"Уроци" за Живота

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Потребителски аватар
mami48
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 6242
Регистриран на: вт апр 14, 2009 9:40 pm

Re: "Уроци" за Живота

Мнение от mami48 » пет апр 27, 2012 9:46 am

Ех,че хубаво Бони - вълнуващо и поучително,браво.


BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » чет май 10, 2012 2:14 pm

Веднъж известен воин- самурай отишъл при Дзен Учител и му казал: “Учителю, бихте ли ми показал пътя към Рая?”

Учителят го погледнал в очите и му казал:“
Защо трябва да показвам на такъв мърляв, отвратителен и нещастен простак като теб?
Ти за мен си просто един червей, защо си мислиш, че ще ти кажа нещо?”
Кръвта на самурая кипнала и в изблик на ярост, лицето му почервенявало цялото. Той извадил меча си и с едно движение бил готов да посече Учителя.

Тогава мъдрецът спокойно му казал: “Това е пътят към АДА!”
Незабавно самураят разбрал, че бил създал свой собствен малък ад – черен и горещ, изпълнен с омраза, гняв и възмущение.
Той разбрал, че бил навлязъл толкова дълбоко в неговите дълбини, че бил готов да убие човек.

Сълзи изпълнили очите му, докато сключвал дланите си една в друга и се поклонил ниско на Учителя, изпълнен с благодарност за даденото му прозрение.

Учителят му казал: “А това е пътят към РАЯ!”


"Ако не можеш да изкараш някого от сърцето ти, най-вероятно мястото му е там.
Може би един ден ще ти даде крила, а може и да се окаже камък на шията. Но при всички случаи ще те научи на нещо."


Онези, които те обичат не са заблудени от грешките, които си направил или от тъмните представи, които имаш за себе си.
Те си спомнят красотата ти, когато се чувстваш грозен;
цялостта ти, когато се чувстваш разбит;
невинността ти, когато се чувстваш виновен;
и целта ти, когато се чувстваш объркан!

/Африканска поговорка/

Ако установим, че ни остават още пет минути,
за да кажем всичко, което имаме да кажем,
телефонните кабини щяха да се препълнят с хора,
които се обаждат на други хора,
за да им кажат с пресеклив от вълнение глас, че ги обичат.

/Кристофър Морли/

Кому е нужно това чакане? Всичко, което имаме е СЕГА!


" - Аз искам щастие! - рекъл един човек в разговор с Буда. - Как да го постигна?
- Първо, махни "Аз", това е его. После, махни "искам", това е претенция...
Виждаш ли, сега ти остана единствено щастие ! "
Изображение

Потребителски аватар
dianakatou
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 1068
Регистриран на: вт фев 14, 2012 10:37 am
:: 9 рецепти от dianakatou
:: 119 снимки от dianakatou

Мнение от dianakatou » съб май 12, 2012 12:50 am

Makaweli i BRIDA,благодаря Ви !!! :thumbsup: Ако знаете колко много съм превела на приятели от вашите статии ,браво и от тях!!!Много поучително,човешко и продължавайте в същия дух,мнооого истини от живота,чудя се ставаме ли по-добри,по-човечни по-истински?!Аз поне винаги след прочетеното се замислям лично за мен доста!Много от написаното превеждам и на децата ми ,поредното камъче в старанието ми да допринеса за добри и съзнателни хора в хаоса наречен"общество",смятам,че все нещо остава... :clap:

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » вт май 15, 2012 6:52 am

Голям керван преминавал през пустинята. Пътниците достигнали до оазис, в който решили да пренощуват. Но се оказало, че една скоба за завързване на камилите не достигала. А никой не искал да стои буден и за пази незавързаната камила.
Тогава единият от керванджиите отишъл при камилата, взел въжето и съвсем точно повторил всички движения, сякаш наистина завързал камилата за скобата. Тя си легнала и н...ощта преминала спокойно.
На сутринта отвързали камилите. Всички се приготвили за път, с изключение на въображаемо завързаната камила, която отказвала да помръдне. Най-накрая керванджията, който вечерта я "вързал", се сетил какво да направи. Застанал до нея и развързал въображаемата скоба. Камилата веднага станала.
Същото е и при хората. Те всъщност са свободни, но повечето от тях се оставят да бъдат обвързани от умствените си проблеми и привидно потискащи отговорности.
Вие сте свободни, разберете! Това, което трябва да сторите, е да се освободите от въображаемите скоби, към които сте вързани.

http://bg.netlog.com/DNen/blog/blogid=195472
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение


Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » вт май 15, 2012 6:57 am

Някои, правейки паралел с целостта на кожата, говорят за зараснали рани. В човешката душа зараснали рани няма. Може с времето да се смалят до убодено с топлийка, но винаги са там
Нежна е нощта - Скот Фицджералд

Помагай на човека да носи бремето си, а не да се избави от него. На старателните трябва да се помага, но никога не помагайте на онези, които се стремят да избегнат отговорност - грях е да се помага на мързеливите.
от мъдростта на Питагор :)

:)
Щастлив е този, който забравя това, което не може да промени.
:)
Пясъкът на живота ни е отмерен от Бога до песъчинка и небрежно пропиляната секунда е безвъзвратно потънала във вечността.
Анжел Вагенщайн
:)
Не се заблуждавай, че щом някой се опитва да те утеши, той живее безметежно сред простите и нежни думи, които понякога ти помагат. В живота му има много трудности и тъга, далеч надхвърлящи твоите. Как иначе би намерил подобни думи!?!

Райнер Мария Рилке

:)
БЪДИ ГОСПОДАР НА СЕБЕ СИ! Човек е повелител на мисълта си, създател на условията и обстоятелствата, Творец на съдбата си. В оръжейната на мисълта си сам носи оръжията, с които се самоунищожава. Неразумен господар, който не стопанисва добре имота си.
:)

:)Докато не ви поискат вашето мнение, не бързайте да го произнасяте! Петър Дънов

:)Учителят Дънов дава още едно правило:Всяка сутрин преди да започнете работата си, отправете съзнанието си само за две минути към космическото съзнание, да се свържите с всички живи същества на земята. През тези две минути постарайте се абсолютно да се отделите от този свят, като че около вас нищо не съществува.

http://bg.netlog.com/DNen/blog/blogid=195450
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » ср май 16, 2012 2:31 am

БЕЗГРЕШНИ НЯМА НА СВЕТА

Не съм се питала защо и как
допускам във живота грешки,
но осъзнати, те не са беда,
а са простими и човешки...

Безгрешни няма на света!

Прощавам си, но не на кръстопът
от криви думи и пътеки,
а дерзаеща под слънчево небе,
доброто търсеща във всеки...

Безгрешни няма на света!

Но за грешките си някои са слепи,
това е вече истинска беда -
за свойте падове и неуспехи
те виждат само чуждата вина...

Дейзи Патън


" Обичам теб и този миг и лятото, което ще отмине, и този пейзаж, и раздялата, и за първи път през живота ми и самия мен, защото целият съм твое огледало, отразявам те и така двойно те притежавам. "

~ "Нощ в Лисабон" - Ерих Мария Ремарк

…Приливите идват и си отиват.
Зимата минава, настъпва лято.
Слънцето изгрява и залязва…
Цялата природа е кръговрат
от настроения, а аз съм част от
нея и така, подобно на приливите,
моето настроение е ту добро, ту лошо…
Ако съм потиснат, ще пея.
Ако съм тъжен ще се смея.
Ако не се чувствам добре,
ще удвоя усилията си…
Ако се почувствам маловажен,
ще си спомня за своите цели… ~
/ Ог Мандино /


МИСЛИТЕ МИ СА ТВОРЧЕСКИ ♥
Аз съм се научила да обичам мислите си. Те са най-добрите ми приятели.
♥ Казвам "Вън!" на всяка негативна мисъл, която идва в ума ми. Няма човек, място или нещо, което да притежава власт над мен, защото само аз мисля със своя ум. Създавам своята действителност и всички в нея.♥
"Срещи в огледалото" - Луиз Хей



ЩО Е ТОВА ЖИВОТЪТ?

Някой е написал следната красива притча:

Веднъж, когато от продължително пеене птиците се умо­рили, последвало дълго мълчание, което най-после Кадън­ката прекъснала. Като истински философ тя погледнала дру­гарите си и попитала: "Що е това животът ?"

Всички трепнали при този въпрос, но малката Мали­новка отговорила: "Животът е песен."
"Не, животът е борба в тъмнината." - казала Къртица­та, подала глава изпод земята.
"А пък аз мисля, че животът е развитие." - произнесла се Розовата пъпка, разтваряйки едно по едно своите лис­тенца за удоволствие на Пеперудата, която я целунала и пос­ле казала: "Животът е само наслада."

"Наречи го по-скоро малък летен ден." - бръмнала мал­ката Муха.

"Аз не виждам нищо в него, освен тежък труд." - се оплакала дребната Мравка, мъчейки се да носи една слам­ка.

Само Свраката се ограничила със смях, за да прикрие бедността на мислите си. Общото негодувание, предизвика­но от подобно лекомислие, лесно би довело до разпра, ако в това време не бе започнал дъждът, който скръбно промъл­вил: "Целият живот се състои от сълзи."

