Хайде на суровачките

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Отговори
Потребителски аватар
lubopitka
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 175
Регистриран на: пон дек 29, 2008 3:26 pm
:: 5 рецепти от lubopitka
:: 61 снимки от lubopitka

Хайде на суровачките

Мнение от lubopitka » вт дек 30, 2008 1:59 pm

Това е традиция в нашето семейство. Печем малки гевречета, нижем пуканки, чушки, кори от мандарини или портокали, усукваме с вълна и червен конец и се получава чудесна суровачка. Освен това на тях им е страшно интересно и помагат с удоволствие. Понякога сина ми, който е на 3 годинки не чака да дойде момента на суровакане и някои неща от украсата по суровачката са изядени. :yee: След това са големи емоции и нямат търпение да започнат да суровакат. Дори миналата година година, когато суровака веднага пита "А какво ще ми дадеш?", направо да умреш от смях :yee: :yee: :yee:.

Споделете дали правите и Вие суровачки?


korneliq
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 101
Регистриран на: нед дек 16, 2007 2:25 pm
:: 744 рецепти от korneliq
:: 388 снимки от korneliq

Мнение от korneliq » вт дек 30, 2008 11:06 pm

И в нашето семейство приготвянето на суровачка е традиция и ритуал. Дори вече не си спомням кога за последен път сме купували готова суровачка. Съпругът ми или баща ми донасят дрянова пръчка...по-големичка, усукват я в характерната форма и от тук нататък вече ние с дъщерята си развихряме фантазията: задължителните пуканки, сухи червени чушки, пъстри вълнени конци....боже, колко са красиви българските обичаи. На всички вас пожелавам весело посрещане на Новата година и да има винаги до вас любими хора, които да ви сурвакат за здраве!!! :)

Потребителски аватар
neli.mag
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 138
Регистриран на: пон авг 06, 2007 12:26 pm
:: 33 рецепти от neli.mag
:: 136 снимки от neli.mag
Местоположение: Кърджали

Мнение от neli.mag » ср дек 31, 2008 11:18 am

Да, никакви готови сурвачки от станиоли и хартии!!! И у нас приготвянето на сурвачките е много приятно занимание!!! Моите даца отдавна пораснаха, но направих сурвачки за децата на моя племенник и за 2 малки съседчета! От дрянови клонки, с пуканки, ошав, шипки, тиквени семки, вълна, памук, червени конци . Не можах да изпека гевречета, но им завързах звънчета.

Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

Мнение от Pavel » чет яну 01, 2009 3:50 pm

Като бях малък това ми беше от любимите моменти по празниците - сурвакането :) От години не сме правили в нашето семейство, но си спомням с много топли чувства нанизването на пуканките, омотаването на шарени прежди и т.н.... ех.. детство :love:
Aut viam inveniam aut faciam


Потребителски аватар
tsura_78
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 616
Регистриран на: пет окт 24, 2008 10:59 pm
:: 50 рецепти от tsura_78
:: 77 снимки от tsura_78
Местоположение: MADRID и Плевен

Мнение от tsura_78 » чет яну 01, 2009 6:13 pm

здравейте,на мен също ми се наложи да правя сурвачка.Сина ми учи тук и в Българско училище и имаха състезание за най-хубава сурвачка.Не спечели,но на мен най много ми хареса нашата.Прилагам снимка,за да я видите. :clap:
Изображение

"Осъзнай, че ти си отговорен за собственото си щастие, затова прави неща, които те правят щастлив!"

Потребителски аватар
tsura_78
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 616
Регистриран на: пет окт 24, 2008 10:59 pm
:: 50 рецепти от tsura_78
:: 77 снимки от tsura_78
Местоположение: MADRID и Плевен

Мнение от tsura_78 » пет яну 02, 2009 7:05 pm

ЕТО Я И НАшАТА СУРОВАЧКА
Изображение
Изображение

"Осъзнай, че ти си отговорен за собственото си щастие, затова прави неща, които те правят щастлив!"

Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

Мнение от Pavel » нед яну 04, 2009 4:33 pm

Страхотна е, браво :)
Aut viam inveniam aut faciam

Потребителски аватар
tsura_78
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 616
Регистриран на: пет окт 24, 2008 10:59 pm
:: 50 рецепти от tsura_78
:: 77 снимки от tsura_78
Местоположение: MADRID и Плевен

Мнение от tsura_78 » нед яну 04, 2009 9:27 pm

Благодаря много. :roll:
Изображение

"Осъзнай, че ти си отговорен за собственото си щастие, затова прави неща, които те правят щастлив!"


Отговори