Вкусно ядене от стар хляб

Дъра-бъра за всичко в кухнята
Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

Вкусно ядене от стар хляб

Мнение от Pavel » вт ное 06, 2007 11:25 am

Правил съм го и преди, но преди няколко дни се получи най-успешно, затова реших да се похваля с тази скромна идейка :)

Стар хляб се нарязва (или накъсва) на хапки, слага се в тиган и без мазнина се затопля докато стане леко хрупкав. След това се добавя доматено пюре - количеството не трябва да е много, а само колкото да овлажни хляба. Тук е момента и на подправките - според мен много отива червен пипер, но сложете каквото харесвате вие. В тигана се чукват и яйца (броя зависи от количеството хляб) и се разбъркват и пържат докато не останат сурови места.

Според мен е вкусно, надявам се да допадне и на вас.
Aut viam inveniam aut faciam


SweetyPie
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 51
Регистриран на: вт дек 04, 2007 8:46 pm
:: 12 рецепти от SweetyPie
:: 12 снимки от SweetyPie
Местоположение: някъде

Мнение от SweetyPie » вт дек 04, 2007 9:10 pm

Филийки сух хляб се нареждат в намаслена тавичка.В купа размесваме яйца,сирене,кисело мляко и малко олио.Получената смес изсипваме върху филийките и печем до зачервяване. :D
:!: Количеството на сместа зависи ,от това колко са ни филийките.

Leya
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 8
Регистриран на: вт мар 11, 2008 2:32 am
:: 16 рецепти от Leya
:: 7 снимки от Leya

Мнение от Leya » вт мар 11, 2008 3:03 am

Предполагам,че това ястие има вкус на нещо като пица,ще пробвам....А ето и от менедин сладкиш от хляб:
Продукти: стар хляб,4 яйца,2/3 л прясно мляко,захар около 1 чаена чаша (може повече ако обичате по-сладко),някакви червени плодове (може и от компот)
Начин на приготвяне: Изрязвате коричките на хляба и и започвате да редите плътно парчетата в по-малка на диаметър,но дълбока тавичка (става по–сочно). На всеки 2 реда слагате един от плодовете (изцедени или ако са пресни нарязани на парченца,поръсвате със съвсем малко захар и продължавате да редите хляба,после пак плодове и така докато свършат.Най-горният пласт трябва да е от хляб.
Разбивате хубаво яйцата,захарта и млякото (ако обичате може да прибавите и кафяна лъжичка ром,аз не обичам и не слагам) и изливате сместта въру хляба и плодовете.Сложете отгоре някаква чиния или поставка за да не изплуват и сложете да се пече на умерена ффурна около 20-25 минути.Тогава би трябвало сместта да се е сгъстила и може да махнете чинията.Допечете още десетина минути,оставете да се охлади и го сложете в хладилника за 2-3 часа. Сервира се студено. Добър апетит

Stefi
мераклия с бъркалка
мераклия с бъркалка
Мнения: 4
Регистриран на: ср дек 26, 2007 1:40 pm

Мнение от Stefi » чет апр 10, 2008 8:27 pm

Когато вкъщи остане стар хляб, много често си правим т.нар. "Каварма попара". Моята баба я правеше, майка ми я правеше на нас, а сега аз я правь и на моите внуци, които много я харесват. Необходими са ни: стар хляб, сирене, олио, червен пипер, вода и сол. Няма точни количества продукти. Всичко е на око и на вкус. Хлябът се нарязва на филии и след това на кубчета. В дълбока купа се нареждат кубчетата хляб да покрият дъното. Отгоре се поръсва с натрошено сирене. Нарежда се втори пласт хляб, пак сирене и така докато свършат тези продукти, като се завършва с наръсено сирене. Загряват се в тиган няколко лъжици олио и когато се сгорещи се слага червен пипер, разбърква се и с тази запръжка се полива отгоре сиренето. В същия съд се слага вода със сол на вкус и когато заври с лъжица се полива отгоре умерено - нито да плуват залците, нито пък да остане суха. Покрива се с капак и се оставя 10-ина минути да се задуши. Това е невероятна вкуснотия, която може да си приготвите за закуска, а защо не и за вечеря. Може да се поднесе с айрян. Да ви е сладко!
Последна промяна от Stefi на пет апр 18, 2008 8:06 pm, променено общо 1 път.


