Как тече денят на Веселите готвачи? - Декември '10

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » нед дек 19, 2010 8:44 am

Изображение

<object width="336" height="295"><param name="movie" value="http://bg.netlog.com/go/widget/videoID= ... ram><param name="wmode" value="window"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://bg.netlog.com/go/widget/videoID=bg-507823" type="application/x-shockwave-flash" allowFullScreen="true" wmode="window" width="336" height="295"></embed></object>

Добро утро :)

Ани, наистина си много ранобудна - благодаря за кафето и закуската. Присъединявам се с удоволствие :) Съчувствам ти за зъбните неволи и ти желая бързо възстановяване - наистина в това Предколедно време е много неприятно да имаш каквато и да е болка /не че в друго време е приятно :( /

Ивка, и на вас пожелавам да ви отминават травмите и неприятностите. В спорта не може без тези неща, но дано са по-малко и не така болезнени :thumup:

На всички вас пожелавам спокоен и усмихнат ден и нека Коледния дух бъде с нас :zwyncheta: :candle: :elha: :zwyncheta: :candle: :elha: :zwyncheta: :candle: :elha: :emotshejna:
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение


Потребителски аватар
vyra59
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1616
Регистриран на: пон авг 16, 2010 8:22 am
:: 25 рецепти от vyra59
:: 43 снимки от vyra59
Местоположение: Плевен

Мнение от vyra59 » нед дек 19, 2010 8:51 am

Добро утро, мили приятелки!
Благодаря за кафенцето и хубавата музика! Сядам във вашата компания!
Ани, дано се оправи зъбчето! Ивче, желая възстановяване на момчето ти!
Направи му курбан(ако вярваш в тези неща). Желая на всички вас приятен
слънчев зимен ден!!! :emotshejna:
Изображение
Не е важно какви обувки носиш, важно е какви крачки правиш!
Изображение

Потребителски аватар
ivkaa75
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 2941
Регистриран на: нед ное 01, 2009 9:35 am
:: 4 рецепти от ivkaa75
:: 3 снимки от ivkaa75

Мнение от ivkaa75 » нед дек 19, 2010 1:21 pm

Бони,Вяра благодаря за подкрепата не съм се сещала за курбан,но вярвам и ще направим,само трябва да определим денят със свещички,незнам след като синът ми се казва Богомил,може ли да е на Богоявление или трябва да се опедели.Ако сте запознати с това приемам съвети.

Потребителски аватар
vyra59
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1616
Регистриран на: пон авг 16, 2010 8:22 am
:: 25 рецепти от vyra59
:: 43 снимки от vyra59
Местоположение: Плевен

Мнение от vyra59 » нед дек 19, 2010 1:46 pm

Ивче, аз като определях дата за курбан на моята дъщеря, отидох в нашата църква и питах попа. Той ми каза да си изберем сами дата, да е на някой хубав празник и ние така си избрахме. Ако искаш се посъветвай с поп, но на мен така ми каза. Трябва да харесвате празника и да го почитате. Това е от мен. :thumup: :clap:
Не е важно какви обувки носиш, важно е какви крачки правиш!
Изображение


Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » нед дек 19, 2010 3:01 pm

Ивка, курбана може да се направи на датата, на която е станала случката - повод за него. Може да си изберете светия, на празника на който да го правите или ако се колебаете между няколко да запалите свещички в църквата и която изгори най-бързо - на този светия на празника да правите курбана. По-важно е първия път да има свещенник и да се направи водосвет и молитва за здраве. После всяка година на този ден да си правите курбана - дори и да не викаш всеки път след това свещенник - достатъчно е да запалиш свещичка и да се помолиш. Дори и човекът, на който е наречен курбана да го няма, той се прави и не е добре да се прекъсва. Аз всяка година правя курбан за големия ни син - него го няма, но ние се събираме с приятелите ни у нас и си изпълнявам ритуалите все едно че е в къщи.

Дано съм ти полезна, ако има нещо - питай :)
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
akva7
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 403
Регистриран на: нед фев 21, 2010 10:14 pm
:: 15 рецепти от akva7
:: 107 снимки от akva7
Местоположение: София

Мнение от akva7 » нед дек 19, 2010 3:16 pm

Ивета,послушай Вяра.
Знам,че направиш ли 1 път курбан,после всяка год.се прави на същата дата и така до няколко пъти,но за това ще се посъветваш с попа.
Ако искаш,преди състезание напръскай момчето със светена вода,за да го пази от,,уроки",или пък трябва да му се лее куршум( за тези неща попитай старите жени,те са по-наясно).
Желая ти успех :hug:

Потребителски аватар
magi71
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1507
Регистриран на: ср юли 16, 2008 7:05 pm
:: 537 рецепти от magi71
:: 950 снимки от magi71
Местоположение: Велико Търново
Контакти:

Мнение от magi71 » нед дек 19, 2010 5:11 pm

Здравейте веселушки!

Изображение

Нямам много време да се включвам в темичката, май само в неделя успявам - тогава ми е единствения почивен ден. Снощи бяхме на рожден ден на комшийката, подарихме и дълбок тефлонов тиган. Дечковците си поиграха добре, Гого дори намаза костюм на спайдермен/вече умалял на комшийчето/. Днес успях да извъртя две перални, да наготвя, а мъжлето с малкия ходиха на пързалката.

Ани, дано по-скоро се отървеш от зъбобола - много е неприятно!

