За авторството, нашите рецепти, нашият труд!

Мнения, препоръки, съвети - всичко свързано с функционалността, съдържанието и дизайна на сайта и форума
Потребителски аватар
ma_rri_na
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 220
Регистриран на: ср окт 15, 2008 9:55 pm
:: 106 рецепти от ma_rri_na
:: 653 снимки от ma_rri_na
Местоположение: Варна

Re: За авторството или нашите рецепти - нашият труд!

Мнение от ma_rri_na » ср мар 28, 2012 3:20 pm

Забравих да добавя, че и аз от време на време си купувам "Кулинарен журнал" за който е споменала i4eto3421 и нацелвам рецепти от сайта, преписани дума по дума и публикувани от други хора и спечелили предметни награди. Но не за това ми е думата. На рецептите пише "ИЗПИТАНИ" - да ама от кого ? от първоизточника или от този който е пратил рецептата? или изобщо има ли такива хора? или ги е правил някой от редакцията на списанието. Започвам да се съмнявам, след като в последния брой на Златна колекция на Кулинарен журнал , намерих поне 2 рецепти преписани + снимките от Интернет, от различни готварски сайтове , само със сменени или не заглавия ,и пак "изпитани" .
Ясно е , че не всеки в България има Интернет , но намерили дадена ниша - тези издатели печелят точно от това .
Сещам се и за още нещо. Търсейки определени рецепти на Джада де Лаурентис , представени в Food Network само със заглавия , установих, че част от рецептите, тези които са публикувани в книгите и не можеха да се намерят в Интернет . Най- вероятно, защото подлежат на авторско право и тя може да ги съди. Ама България , не е като Европа или Америка.Не знам как стои въпроса с авторското право на сайтове с рецепти. И докато това не се установи, доста хора, намирайки благодатна ниша , използвайки различни рекламни трикове като уж готвача с опит "Бай Данчо", ще се възползват от това.
Остава ни единствено да се смеем , как дебелия, на години " Бай Данчо " е правил УЖ рецепти , които са правени от ДАМИ публикували в този сайт - повечето сме умни , интелигентни, с добра обща култура , Ах! Да не забравя и повечето все още млади и красиви :D :D :D :D :D :D .


Потребителски аватар
magi71
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1507
Регистриран на: ср юли 16, 2008 7:05 pm
:: 537 рецепти от magi71
:: 950 снимки от magi71
Местоположение: Велико Търново
Контакти:

Мнение от magi71 » ср мар 28, 2012 3:50 pm

Радвам се, че сте посетили темата и сте споделили мнението си. Изненадаха ме коментарите за Кулинарен журнал, предполагам че читателите са тези, които пращат крадени рецепти. Лично аз имам публикации там :? но може и те да се се опорочили вече ...
В крайна сметка, тук в България, никой не защитава авторството на нашите творби. И затова винаги ще има кой да се възползва от тях.

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » пет мар 30, 2012 11:43 am

Маги, мила, виждам, че темата те занимава много. Аз лично съм дистанцирана за момента, пак подчертавам, че не се подвизавам в бъргарското интернет-пространство и може би това е единствената причина да не съм подпалена :)
Ако имаш идеи да предприемеш нещо, сподели. Ако може и трябва - да направим протестно писмо или някаква такава инициатива. Аз ще се включа. Просто нямам директен поглед върху българската преса, нито пък познавам посочените списания.
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
magi71
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1507
Регистриран на: ср юли 16, 2008 7:05 pm
:: 537 рецепти от magi71
:: 950 снимки от magi71
Местоположение: Велико Търново
Контакти:

Мнение от magi71 » вт апр 24, 2012 1:58 pm

Рали, интересувах се и за съжаление е почти невъзможно да се защитим в такива случаи :confused: . Затова нищо няма да предприема, но все пак имам възможност да разглеждам Лакомник-а, и в броя от днес видях моя рецепта наградена -Славянско пиле с картофи, но наградата ще я получи читателката, която я е пратила - Нела Христова от Габрово...

Изображение

Да си ползва дълго и да готви в нея с желание!


Потребителски аватар
Sirena
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 3898
Регистриран на: пет юли 11, 2008 8:31 pm
:: 17 рецепти от Sirena
:: 171 снимки от Sirena
Местоположение: Варна

Мнение от Sirena » вт апр 24, 2012 2:14 pm

Маги, приеми, че наградената си ти :clap: Всички знаем колко можеш и как обогатяваш нашия Готвач. Продължавай все така.
"Бъди себе си, има достатъчно други хора."

Потребителски аватар
akva7
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 403
Регистриран на: нед фев 21, 2010 10:14 pm
:: 15 рецепти от akva7
:: 107 снимки от akva7
Местоположение: София

Мнение от akva7 » вт апр 24, 2012 5:30 pm

Все пак сме в България и нищо ново не чувам.Тук всичко е възможно,важното е "кой превари той ще свари"(народна мидрост).Жалко само,че друг бере плодовете,като го награждават с тенджера под налягане(за специални заслуги).Да кажем,че рецептата я знае или просто я е налучкала случайно от обща култура,но снимката много ми прилича на nela111.
Момичета,всичко това ми намирисва на изтъркана реклама.Просто се разиграва театър за обикновените хорица,все пак не всеки има възможност да влиза в интернет пространството.Самият вестник раздава измислени награди,а всъщност няма такива(това е търговски трик)и хората вярващи в чудеса се надпреварват да купуват въпросния в-к с надеждата,че все някога и те ще спечелят.
Какво ли не правят хората,само и само да им се обърне внимание,а пък те от това печелят.
magi71-я не се коси,просто постъпи и ти като тях.Измисли нещо с което ще ги заинтригуваш,но с др.име.Нали знаеш "каквото повикало,такова се обадило",пък виш се хванали.
Изображение

BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » вт апр 24, 2012 5:39 pm

Този лакомник след тези плагиатства......малко :? ме навежда на мисълта дали и участниците са реални :? :? :? :?
Изображение

Потребителски аватар
magi71
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1507
Регистриран на: ср юли 16, 2008 7:05 pm
:: 537 рецепти от magi71
:: 950 снимки от magi71
Местоположение: Велико Търново
Контакти:

Мнение от magi71 » вт апр 24, 2012 8:36 pm

Благодаря ви момичета, много сте прави, и според мен всичко е съчинено за да се продава :thumup: Надявам се че повече няма да има материал да ви показвам тук :wink:


Изображение

Потребителски аватар
i4eto3421
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 892
Регистриран на: пон ное 16, 2009 3:10 pm
:: 89 рецепти от i4eto3421
:: 507 снимки от i4eto3421

Мнение от i4eto3421 » ср апр 25, 2012 7:11 am

Много,много лошо:(.Ти се трудиш и потиш над тенджерата ,а друг обира лаврите :thumdown:
Във Кулинарен журнал мисля че имаше такъв случай,но не помня в кой брой.След сигнал от автора на рецептата,наградата не беше дадена и от редакцията се извиниха за случката,като призоваха да не се преписват рецепти от сайтове и други списания.

Потребителски аватар
i4eto3421
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 892
Регистриран на: пон ное 16, 2009 3:10 pm
:: 89 рецепти от i4eto3421
:: 507 снимки от i4eto3421

Мнение от i4eto3421 » ср апр 25, 2012 7:16 am

Чак сега имах време да сравня двете рецепти,ама то няма две рецепти ,а една преписана дума по дума.Аз лично не бих оставила нещата така.Можеш да напишеш едно сравнително мило писъмце към редакцията на този вестник.


Отговори