Динен мед?

Ако търсите рецепта, идея или съвет - тук е мястото, където да попитате
Отговори
Потребителски аватар
BABY
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 494
Регистриран на: пет юни 13, 2008 9:46 am
:: 457 рецепти от BABY
:: 1598 снимки от BABY
Местоположение: ХАСКОВО
Контакти:

Динен мед?

Мнение от BABY » нед дек 04, 2011 11:03 am

Наскоро гледах едно предаване не Звездев,от с. Калипетрово/Силистренско/в което се спомена за динен мед.До сега не бях че чувала,че има такъв :)
Заинтригува ме как се прави,но така и не можах да намеря рецепта в нета.Някой знае ли нещо?
Не говори каквото знаеш,но знай винаги какво говориш!!


Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » нед дек 04, 2011 1:17 pm

Динен " мед "

Приготвя се от добре узреле, сладки дини. Меката част се изтръгва и се изцежда първо през сито, а после през два слоя марля. Полученият сок се вари до кипване, като непрекъснато от него се маха пяната. После отново сокът се прецежда и се вари на слаб огън. "Медът " е готов, когато сокът намали 5-6 пъти първоначалния си обем. / Диненият "мед" не се препоръчва на хора, страдащи от захарен диабет и киселини в стомаха/.
От тук: http://agronet.bg/community/blog/lecheb ... nyata.html

От това обяснение разбирам че динен "мед" е всъщност сгъстен динен сок. Не е лоша идея, предполагам може и да се затвори за зимата.

Потребителски аватар
BABY
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 494
Регистриран на: пет юни 13, 2008 9:46 am
:: 457 рецепти от BABY
:: 1598 снимки от BABY
Местоположение: ХАСКОВО
Контакти:

Мнение от BABY » нед дек 04, 2011 3:04 pm

С този динен мед правели рачел :) Много ми е интересно какъв вкус ще има:) По принцип много обичам диня,но си мисля че все пак ще има някаква промяна във вкуса.
Не говори каквото знаеш,но знай винаги какво говориш!!

BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » нед дек 04, 2011 5:42 pm

Като знам динята колко вода има,голямо бъркане и варене ще падне. :whistle: :whistle: :whistle: но като дойде сезона на дините може да се опита :D :D :D Диненият мед и петмеза не са ли едно и също :eeek:
ето и една идея,за производство на квадратни дини :eeek: :eeek: :eeek:
Изображение
Изображение
Изображение


Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » нед дек 04, 2011 6:50 pm

Ето какво казва http://rechnik.info/%D0%BF%D0%B5%D1%82% ... 0%B5%D0%B7 за петмез - Гъстосварен сок от грозде, захарно цвекло или захарна тръстика, тиква и друг плод.

А тук намерих и рецепта :wink:
http://receptnik.com/index.php?option=c ... il&id=1492

Петмез от дини

Съставки:
3 узрели дини, 500 г захар

Начин на приготвяне:
Дините се разрязват на две. Вътрешността им се издълбава и се слага в тенджера. Вари се на слаб огън без вода 1 ч. Прецежда се през гъста цедка или сито и получената течност се вари отново заедно със захарта до сгъстяване.

Което ще рече според мен, че става дума за едно и също нещо :)
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » нед дек 04, 2011 7:38 pm

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
ох и аз сега се сетих за това предаване :wink: бабата приготви медена каша наречена шемерия с динен мед още май го нарече манон, :cursing: напъвам си мозъка но не се сещам за подробности :ooppss: :ooppss: :ooppss: а колкото до Силистра и динен мед попаднах на инфо,но ако може някой да го преведе от турски http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/sifa-kay ... position=9 :roll: :roll: :roll:
Изображение

djesi79
готвач с точилка
готвач с точилка
Мнения: 1
Регистриран на: пет авг 31, 2007 12:56 pm
:: 1 снимки от djesi79

Мнение от djesi79 » нед дек 04, 2011 9:38 pm

В Силистренско го наричат "Маджун"- динен мед.

Потребителски аватар
ma_rri_na
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 220
Регистриран на: ср окт 15, 2008 9:55 pm
:: 106 рецепти от ma_rri_na
:: 653 снимки от ma_rri_na
Местоположение: Варна

Мнение от ma_rri_na » нед дек 04, 2011 11:24 pm

Петмез, маджун - за една и съща технология за получаване на гъст сироп се говори. Петмез се прави и от захарна метла- яла съм и от двата вида преди едно 25 - 27 години - бяхме на гости на сестрата на дядо ми в едно подбалканско село.Тъмен гъст сироп, миришеше леко на опушено - разбрах, че не кристализира като меда.Тогава не бях в кой знай какъв възторг от петмезите. Жената сигурно е искала да покаже на нас "градските чеда" нещо различно. Показа ни пръчките на изсъхналата захарна метла и ни каза как се прави петмез.Повече помня, хубавите мекици с които ни сервираха петмеза и смесеното овче с козе мляко - дадоха ни и за изпът :D :D.


Отговори