Провал в кухнята! [2]

Дъра-бъра за всичко в кухнята
Потребителски аватар
sbt03
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 527
Регистриран на: нед юни 20, 2010 10:22 am
:: 23 рецепти от sbt03
:: 179 снимки от sbt03

Re: Провал в кухнята! [2]

Мнение от sbt03 » съб дек 24, 2011 4:30 pm

Относно кекса искам да споделя, че и майка ми преди време прави кекс по рецептата, която също я прави от години и ефектът беше същия като на Sirena. Отначало беше много пухкав и дори още малко щеше да излезе от формата, толкова много се беше надигнал. Но после все едно се спука като балон. Напук на външния вид, беше много вкусен, но ми е много интересно в кое е причината да става така :? ?
Моят блог - http://vinagi-vkusno.blogspot.com :chef:

Изображение


Потребителски аватар
lucky6
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 198
Регистриран на: ср окт 21, 2009 10:58 am
:: 7 рецепти от lucky6
:: 13 снимки от lucky6

Мнение от lucky6 » съб яну 28, 2012 10:02 am

Мили момичета, нека ви споделя каква я свърших в големия сняг. Готвя в малката остъклена тераса на кухнята, като си отварям прозореца пред печката, за да се проветрява. Така направих и вечерта, когато си сварих картофите в тенджерата под налягане за картофената салата на другия ден. Хубаво беше да затворя прозореца......, но съм го забравила. Цял ден вали сняг в терасата!!! И ми затрупва тенджерата!!! Прибирам се от работа и започвам да изривам сняг. Картофите - замръзнали, всички гладни искат да сядаме да вечеряме. Донапълних тенджерата с гореща вода, разчупих леда, извадих картофите и ги обелих с нож, както се белят сурови. Мислих, мислих.... И реших да ги запържа! Нарязах глава лук, морковче, червена чушка, задуших ги, добавих нарязаните на кубчета картофи, поръсих с червен пипер и чубрица и обърках добре. Дръпнах от котлона и настъргах сиренце и кашкавал. Получи се ето това: Изображение Изображение
Да ви кажа честно успях да замажа положението, защото на всички има хареса "измисленото ястие". Дано повече не забравям прозореца отворен при снеговалеж!

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » нед фев 05, 2012 12:15 pm

И аз да се оплача... Вчера направих едно Реване по рецепта тук от сайта. Понеже последно много патих с друга една рецепта, която беше много ароматна, но ужасно сладка и никой не изяде повече от хапка, вчера намалих захарта в тестото, а подсладих само сиропа. Обаче какво се получи? Тестото отгоре И отдолу доби лъскава кафява коричка, като плътно намазано с яйце ( само дето не съм го мазала :roll: ) ! Коричката го спече явно, защото се изду само по средата, стана като купа сено (!) , а краищата му се отделиха от тавичката, остана навсякъде около 2 см разстояние, че и се повдигнаха леко. :eeek: :eek: Залях го със сиропа, но понеже тази лъскава коричка се явява нещо като фолио, естествено не пое никак, плува около 3 часа в сиропа, твърд като корк и също толкова непотъващ :wink: Накарая го извадих на една дъска, нарязах го на квадратчета и го сглобих отново като пъзел в сиропа. Те се разпаднаха на горна и долна част, понеже в средата се беше образувала дупка от въздуха (от там и ексцентричната му форма :wink: :D ), който не е могъл да излезе заради коричката, а тестото около тази дупка вътре си е останало сбито, въпреки бакпулвера (мисля, че пак заради коричката, която го "запечата" и не му позволи да диша). За завършек: поема много бавно от сиропа, сигурно защото е сбито, за 12 часа до сега само половината сироп е поел, а горната част на "блата" е още сух... :roll:

Някой има ли идея, дали намалянето на захарта е виновно за цялия този провал? От друга страна, в рецептата има 6 яйца... никак не са малко.
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
mamcheto61
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 185
Регистриран на: съб сеп 11, 2010 11:32 am
:: 195 рецепти от mamcheto61
:: 1056 снимки от mamcheto61
Местоположение: c.Cтрaнcко Хacковcко

Мнение от mamcheto61 » вт фев 07, 2012 10:42 am

:thumdown: :thumdown: Преди 1-2 седмици реших да направя един дунапренен кекс който моята майка много правеше преди 30 години и по него време беше хит..И при всичката модерна техника с която работя..крайният резултат беше не отчайващ а направо смешен..чудя се как майка ми го докарваше да стане също като дунапрен с една телена бъркалка от тия като спирала навити ..а аз с модерен миксер нищо не направих..Та ето и резултата..Изображение
Изображение е пак се изяде ама ....после разбрах че е трябвало да го направя с пшенично нишесте,а моят го правих със царевично.. :whistle: :whistle:


