Не публикувани рецепти

Дъра-бъра за всичко в кухнята
Отговори
Потребителски аватар
ma_rri_na
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 220
Регистриран на: ср окт 15, 2008 9:55 pm
:: 106 рецепти от ma_rri_na
:: 653 снимки от ma_rri_na
Местоположение: Варна

Не публикувани рецепти

Мнение от ma_rri_na » ср яну 11, 2012 12:50 pm

Старая се рецептите , които качвам в сайта, да съм ги пробвала и да са се харесали не само на мен , но и на определен кръг от моето фамилно или приятелско обкръжение и да добавя снимки към тях.
По принцип рецептите , които правя са шест типа :
- направени, нямащи подобни в сайта, харесали са ми и съм ги добавила, съответно със снимка моя или взета от първоизточника.
- направени от сайта, харесали са ми и съм публикувала коментар и снимка
- направени от сайта, харесали са ми,отишли са В "Любими" но не съм пуснала снимка, защото съм преценила, че съществуващата снимка съм рецептата е по- хубава от моята.
- направени, харесали са ми, но не публикувани, защото не съм имала възможност да ги снимам и са само експеримент - за проба .
- определен брой рецепти, които се харесват на семейството и си ги правя редовно - салати, мусака, сърми, каши, яхнии, сладкиши, кремове и т.н.
- и последно рецепти, които съм правила, но не са ми харесали с нещо , въпреки мнението на околните :) .

За последния тип рецепти искам да пусна тази тема .

Зная, че и Вие имате също такива рецепти. Иска ми се за тези рецепти да се обсъдят заедно нещата във форума .
Не че не мога да пусна рецептата, и после някой има същите претенции като моите към тази рецепта - да измисля куп причини за да се оправдая - че не е спазена технологията на приготвяне, един вид продукти са заменени с друг и т.н / въпреки, че това е честа причина за неуспеха на някои рецепти и направилите я не винаги си признават/.

Преди два дни, стараейки се да "обера" хладилника - имах останало парче тиква, заквасена сметана, крема сирене , яйца , отворено кисело мляко , 2 или 3 отворени пакетчета масло - от различни марки намерих рецепта :

Pumpkin Spice Cake / Tested Recipe /- тиквена торта.
Съставките са следните
1 / 2 чаша (113 грама) неосолено масло, стайна температура
1 1 / 4 чаши (270 грама) светло кафява захар
2 големи яйца
1 чаша (240 мл) прясна или консервирана тиква - сложих настъргана тиква от тип цигулка т.е не беше много мокра
1 супена лъжица чист екстракт от ванилия - пакетчета ванилия
2 чаши по 200 грама пресято брашно
1 / 4 ч.л. бакпулвер
1 чаена лъжичка (5 грама) сода за хляб
1 / 2 чаена лъжичка сол
1 / 2 ч.л. канела
1 / 4 чаена лъжичка смлян джинджифил - тази подправка я сложих на половина
1 / 8 ч.л. смлян карамфил- тази подправка я сложих на половина
1 / 2 чаша (120 мл) мътеница, стайна температура - сложих кисело мляко

Забележка: За да направите своя собствена мътеница комбинирате 1 / 2 чаша (120 мл) мляко с 1 / 2 супена лъжица оцет или лимонов сок. Разбърква се и се оставя да престои за 10 минути, преди да се ползва - т.е се пресича млякото , лактозата докато стане на парцали.
Допълнително добавих и орехи -смлени на по- големи парченца и запечени

Глазура от крема сирене:
228 грама крема сирене,със стайна температура
56 грама неосолено масло, със стайна температура
2 супени лъжици чист кленов сироп (за предпочитане от клас А тъмен кехлибар) сложих мед
345-410 грама пудра пресята захар
Допълнително добавих останалата ми сварена и изцедена тиква - 280 гр и 300 гр. заквасена сметана и ванилия.

Приготовлението е следното :
В купата на електрически миксер (или с миксер), разбийте маслото и захарта, докато се смесят добре (около 2-3 минути). Добавете яйцата, едно по едно. Оберете страните на купата с шпатула. Добавете тиквата или тиквеното пюре , ванилията и разбъркайте .
В отделна купа, смесете заедно брашното, содата, бакпулвера, сол и останалите подправки. Добавете в брашното сместа с тиквата и мътеницата последователно на три пъти. Разделете тестото на половина и след това изсипете тестото в подготвена тавичка с размери 20 см. - аз я мажа обилно с маргарин и така не залепва , моята тавичка е 28 см. ама аз направих двойна доза. Печете в загрята фурна на 180 градуса , около 25 - 30 минути, или докато клечка за зъби поставена в центъра на тортата, излиза суха.
Оставете за изстине върху решетка за 10 минути и след това извадете от тавата. Охладете напълно преди да намажете с глазура.

Глазура: Поставете крема сиренето и маслото в купата на кухненски робот (или използвайте ръчен миксер ) и разбийте до гладко. Добавете кленов сироп и захар ги разбъркайте леко, само за да се комбинират.

Поставете един от блатовете с горната горната страна надолу,намажете със слой глазура. Поставете втория блат , с горната страна, върху първия слой и намажете отгоре и отстрани с глазура. Гарнира се със счукани орехи, ако желаете. Сложете в хладилника да се стегне , но при сервиране извадете предварително тортата да е със стайна температура .

