За авторството, нашите рецепти, нашият труд!

Мнения, препоръки, съвети - всичко свързано с функционалността, съдържанието и дизайна на сайта и форума
Потребителски аватар
ma_rri_na
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 220
Регистриран на: ср окт 15, 2008 9:55 pm
:: 106 рецепти от ma_rri_na
:: 653 снимки от ma_rri_na
Местоположение: Варна

Re: За авторството или нашите рецепти - нашият труд!

Мнение от ma_rri_na » ср апр 25, 2012 8:35 am

Ясно е , че две различни рецепти няма. Ама и снимката е същата , която е качила Nella111, само изрязана отдолу, където е логото на receptite.com . Не вярвам , ако Nela111 я е пратила , да не прати цялата снимка или другата съществуваща снимка в по-близък план.
Призовавам Nela111 , да ходи да си иска наградата :D . Та даже и да е с различна фамилия. :wink: и да не е от Габрово :wink: .


Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » ср апр 25, 2012 11:15 am

Хммм... :confused: А как стоят нещата, ако това наистина е нашата Нела111 ? Ако снимката си е нейна? Ако тя е изпратила писмо с източник например, а те не са го публикували? Защото както в момента стоят нещата, само снимките са собственост, а не самите рецепти. Рецептите могат да се разпространяват, без да се иска съгласие, само за снимките е друг въпросът (поправете ме веднага, ако съм назад с нещата и има нови развития, които съм ги пропуснала!!!! :ooppss: ) . И ако Нела е пратила собствената си снимка с рецептата на Маги, най-вероятно те просто не са напечатали източника, защото не е задължително :?
Може би е добре Нела111 да вземе отношение, пък дори и само за да се похвали с нова тенджера :)
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
ma_rri_na
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 220
Регистриран на: ср окт 15, 2008 9:55 pm
:: 106 рецепти от ma_rri_na
:: 653 снимки от ma_rri_na
Местоположение: Варна

Мнение от ma_rri_na » ср апр 25, 2012 12:59 pm

Ама Ралице, взех си аз този вестник за 0,40 ст. вчера след работа. В него е представена професионалния готвач Ирина Андреева на 24г. от Тетевен и дето тя била " измислила руло Стефани с картофи " и " публикувала рецепти в Интернет със всички снимки на приготвяне " . Я гледай ти? Аз освен моето " Картофено руло тип Стефани " и на Джема в Интернет не съм срещнала друго такова поне преди 2 месеца. На Джема е само крайният резултат . Търсила съм в различни варианти на името. Срещала съм само руло от картофи . Или руло Стефани с налепени отвън картофи - което е доста популярна рецепта . Моля, ако някой го открие да ми пусне адреса на страницата на лични.

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » ср апр 25, 2012 6:38 pm

Момичета, като се прегледа профила на nela111 /с едно чукване върху него/ се вижда, че тя се е регистрирала в сайта като Нела и е от Габрово. Така че вероятността спечелилата Нела Христова от Габрово да е същата Нела от сайта според мен е мнооого голяма и вестника да няма никаква вина :?
Най-добре е Нели да ни светне по въпроса, дори и само за да се похвали с наградата или поне да благодари на Маги за печелившата рецепта :innocent:
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение


Потребителски аватар
ma_rri_na
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 220
Регистриран на: ср окт 15, 2008 9:55 pm
:: 106 рецепти от ma_rri_na
:: 653 снимки от ma_rri_na
Местоположение: Варна

Мнение от ma_rri_na » ср апр 25, 2012 8:03 pm

Много си права , става въпрос за Маги,/ а не за плагиатстващите вестници и списания / която има чудесни авторски рецепти , публикувани във Веселия готвач и в блога и . Едно е да направиш рецепта, която си модифицирал - може със нещо малко :D , а друго е да я препишеш дословно, от някой друг , без да посочиш източника .
Сещам се за онзи унгарец, който си преписал дипломната работа от български професор и се оправда, че нямало кой да го "светне" по въпроса, за това, че трябва да пише източник. Мисля , че знаете какъв е изхода от тази история.
Аз пък намерих Рулото Стефани с картофи . То не било Руло от картофи , а обикновенно руло Стефани,отгоре с кашкавал , вътре вместо яйца с нарязани картофи :D :D :D :D :D :D . Намерих го във фейсбук профила на горецитираната дама. Няма го като рецепта, а само като снимка .
Същата госпожа е печелила и тя тенджера под налягане от същия източник , и още неща от Кулинарен журнал . Ах да, и снимките, които е публикувала - без рецепти са в профила и . Имала е време да снима всички манджички, които прави в къщи .