Leya
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 8
Регистриран на: вт мар 11, 2008 2:32 am
:: 16 рецепти от Leya
:: 7 снимки от Leya

Мнение от Leya » пет апр 11, 2008 11:57 pm

Mайка ми едно време пък ни правеше "мачкан" от стар хляб...Когато останеше мазнина от пържено месо,нарязваше на кубчета стар хлчб и го пържеше в мазнината до златисто.Избивахме се да ядем:)) В наши дни всички ще са против тази вкусотия защото е калориина бомба или пък съдържа много холестерол,но аз и до ден днешен си ч обичам пък не съм дебела :oops: :D

springrain
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 8
Регистриран на: пет фев 01, 2008 9:48 pm
:: 9 рецепти от springrain
:: 1 снимки от springrain

Мнение от springrain » вт апр 15, 2008 10:24 pm

Leya написа:Предполагам,че това ястие има вкус на нещо като пица,ще пробвам....А ето и от менедин сладкиш от хляб:
Продукти: стар хляб,4 яйца,2/3 л прясно мляко,захар около 1 чаена чаша (може повече ако обичате по-сладко),някакви червени плодове (може и от компот)
Начин на приготвяне: Изрязвате коричките на хляба и и започвате да редите плътно парчетата в по-малка на диаметър,но дълбока тавичка (става по–сочно). На всеки 2 реда слагате един от плодовете (изцедени или ако са пресни нарязани на парченца,поръсвате със съвсем малко захар и продължавате да редите хляба,после пак плодове и така докато свършат.Най-горният пласт трябва да е от хляб.
Разбивате хубаво яйцата,захарта и млякото (ако обичате може да прибавите и кафяна лъжичка ром,аз не обичам и не слагам) и изливате сместта въру хляба и плодовете.Сложете отгоре някаква чиния или поставка за да не изплуват и сложете да се пече на умерена ффурна около 20-25 минути.Тогава би трябвало сместта да се е сгъстила и може да махнете чинията.Допечете още десетина минути,оставете да се охлади и го сложете в хладилника за 2-3 часа. Сервира се студено. Добър апетит
като пица става сато сложиш продукти като за пица - салам доматено пюре или кетчуп кашкавал и печеш.Страхотно става.И калпазанско

Потребителски аватар
reni55
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1188
Регистриран на: ср юни 25, 2008 7:49 pm
:: 227 рецепти от reni55
:: 321 снимки от reni55

Мнение от reni55 » съб юни 28, 2008 9:19 pm

Здравейте! Ето и една моя рецепта - ВАРЕНА ПОПАРА : Слагате да заври вода със сол.Прибавяте накъсан на залци стар хляб.Оставяте да поври 10 мин.Прибавяте натрошено сирене и махате от котлона.Отделно загрявате някаква мазнина - олио;маргарин;масло и с нея заливате попарата.Много е вкусна и по-различна от задушената попара.

Потребителски аватар
reni55
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1188
Регистриран на: ср юни 25, 2008 7:49 pm
:: 227 рецепти от reni55
:: 321 снимки от reni55

Мнение от reni55 » чет юли 17, 2008 12:06 pm

Аз правя торта от стар хляб:
2 оп.бисквити Закуска
250 г. маргарин
200-300 г. захар /зависи колко сладко обичате - аз слагам300/
средата на 1/2 хляб ,накиснат и ЛЕКО изстискан
газирана напитка /аз ползвам портокал/
ванилия
Прави се крем от маргарина и захарта,като се разбива с миксера докато стане пухкав и удвои обема си.Прибавя се накиснатия хляб.
Всяка бисквита се потапя в газираното и се подрежда в тава.Отгоре реда се маже с крема.Пак бисквити и пак крем.Украсата е по желание.За по-лено аз слагам шоколадови пръчици.

Потребителски аватар
reni55
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1188
Регистриран на: ср юни 25, 2008 7:49 pm
:: 227 рецепти от reni55
:: 321 снимки от reni55

Мнение от reni55 » ср сеп 03, 2008 3:51 pm

ето една рецепта за супа от корички:

1 гл.лук нарязана на ситно се задушава в 4-5 с.л. олио + 200 гр.сухи корички от хляб.Слага се 1 к.л. червен пипер + 1л. вода .Ври 15 мин.Супата се застройва с 2 яйца + лимонов сок.Накрая се слага магданоз.

Потребителски аватар
Sirena
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 3898
Регистриран на: пет юли 11, 2008 8:31 pm
:: 17 рецепти от Sirena
:: 171 снимки от Sirena
Местоположение: Варна

Мнение от Sirena » ср сеп 03, 2008 3:58 pm

Ето какво правя ако ми остане хляб - намазвам филиите с маргарин /масло/, поръсвам с пикантина, режа на малки кубчета и запичам във фурната - стават кубети за биричката.


Отговори