Какво направих аз!

Замених мътеницата с кисело мляко. Добавих орехите в тестото .
Изпекох двойно количество - в тава с размери 28 см. на същите градуси , но за двойно време. Блата се надигна, пробвах с клечка и си беше изпечен, но след изстиване и разрязване на три на блата тестото ми се стори
ТИКЛАВО. :cursing: :cursing: :cursing: :cry: :cry:
Ядосах се до толкова, че направих глазурата на две на три , добавих и сварената тиква и сметана - получи се наистина вкусно, но блата нямаше нищо общо с посочената на снимката торта.
Изображение

Ето и моите снимки по приготвянето!
Изображение
Изображение
Преди изпичане в подмазаната с маргарин форма
Изображение
След изпичане - изглежда наистина добре, ама след като го разрязах на три :cursing:
Изображение
Крема - направен на две - на три - не разбих добре крема сиренето!
Изображение
Изображение

На последната снимка, понеже аз се въздържам да ям много сладко - само си кусах едно малко парченце, мъжа ми за 24 часа успя да " излапа" тортата направо от тавата, като за целта виличката му си стои заедно с нея - да не търси друга, когато му се прияде :D

Благодаря, че изчетохте целия ми пост :ooppss: .
Ще Ви бъда благодарна, ако дадете идея защо се е получило така!
Моля, ако имате такива рецепти - дайте отговор.


Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » чет яну 12, 2012 3:19 am

ma_rri_na разгледах снимките ти, разгледах оригиналната рецепта и само с четене имам тези идеи:

- печенето на блата - може би печенето на 1 път двойна доза не е най-доброто решение. Като е по-дебел блата, дори за двойно време няма да се опече така равномерно и да изсъхне достатъчно.
- гледам, че в оригиналната рецепта използват sifted cake flour - това не е точно "пресято брашно". Доколкото разбирам cake flour е по-ситно смляно брашно от обикновеното, с по-различна консистенция, с което ставали по финни сладките изделия. За замяната му препоръчват да се заменя 1 ч.ч. + 2 с.л. cake flour = 1 ч.ч. обикновено брашно или 1 ч.ч. cake flour = 3/4 ч.ч. брашно + 2 с.л. царевично нишесте.

За глазурата - не виждам какво има да не й се получи и доколкото разбирам не си недоволна от нея? Аз бих оставила крема сиренето и маслото хубаво да омекнат на стайна температура и тогава ще ги разбивам. За белия цвят - с това масло (което аз ползвам е доста жълто) и тъмен кленов сироп не знам как ще стане :?

Мерси за интересната тема :)

Потребителски аватар
ma_rri_na
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 220
Регистриран на: ср окт 15, 2008 9:55 pm
:: 106 рецепти от ma_rri_na
:: 653 снимки от ma_rri_na
Местоположение: Варна

Мнение от ma_rri_na » пон яну 16, 2012 10:37 pm

Xevi , благодаря много за отговора. :thumup: :thumbsup: И аз си помислих, че проблема е в брашното. Освен това , като цяло тестото стана много течно .
Мисля, че проблема не е в двойното изпечено количество. Просто в тестото липсва достатъчно глутен. Хлябовете , които съм пекла с пълнозърнесто - с 40 % трици брашно , стават по такъв начин - тиклави.
Друг проблем е по- голямото количество захар.
Затова направих още един опит.
Сложих 2 бр. яйца, 80 гр. масло, 100 грама кисело мляко. 200 гр. брашно, 150 гр. кафява захар и 1ч.ч настъргана ябълка / нямах тиква/ и 100 гр. запечени орехи.
Пекох в 20 см. форма , цялото количество.
Стана с дебелина , горе долу като на снимката, не беше толкова тиклаво, но определено когато в тестото се сложи настърган плод, не се надига тестото както за кекс например и не става толкова пухкаво като пандишпанен блат.
Направих две тавички т.е две дози, които слепих с крем.

Значи - каква е причината за неуспеха :
- рядко тесто - повечко мазнина и течност
- липса на достатъчно глутен
- повечко захар

По въпроса за крема, наистина става по - тъмен. Нарочно направих карамел, 2 с.л от който добавих в крема. Заедно с цвета на маслото , крема става по- тъмен, не толкова бял , отколкото на снимката.

Снимката на крайния резултат е на друг фотоапарат, чакам да ми я пратят, така че ще я кача по късно. :) Заедно с рецептата.
Надявам се да я няма в сайта.
Благодаря отново на xevi за отговора и правилните насоки за решаване на проблема.
Прикачени файлове
Presentation1.jpg

Потребителски аватар
ma_rri_na
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 220
Регистриран на: ср окт 15, 2008 9:55 pm
:: 106 рецепти от ma_rri_na
:: 653 снимки от ma_rri_na
Местоположение: Варна

Мнение от ma_rri_na » вт яну 17, 2012 7:28 pm

Ето го и крайният резултат!

Тортата стана малка. Дозите са две - по един за блат - с диаметър 20 см. Кремът т.е глазурата също е двойна доза.
Прикачени файлове
IMG_3269.JPG


Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » вт яну 17, 2012 8:28 pm

Марина, изглежда много добре, а сигурно е и вкусничко :bliz:
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение


Отговори