Потребителски аватар
ma_rri_na
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 220
Регистриран на: ср окт 15, 2008 9:55 pm
:: 106 рецепти от ma_rri_na
:: 653 снимки от ma_rri_na
Местоположение: Варна

Мнение от ma_rri_na » ср апр 25, 2012 9:18 pm

Забравих да напиша, че неправилно се изразих.
Въпросната госпожа е публикувала свои рецепти но само в списания, от които е печелила награди и в две книжки.Чиста комерсиалност. За какво да ги публикува в сайт или блог. Някой друг да печели от нейния труд - колкото и незначителен да е .
В Интернет има публикувани рецепти от вече доказали се готвачи . Вярно, че имат и писани книги , но въпреки всичко са си дали част от рецептите си .
В този ред на мисли, трябва да сме благодарни на всички, които споделят своите рецепти без нищо да искат в замяна. Ние се учим от тях, полваме техните рецепти и опит , допитваме се до тях в коментарите си.

Потребителски аватар
blqsak
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 1
Регистриран на: чет дек 15, 2011 11:10 am

Мнение от blqsak » ср апр 25, 2012 10:40 pm

И аз да се включа в темата. :) Тоя Данчо го купувах но спрях и за съжеление половината отидоха в кофата,защото нищо интересно няма в тях.Снимките са просто потресаващи.Много ми е кофти да видя познати снимки.Аз лично съм много притеснена за тези кражби.Имам сайт с рецепти,които се броят на пръсти и винаги ме е страх като публикувам някоя рецепта да не би някой да я е публикувал някаде и да ме обвинят в кражба.Ако съм взела някоя рецепта от някой форум винаги отдолу пиша.Но наистина има някой рецепти които незнам от кой точно потребител са,ако съм си ги преписвала от преди 2 години примерно. :( .Но снимки НИКОГА не съм крала.И в интерес на истината нямам рецепта,която да е изцяло измислена от мен.Но наистина много ме притеснява това. :confused:

Потребителски аватар
ma_rri_na
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 220
Регистриран на: ср окт 15, 2008 9:55 pm
:: 106 рецепти от ma_rri_na
:: 653 снимки от ma_rri_na
Местоположение: Варна

Мнение от ma_rri_na » съб апр 28, 2012 10:49 pm

Относно по предишния ми пост е това, че установих, колко малко се знае за историята на различните ястия - нещо , което явно не се преподава в средните училища, занимаващи се с обучението на готвачи.
Сетих се за темата в кулинарния навигатор- за шницела - пуснат Aliana .
Аз пак за краставичката...... :) :) :) Руло Стефани е възникнало в Унгария в началото на 20 век .Особеното в него е наличието на яйце в средата, за разлика от другите популярни рула в Европа. Ако махнем яйцето в Руло Стефани, това няма да е руло Стефани, а само едно обикновено месно руло :D :D :D :D :D :D .

На унгарски се нарича Stefánia szelet - то е въведено , а не измислено от Принцеса Стефани на Белгия (Стефани Клотилд Луиз Hermine Мари Шарлот Ван België).
През 1900 г. в Miramare , Италия (тогава част от Австро-Унгарската империя), Стефани се омъжва за граф Elemér Lónyay дьо Наги-Lónya et Vásáros Namény .Тя се установява с новия си съпруг в неговия замък Oroszvár - Rusovce в Западна Унгария, днес Словакия, докато настъпващата Червена армия ги принуждава да бягат с имуществото си.Те намерили убежище в бенедиктинското абатство Pannonhalma близо до Györszentmárton , Унгария. Умира през 1945 Основава Национална асоциация Стефани (1915.) за защита на майките и бебетата .

Любител на гастрономията тя въвежда редица рецепти в унгарската кухня - едно от които и е Руло Стефани. Особеното на нейните нововъведения е използването на сварени яйца в тези ястия . Радетелка е на диетичното хранене през 19 век и 20 век . Особеното на руло Стефани е запичането му , оваляно в галета, а не пържене на кълцано месо , оваляно в галета , като яйцето в средата създава ефект на бял и жълт концентрични кръгове ,при нарязването на рулото на филии - въвела е и това сервиране на рулото. Въведено и използвано в унгарската кухня още от началото на 20 век.
В Унгария има специална влакова композиция - която обикаля в цяла Унгария, спира на различни места, посещават се ресторанти в които се сервират ястия въведени и любими на Принцеса Стефани .

Рулото, е добило популярност в България и Румъния с добавянето на допълнителни добавки , освен яйцето .
Доказано е че ,на въпроса - кое е първоначално яйцето или кокошката - отговора е яйцето. Някои земноводни са снасяли яйца, много преди да еволюират и добият крила да летят.

Определено Руло Стефани не е традиционно българско ястие, колкото и да желаем това.
Та ясно какви глупости публикуват в някои медии. :thumdown:

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » чет май 10, 2012 12:05 am

Вижте тук:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
Моята рецепта за кюнефе, че и барабар със снимката!
www.facebook.com/artandhobby

BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » чет май 10, 2012 2:04 pm

Както има една поговорка...........Не сме се следили-не сме се хванали!!!!Че така и с рецептите :) :) :) :) Рали,добре си им го написала,дано си вземат поука и за напред да няма такива ситуациииииииии................ :D :D :D :D
Изображение


Отговори