На борба с опаковките

Дъра-бъра за всичко в кухнята
Отговори
Потребителски аватар
vg
Администратор
Администратор
Мнения: 553
Регистриран на: съб авг 04, 2007 11:07 am
:: 3362 рецепти от vg
:: 218 снимки от vg

На борба с опаковките

Мнение от vg » съб мар 22, 2008 1:48 pm

Здравейте,

Случвало ли ви се е да отворите рецепта и да не сте сигурни за количествата на продуктите, защото са зададени в пакетчета, кутии, опаковки и т.н.? На пазара в България, а за по света да не говорим, има голямо разнообразие от разфасовки, че понятието "1 бурканче лютеница" или "1 майонеза" вече става твърде неясно.

Целта на тази тема е, заедно да се преборим с тези неточни количества, така че на всички да бъде по-лесно използването на рецептите. Най-удобно би било да използваме стандартни мерки - грамове и литри.

Молбата ни е, в бъдеще при добавяне на рецепти да посочвате точните количества на продуктите (не е проблем да е отбелязано и в кутии/пликчета/кофички и т.н.) - така живота на всички ще бъде по-лесен.

Освен това в тази тема можем да обсъждаме всякакви неясно зададени количества с които сте се сблъсквали - заедно ще решим какво конкретно се изисква и ще коригираме рецептите.

Ние засега открихме следните често срещани продукти с неясни количества:

- пакет домашна юфка
- кутия лимонови резенки
- кутия локум
- пакет бисквити за чай
- пакетче лимонтузу
- пакетче амонячна сода
- пакетче канела
- пакетче мая
- пакетче желатин

Ако имате идея колко грама е някое от тези неща - моля, пишете, за да го поясним в рецептите.
Екипът на "Веселият Готвач"


Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » съб мар 22, 2008 2:16 pm

напълно подкрепям тази идея. това, което мен винаги ме е дразнело са пакетчетата масло. Тъй като сме големи почитатели на маслото вкъщи, от поне 10 години не сме взимали от това българското от по 125 г (това просто не е масло... като го запържиш и мирише ужасно). Поради тази причина за мен пакетче масло си е 250 г - всеки път като чета рецепта с пакетчета масло в нея, трябва да смятам колко да сложа....

Друго, което със съжаление забелязвам е, че кофичката кисело мляко, която си знаем и беше 500 г и която се подразбира в рецептите, вече също не е много актуална. Производителите на кисело мляко ни покачват цената много подмолно - не директно, а като свалят грамажа на кофичките. Погледнете всъщност колко е кофичка кисело мляко - варира между производителите между 400-500 г, а това не е малка разлика...

За бисквитите Закуска, знам че има пакет от 270 г и от 330 грама... Добре е да се указва, кой се има предвид.

Потребителски аватар
jeni
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 41
Регистриран на: ср сеп 05, 2007 5:49 pm
:: 184 рецепти от jeni
:: 5 снимки от jeni

Мнение от jeni » нед мар 23, 2008 7:59 am

Напълно съм съгласна.Напоследък грамажа на опаковките постоянно се променя,затова е добре продуктите да се указват в грамове и милилитри.Също е добре да сме изпробвали рецептата,преди да я споделим с останалите.Така ще сме сигурни в количествата и в качеството на рецептата.Относно грамажа на бакпулвер,амонячна сода,лимонтузу,черен пипер,кимион и др.,в момента българските са по 10 грама.

Потребителски аватар
vg
Администратор
Администратор
Мнения: 553
Регистриран на: съб авг 04, 2007 11:07 am
:: 3362 рецепти от vg
:: 218 снимки от vg

Мнение от vg » вт мар 25, 2008 8:55 am

Днес пояснихме следните продукти в рецептите, където се използват:

1 кутия локум = 150 г
1 кутия лимонови резанки = 220 г
1 пакет чаени бисквити = 160 г
1 пакет обикновени бисквити = 150 г
1 пакет бисквити Закуска = 270/300/330 г

Скоро продължаваме и с останалите неясни количества :)
Екипът на "Веселият Готвач"


Потребителски аватар
neli.mag
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 138
Регистриран на: пон авг 06, 2007 12:26 pm
:: 33 рецепти от neli.mag
:: 136 снимки от neli.mag
Местоположение: Кърджали

Мнение от neli.mag » вт мар 25, 2008 9:39 am

Аз искам да допълня за нешестето - има чудесни рецепти за торта /или кекс/ с негово участие. Има разфасовки, лично съм ги виждала в магазините, от 70г., 80 г. и 100 г. Наистина трябва да се уточняват нещата.
Същото вече е и с обикновените бисквити. Онези, най-старите, в сининте опаковки, които помним още от детството си. В един пакет вече се мъдрят само около 10 броя бисквитки. А да видим ще ни стигнат ли 2 пакетчета за бисквитена торта. Трябва да приготвим поне 4 пакета.

deska
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 4
Регистриран на: съб дек 29, 2007 7:41 pm

Мнение от deska » чет май 01, 2008 10:26 pm

vg написа:....

- пакет домашна юфка
- кутия лимонови резенки
- кутия локум
- пакет бисквити за чай
- пакетче лимонтузу
- пакетче амонячна сода
- пакетче канела
- пакетче мая
- пакетче желатин

Ако имате идея колко грама е някое от тези неща - моля, пишете, за да го поясним в рецептите.
1 пакетче желатин 20гр.е достатъчно за 1 литър течност
1 пакетче мая е 50гр.
1кутия лукум най-често е от 250гр., но ми донесоха и такава от 500гр.
а тук, където живея опаковките на киселото мляко са истинска мъка-купуваш 500гр.или 1кг. кисело мляко разпределено в кофички от по 125гр. :roll: що правят толко боклук за едно мляко не знам.

Потребителски аватар
vg
Администратор
Администратор
Мнения: 553
Регистриран на: съб авг 04, 2007 11:07 am
:: 3362 рецепти от vg
:: 218 снимки от vg

Мнение от vg » чет май 29, 2008 3:21 pm

Колко грама е пакет бишкоти? Има рецепти на сайта, в които се използва тази мярка... но все пак колко е?
Екипът на "Веселият Готвач"

talimarti
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 2
Регистриран на: чет май 29, 2008 4:52 pm
:: 2 рецепти от talimarti
:: 20 снимки от talimarti

Мнение от talimarti » чет май 29, 2008 6:27 pm

по принцип са около 200-250гр


Отговори