"Вие всички се лъжете"- казал Орелът, който величес­твено се носел из въздуха. "Животът е свобода и мъжест­во."

Вече се стъмнило и практичният Синигер предложил на всички да се оттеглят за почивка. А нощният ветрец тихо прошушнал из листата: "Животът е сън."

3азорявало се, когато ученикът угасил лампата в ста­ята си и въздъхнал: "Животът е училище."
Младежът, който се връщал от шумна нощна веселба, се оплакал в сърцето си: "Животът е безкрайно желание, което никога не може да бъде удовлетворено."
"Животът е вечна тайна." - прошумял утринният ветрец.
"Животът е начало." - казало пробуждащото се утро. А какво е за тебе животът, приятелю?
Изображение

Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Мнение от sladki64e » чет май 17, 2012 11:15 pm

ИСТИНАТА ЗА ЛЮБОВТА
Ум без Любов прави човека хитър.
Вяра без Любов прави човека фанатик.
Чест без Любов прави човека високомерен.
Власт без Любов прави човека деспотичен.
Знание без Любов прави човека неотстъпчив.
Истина без Любов прави човека критикант.
Богатство без Любов прави човека алчен.
Възпитание без Любов прави човека двуличен.
Дълг без Любов прави човека раздразнителен.
Приветливост без Любов прави човека лицемерен.
Справедливост без Любов прави човека жесток.
Отговорност без Любов прави човека безцеремонен

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » чет май 24, 2012 9:48 am

Има една древна легенда, в която се разказва за двама влюбени индианци, младеж и девойка. Веднъж те отишли при великия вожд на своето племе и му казали:
- Ние се обичаме! Искаме да ни дадеш своята благословия и да ни поучиш, какво трябва да направим, за да може нашата любов да трае вечно.
- Добре, - отвърнал им вождът. - Ще ви кажа, какво да правите. Но първо елате с мен горе в планината и ми донесете два орела, пък после ще видим.

Двамата млади тръгнали в различни посоки и всеки от тях донесъл по един орел. Когато отишли на върха на планината, вождът им казал:
- Вземете сега този шнур и завържете с него един за друг крачетата на орлите.

Послушали го влюбените и вързали краката на двете птици.
- Хайде сега, пуснете ги да летят!

Младежът и девойката подхвърлили нагоре към небето орлите, но птиците не успели да полетят, защото крачетата им били вързани. Те паднали на земята и започнали да се кълват една друга, за да се отърват от това, за което са вързани. Тогава старият индианец им казал:
- До тук добре, а сега скъсайте въжето...

Младите изпълнили и тази повеля, срязали връвта и отново хвърлили двата орела във въздуха. Този път птиците бързо се издигнали на високо, зареяли се няколко пъти в кръг и след това поели към заснежените върхове на близката планина. А мъдрият вожд казал:
- Ето, това е тайната на вечната любов и щастието заедно: ако сте завързани един за друг, вие никога няма да успеете да полетите. Можете да летите заедно, обаче не се връзвайте. Ако го направите, никога няма да изпитате щастие!...

http://bg.netlog.com/DNen/blog/blogid=194365
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
mami48
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 6242
Регистриран на: вт апр 14, 2009 9:40 pm

Мнение от mami48 » чет май 24, 2012 1:45 pm

Бони,прекрасна притча и всичко е толкова истинско и поучително - обвързани,да,но не и завързани.

Потребителски аватар
dianakatou
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 1068
Регистриран на: вт фев 14, 2012 10:37 am
:: 9 рецепти от dianakatou
:: 119 снимки от dianakatou

Мнение от dianakatou » чет май 24, 2012 2:51 pm

Винаги,когато съм в труден момент си спомням за една ,стара молитва,която гласи :Господи,дай ми търпение,за да изтърпя,всичко,което не мога да променя в живота.Дай ми сила,за да променя,това,което мога и дай ми разум,за да мога да ги различавам! Понякога хората сме чудни,виждаме,че много неща не зависят от нас,но сме упорити,в резултат ,на което ни се случва какво ли не ,не можем да се примирим,че в крайна сметка всеки си носи собствения кръст.Друг път е необходимо съвсем малко,за да променим съдбата си,на липсва ни решителност.И най-лошото е когато не можем да различим кое можем и кое не и се товарим психически,после заболявания и т.н. Аз от много години се поддържам към тая молитва и си помагам ,и поне се опитвам да не се товаря допълнително и да не се упреквам :)Защото една,стара българска поговорка гласи: "Когато колата се обърне,пътища много...." :) :) :)


Отговори