодове орехи трушийка и два вида салата и нещо което децата пожелаят в последния момент и винаги държим всичко каквото е на масата да е в нечетен брой и ний оставаме масата цяла вечер и всичко да постно но на другия ден ох джумерки то пържолки и от кибапа и празника продължава :thumup:

RIGOLETTO
готвач с точилка
готвач с точилка
Мнения: 48
Регистриран на: вт фев 17, 2009 9:07 pm
Местоположение: СЛОВЕНИЯ,ЛЮБЛЯНА

Мнение от RIGOLETTO » чет дек 09, 2010 8:56 pm

ЗДРАВЕЙТЕ УВАЖАЕМИ ПО-ДОБРИ ГОТВАЧИ ОТ МЕНЕ,

Много четох по сайтовете на тема Коледни и Новогодишни менюта.Може ли някой да ми посочи нетрадиционни рецепти,със свой изразен индивидуален вкус и облик.

Благодаря предварително.

ros4oo
майстор с шприц
майстор с шприц
Мнения: 1
Регистриран на: пет юли 03, 2009 4:54 pm
:: 4 рецепти от ros4oo
:: 8 снимки от ros4oo
Местоположение: Бургас

Мнение от ros4oo » нед дек 12, 2010 2:52 pm

Аз лично обожавам Коледа,много хубави спомени имам,когато бях малка и чаках с нетърпение до 12 вечерта за да си получим подаръците :) Е сега не чакам до 12,но хубавото е,че се прибирам при мама и тати :clap: и ще хапвам вкусотийки.Задължително ще направим нечетен брой ястия,сармички,сушени плодове,варен боб и още нещица за които сега не се сещам.За Коледа мисля да направя една много лесна и лека салатка с ориз,побликувала съм я,стига редакторите да я одобрят ;) ще има свинско и винско, и всичко ще е както трябва.Весели празници на всички! :chef:

Nelka
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 130
Регистриран на: вт ное 11, 2008 7:24 am
:: 4 рецепти от Nelka

Мнение от Nelka » ср дек 15, 2010 9:23 am

Здравейте и от мен! Бадни вечер и Коледа са святи празниси моето семейство тогава се сабира , Спазваме традициите и сме щастливи че сме заедно!

Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » нед дек 19, 2010 5:59 am

Ние и тази година ще правим компромис между традициите и възможностите ни за празниците. Много е необичайно да празнуваш Коледа и Нова година на 20-30-40 градусови температури, за 4 години не можах да свикна :) Въпреки, че на такова време е трудно да се ядат мазни и тежки ястия с много месо и по много, все пак сме решили Бъдни вечер и Коледа да са традиционни, а пък Нова година - нещо по-лекичко и необичайно :)

За Бъдни вечер ще има питка (че как иначе!) - миналата година правихме тази: Содена питка за Бъдни вечер и беше много успешна, смятам и тази година в нея да е паричката. Ще има и сармички, а понеже наскоро станахме почитатели на булгура ще направим Лозови сарми с булгур и сирене - надявам се да са успешни, не сме ги пробвали досега. На масата ще има и някаква орехова разядка с чесън , ошав, бобена салата и... ще трябва да се измисли още за да ги докараме до 7 или 9.

На Коледа ще заложим на зелеви сарми - Сарми за мераклии - в които ще добавим и малко нарязано пилешко за да стане още по-празнично :) Ще направя питка, този път с мая, да е по-пухкава и бухнала - за рецепта или ще ползвам тази - Питка Бени, или каквото има в хладилника :) Колкото и да е странно аз сега съм на диета и ми е много трудно да измислям хапването и затова и не съм стигнала до сладкото :roll: Надявам се да споделите още идеи и да си открадна :P

Тъй като сме само двама, сигурно до Нова година ще хапваме остатъци от Коледа и Бъдни вечер :) За Новогодишното меню ще пиша като наближи :)

============================
Ако и вие сте като мен и още се чудите какво да сготвите - ето малко идеи от моите любими празнични рецепти:
Салати и предястия:
Снежен човек от сирене
Картофена елхичка
Новогодишен часовник
Коледна боб салата
Елхички от кайма

Капама:
Капама със свинско и пилешко
Богата капама в зелев лист
Банска капама с цяла кокошка

Сармички:
Караджовски сарми
Месни сарми Коледна вкусотийка
Сарми с 4 вида месо

Други ястия:
Кебап *Вързопчетата на Дядо Коледа*
Пиле коледар
Пълнена пуйка Пеполина
Коледарски топки
Гнетени сухи чушки със зрял боб

Десерти:
Шоколадова Коледна елхичка
Яниотико (Баклава, пълнена с кадаиф)
Сладкиш за Коледа и Нова година
Еленче от вафла
Сиропирани охлюви
Чешки коледен сладкиш
Бисквитено-орехови бонбони с ром


Отговори