Потребителски аватар
Elti
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 678
Регистриран на: чет окт 08, 2009 10:07 pm
:: 31 рецепти от Elti
:: 1236 снимки от Elti
Местоположение: Перник
Контакти:

Мнение от Elti » съб фев 18, 2012 6:19 pm

Рали, това, което смятам, че те е провалило е по-скоро брашното (но не съм съвсем убедена). Когато брашното е недостатъчно тогава се получава тип "подметка", която няма въздушност и не поема сироп. Колко време ти отне печенето - нормално или по-дълго? Вътрешността по-скоро глетава ли стои (ако да, значи брашното е било недостатъчно)? Яйцата предполагам си ги разбила на хубав гъст крем със захарта. Имаш ли снимка?

mamcheto61, в чинията добре изглежда :) , но в кексовата форма си личи провала. Преди доста време и аз направих същия кекс като твоя. Тогава като причина ми обясниха точно различното нишесте. Трябвало да е пшенично. Пробвах и с пшенично (трябваше да се убедя лично) и наистина се получи дунапренен.

Потребителски аватар
mimsi
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 427
Регистриран на: пет дек 05, 2008 9:55 am
:: 26 рецепти от mimsi
:: 164 снимки от mimsi

Мнение от mimsi » нед мар 11, 2012 9:49 am

Хора , помагайте !От известно време се блъскам с един проблем и вече се чувствам отчаяна и безсилна :cursing:
Правих няколко пъти палачинки по рецепта Палачинки с кисело мляко . Резултата беше превъзходен както съм отбелязала и в коментарите там.Да обаче в един момент започнаха провал след провал!Палачинките бяха някак сурови от вътре и все едно ядете сурово тесто.Помислих ,че е от брашното.Пробвах с 3 различни брашна(различен производител)-резултата отново провал.Правих тестото по-гъсто,по рядко,сменях температурата на котлона,купих си нов тиган Тефал и....палачинките отново са за в коша.Погледнете вчерашния ми опит-така пък не бяха ставали!!!!
DSC02977.JPG
DSC02977.JPG (73.35 KиБ) Видяна 4216 пъти
DSC02978.JPG
DSC02978.JPG (89.83 KиБ) Видяна 4216 пъти
DSC02979.JPG
DSC02979.JPG (105.7 KиБ) Видяна 4216 пъти
DSC02980.JPG
DSC02980.JPG (103.83 KиБ) Видяна 4216 пъти

Потребителски аватар
i4eto3421
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 892
Регистриран на: пон ное 16, 2009 3:10 pm
:: 89 рецепти от i4eto3421
:: 507 снимки от i4eto3421

Мнение от i4eto3421 » нед мар 11, 2012 8:11 pm

:? :? :? И на мен ми се е случвало да се надуят така,но обяснение нямам :eeek:

BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » пон мар 12, 2012 12:01 am

При мен когато продуктите са студени ми стават така
Изображение

Потребителски аватар
mimsi
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 427
Регистриран на: пет дек 05, 2008 9:55 am
:: 26 рецепти от mimsi
:: 164 снимки от mimsi

Мнение от mimsi » пон мар 12, 2012 8:14 am

BRIDA написа:При мен когато продуктите са студени ми стават така
Определено продуктите ми изобщо не са били студени.А по препоръките от рецептата оставям сместа поне час да престои на стайна температура. :(

Melina
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 81
Регистриран на: пон фев 27, 2012 3:06 pm
:: 8 рецепти от Melina

Мнение от Melina » пон мар 12, 2012 8:50 pm

Здравей,mimsi!Аз от много години си приготвям палачинките със кисело мляко.В началото слагах в тестото сода бикарбонат и понякога ми се получаваха по този начин.Консултирах се със леля ми която е по професия готвачка и тя ми каза да не слагам сода.Освен това продуктите трябва да се дозират така,че от едно яйце да се получат около 7 палачинки.От тогава нямам провал.Моята доза е много голяма защото храня трима мъже но ти можеш да я намалиш наполовина.Рецептата ми е:5 яйца,1 кофичка кисело мляко,щипка сол,захарта е на вкус,аз слагам половин чаша,1 кг брашно.Всичко това го разбивам с миксер и добавям вода до получаване на подходящата гъстота.Накрая добавям половин чаша олио.По желание е ванилията.Приятен апетит!
Човек трябва да бъде достатъчно голям за да признае грешките си,достатъчно умен за да спечели от тях и достатъчно силен за да ги поправи!


Отговори