"Уроци" за Живота

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Re: "Уроци" за Живота

Мнение от sladki64e » вт яну 22, 2013 12:17 am

Песента на чучулигата

Прошепна детето: “Господи, говори с мен!”
И на една поляна, чучулига запя.
Детето не я чу.

Затова детето изкрещя: “Боже, говори ми!”
И мощен гръм разцепи небесата.
Детето не му обърна внимание.

Тогава детето извика: “Господи, покажи ми чудо!”
И нов живот се създаде в момента,
но детето не разбра.

Накрая детето проплака отчаяно:
“Всемогъщи Боже, докосни ме – нека разбера, че си тук до мен!”
И протегна се Бог и докосна детето.

Но то нежно прогонило пеперудата,
която кацна на рамото му.
И си тръгна несъзнавайки.


BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » вт яну 22, 2013 2:52 pm

:clap: :clap: :clap: :clap: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Силни сме, защото знаем Слабостите си.
Красиви сме, защото виждаме Недостатъците си.
Обичаме, защото сме изпитали Омразата.
Безстрашни сме, защото сме се Страхували.
Мъдри сме, защото сме били Безразсъдни.
Можем да се Смеем, защото познаваме Тъгата.

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
mami48
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 6242
Регистриран на: вт апр 14, 2009 9:40 pm

Мнение от mami48 » вт яну 22, 2013 5:04 pm

ВЕСИ - :winkiss: :giflo2: :giflo2: :winkiss: :hug: :flow2: :hug:

BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » ср яну 30, 2013 3:04 pm

Притча – Колко беден е животът ни.....

Един ден, бащата на много богато семейство взел сина си на екскурзия в страната, да му покаже колко бедно живеят хората, с цел да го обучи за истинската стойност на тяхното богатство и бизнес и да го подготви да му помага в управлението. Те прекарали няколко дни и нощи във фермата на гостоприемни, но доста бедни хора. След като се завърнали от екскурзията, бащата попитал сина си:

“Как беше пътуването?”

“Беше чудесно Татко.” – отговорил той.

“Видя ли колко бедно живеят хората?” – попитал бащата.

“О, да” – отвърнал сина.

“Тогава кажи ми какво научи от пътуването?” – попитал отново стария човек.

Синът отговорил:

Видях, че ние имаме едно куче, а те имат четири.

Ние имаме басейн, който достига до средата на градината, а те имат поточе, което няма край.

Ние сме поставили фенери в градината, а те имат всичките звезди на небето.

Нашият вътрешен двор достига до предния ни двор, а те разполагат с целия хоризонт.

Ние имаме работници, които ни прислужват, а те служат на другите.

Ние купуваме нашата храна, а те отглеждат тяхната.

Ние имаме стени около къщата, за да ни пазят, а те имат много приятели, които ги защитават.

Бащата останал безмълвен!

Тогава синът добавил: “Благодаря ти татко, че ми показа колко сме бедни!”
Изображение


Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » чет фев 07, 2013 7:16 am

Сократ бил един от най-големите мъдреци на Древна Гърция. Веднъж един човек отишъл при великия философ и му казал:
- Знаеш ли какво научих току-що за един твой приятел!
- Чакай малко – спрял го Сократ. – Преди да ми разкажеш, иска ми се да направя проверката с трите сита.
- Трите сита ли? – зачудил се човекът.
- Ами да – казал Сократ. – Преди да разказваш разни неща зад гърба на другите, хубаво е да отделиш малко време, за да помислиш какво точно се готвиш да кажеш. Това наричам „проверка с трите сита”. Първо е ситото на Истината. Проверил ли си дали това, което искаш да ми кажеш, е вярно?
- Не, просто чух другите да говорят...
- Добре. Значи не знаеш дали е вярно. Дай сега да пробваме с второто сито, то е ситото на Добротата. Това, което ще ми разкажеш за приятеля ми, нещо хубаво ли е?
- Ами не, напротив!
- Значи – продължил Сократ – искаш да ми разкажеш лоши неща за мой приятел, без дори да знаеш дали са верни. Но може би все пак ще успееш да минеш успешно проверката, защото остава последното сито – на Ползата. Ще ми бъде ли от полза да ми разкажеш това, което си научил за приятеля ми?
- Хм... Всъщност – не особено.
- Тогава – заключил Сократ- ако това, което имаш да ми казваш, не е нито вярно, нито хубаво, нито полезно, защо въобще ще ми го казваш?
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
dianakatou
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 1068
Регистриран на: вт фев 14, 2012 10:37 am
:: 9 рецепти от dianakatou
:: 119 снимки от dianakatou

Мнение от dianakatou » чет фев 07, 2013 8:17 am

БОНИ,и ние у нас имаме една поговорка "Когато някой липсва или хубаво ,или....нищо" Знаел е Сократ тогава ,не случайно е бил един велик философ , :) Истината,доботата ,ползата....всеки от нас ,трябва да се замисля преди да каже нещо за приятел....да се сеща винаги за проверката с "трите сита" :wink:

BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » нед фев 17, 2013 5:10 pm

" Меморандум на едно дете "
* Не ме разглезвайте. Зная много добре, че не мога да получа всичко, което искам. Аз само ви изпитвам.

*Не се страхувайте да сте строги с мен. Аз го предпочитам. Това ще ми позволи да разбера къде ми е мястото.

* Не ме насилвайте. Това ще ме научи, че силата е всичко. Аз ще откликна по-лесно, ако ме убеждавате.

* Не бъдете непоследователни. Това ме обърква и ме кара да се измъквам по какъвто начин мога.