Ивка, и на твоето момче пожелавам да се възстанови бързо! И аз знам, че курбан се прави точно на деня, а идеята на akva7 за светената вода и леенето на куршум е много добра!

Сега ви оставям да си почивате, от мен спокойна вечер!


Изображение

Потребителски аватар
milena75
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1677
Регистриран на: чет юни 17, 2010 11:59 am
:: 64 рецепти от milena75
:: 279 снимки от milena75

Мнение от milena75 » пон дек 20, 2010 12:07 am

Здравейте! Тези два дни ги прекарахме в ходене по магазините и на гости. Успяхме да вземем хубави подаръци.
Ани, всяко зло е за добро, зъбоболът можеше да се появи точно по празниците :wink: , добре, че е станало сега, за да си свежа и в добро настроение на Коледа. :)
Изображение
На всички желая една спокойна, топла и романтична неделна вечер!
Изображение

Потребителски аватар
ivkaa75
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 2941
Регистриран на: нед ное 01, 2009 9:35 am
:: 4 рецепти от ivkaa75
:: 3 снимки от ivkaa75

Мнение от ivkaa75 » пон дек 20, 2010 4:34 am

Добро утро,
днес е Игнажден.
На всички именници честито,бъдете здрави и щастливи!
Пожелавам на всички веселушки, нека ги полази един ,добър и много позитивен човек!
Спорна нова седмица!
Весел,усмихнат и наситен с много настроение ден!
А аз,отивам да се трудя.
:flow2: :flow2: :zwyncheta:

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » пон дек 20, 2010 7:10 am

Изображение

<object width="336" height="295"><param name="movie" value="http://bg.netlog.com/go/widget/videoID= ... ram><param name="wmode" value="window"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://bg.netlog.com/go/widget/videoID=bg-596972" type="application/x-shockwave-flash" allowFullScreen="true" wmode="window" width="336" height="295"></embed></object>

Добро утро :)

Ивка рано-рано ни е поздравила - БЛАГОДАРЯ :)

Изображение

Свети Игнатии Богоносец се празнува винаги на 20 декември. На много места в нашия народ се смята, че от този ден настава вече самата Коледа. Така пеят коледарите – “Замъчи се Божия майка от Игнажден до Коледа, та си роди млада Бога.”…От този ден някъде коледарите се събират, за да учат коледарските песни.

Игнажден е свързан с един твърде характерен обичай във всички източно-православни народи. Този обичай е “Полазването”. Именно на Игнажден се отдава пророческото значение на първото посещение във всяка къща. Всеки човек с особата си е носител на по-голямо или по-малко щастие за околните; може дори и нещастие да носи. Затова според това какъв човек (според щастливостта) посети дадена къща, такова ще бъде и щастието през цялата година. Затова, когато някой знае, че не е “късметлия”, на този ден не ходи на гости по съседите. По същата причина и онези, които не знаят колко са късметлии, си остават по домовете и не ходят никъде през целия ден. В някои села дори се е стигнало до общо задължение “На Св. Игнат по госте се не иде!”. Ония обаче, които имат “добър полаз”, т.е. които с посещението си носят щастие за през годината, са желани гости. Тях дори още на по-предния ден ги калесват с бъклица или с ракия. Те пристигат сутринта рано в дома на поканилите ги, гощават ги, биват посрещани весело, слагат им трапеза и са изпращани с много дарове. Когато влизат в къщи, те внасят насъбрани по двора трески, слагат ги на огъня и благославят: “да се наплодят агнета, ярета, телета, жребчета” и пр…”Амин, дай Боже!” – отговарят домакините.

Всеки от къщните люде е полазник, особено онзи, който стане по-рано и излезе на двора. Той внася също трески, клечки, слама, хвърля ги в огъня и вика: “Чуррр, пилета, агнета, телета, кончета, малки деца, момчета!Чур!”. И колкото повече искри изскачат при слагането, толкова повече плодородна ще бъде годината!
Има и много различни други подробности. В някои села например, посетителят на този ден бива принуждаван да седне в панер със слама зад вратата “да помъти малко” яйца. Това се прави, за да се излюпват по-добре пилетата през годината.
Ето и няколко от многото други обичаи на Игнажден: От всяка домашна и стопанска работа трябва да се посвърши малко – за да се работи леко и добре през годината. Сърмите за вечеря се правят с връхчета – за да са качулати кокошките през годината. Децата не бива да се бият на този ден, за да не бъдат бити през цялата година. Мотовилките на този ден трябва да са намотани. На много места на Игнажден вечерята се прави “Бъдни вечер”, а някъде сутринта на празника се удрят със сурови дренови пръчки.

С тия обичаи: полазване, пожелаване, удряне с дрянова пръчка и др. Игнажден има и характер на нова година – така, както имаме на Андреевден, Бъдни вечер, Св. Васил и др. дни. За усилване на тези новогодишни обичаи на този ден има значение и звуковото свързване на “Игнат” с “инат”, което дава основание на народа за мисълта, каквото се прави на Св. Инат, упорито ще става през цялата година, т.е. ще се заинати така да става. Може би някои от обичаите с огъня водят началото си и от първите християнски векове у романските народи, които са могли да свързват името Игнации с думата “Игнис”, т.е. огън.

Желая ви хубав ден, дано добър гост ни навести и ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ ИМЕННИЦИИзображение
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение


Заключена