* Не ми обещавайте. Вие може да не сте в състояние да изпълните обещанието си. Това ще ме накара да не ви вярвам.

* Не се връзвайте на моите предизвикателства, когато ви кажа или направя нещо, което може да ви разстрои. След това аз ще се опитам да извоювам още по-големи "победи".

* Не се разстройвайте много, когато ви кажа "мразя ви". Аз не искам да кажа това, а само да ви накарам да съжалявате за онова, което сте ми сторили.

* Не ме карайте да се чувствам по-малък, отколкото съм. Аз ще го компенсирам, като започна да се държа като "важна клечка".

* Не вършете неща вместо мен, които мога да свърша сам. Това ще ме накара да се чувствам като бебе и мога да продължа да ви използвам.

* Не обръщайте голямо внимание на "лошите ми навици". Това само ще ме насърчи да продължавам.

* Не ме критикувайте пред други хора. Аз ще възприема по-добре, ако разговаряте с мен спокойно и насаме.

* Не се опитвайте да обсъждате моето поведение в разгара на кавгата. По някои причини слухът ми в този момент е нарушен, а способността ми за контактуване още повече. Правилно е нещата да са такива, каквито се изискват, но е по-добре да поговорим за това по-късно.

* Не се опитвайте да ме поучавате. Вие бихте се изненадали колко добре знам какво е добро и какво е лошо.

* Не ме гълчете постоянно. Ако го правите ще се наложи да се правя на глух.

* Не искайте обяснение за лошото ми поведение. Понякога не знам защо съм се държал така.

* Не поставяйте твърде много на изпитание честността ми. Лесно мога да се изплаша и да ви излъжа.

* Не забравяйте, че обичам да експериментирам. По този начин се уча. Моля ви, изтърпявайте ме!

* Не ме предпазвайте от последиците. Аз имам нужда от опит.

* Не обръщайте голямо внимание на леките ми заболявания. Аз може би ще свикна да се радвам на неразположението си, ако това ми носи повече грижи.

* Не избягвайте отговорите на честните ми въпроси. Ако го правите, скоро ще разберете, че съм спрял(а) да ви питам и търся информация от някъде другаде.

* Не казвайте, че въпросите ми са "глупави" или "безсмислени". Ако постъпвате така, много скоро ще усетите, че го правя, за да се занимавате с мен.

* Никога не се представяйте за идеални и безгрешни. Ще ми бъде трудно да ви следвам.

* Не се притеснявайте, че прекарваме малко време заедно. Важното е как го прекарваме.

* Не позволявайте страховете ми да предизвикват безпокойството ви. Така ще се страхувам повече. Вдъхнете ми смелост.

* Не забравяйте, че не мога да се справя без вашето разбиране и насърчение. Макар и често заслужени, понякога забравяте похвалите и одобрението. Изглежда само гълченето не го забравяте.

* Отнасяйте се с мен, както се отнасяте към приятелите си и аз ще бъда също ваш приятел. Запомнете, че е по-лесно да се учите от модел, а не от критик.

..И още нещо - аз ви обичам много,
моля ви, обичайте ме и вие !..
Изображение

BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » нед фев 17, 2013 5:12 pm

Гъши разум ?
Из книгата " Пилешка супа за душата"

Следващата есен, когато видите гъските да тръгват да зимуват на юг, литнали под формата на буква „V", помислете за причината, която науката твърди, че ги кара да се придържат към тази форма. Когато всяка птица размаха криле, тя създава на птицата зад себе си възходяща струя въздух. Летейки във формата на буква „V", цялото ято изминава поне със 71 процента по-голямо разстояние отколкото ако всяка птица лети сама.
Хората, които вървят в една посока с усещането за принадлежност към дадена общност, стигат целта си много по-бързо и лесно, защото пътуват благодарение на помощта на другите.
Когато някоя птица се отдели от ятото, внезапно чувства притеглянето и съпротивлението при опита си да се справи сама - и бързо се връща обратно в него, за да се възползва от повдигащата сила на предната птица.

Ако имаме разум колкото една гъска, ние ще останем в ятото заедно с хората, които вървят в същата посока като нас.
Когато летящата отпред гъска се умори, тя изостава назад, а на нейно място застава друга.
Много е разумно да се редуваме, когато вършим изтощителна работа, независимо дали сме хора или отлитащи на юг гъски.
Гъските отзад крякат, за да насърчават тези отпред и да им помагат да поддържат скоростта.
Какви послания изпращаме ние, когато „крякаме" изотзад?
И накрая - това е много важно - когато някоя гъска се разболее или я улучи сачма на ловец и тя се отдели от ятото, с нея отлитат още две гъски, за да й помогнат да кацне и да я защитават. Те остават с пострадалата гъска, докато тя се възстанови или докато умре; едва тогава отлитат сами или с друго ято, за да настигнат групата си.

Ако имаме разум колкото една гъска, и ние ще се държим един за друг по този начин.

/ НЕИЗВЕСТЕН АВТОР /
Изображение

Потребителски аватар
janova
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1539
Регистриран на: ср юли 21, 2010 11:16 pm
:: 90 снимки от janova

Мнение от janova » нед фев 17, 2013 6:16 pm

Brida,,чудесно е ! :thumup: :thumup: :thumup: Много ми допадна изречението:"Хората, които вървят в една посока с усещането за принадлежност към дадена общност, стигат целта си много по-бързо и лесно, защото пътуват благодарение на помощта на другите."
Благодаря ти! :giflo1:

Потребителски аватар
mami48
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 6242
Регистриран на: вт апр 14, 2009 9:40 pm

Мнение от mami48 » нед фев 17, 2013 9:09 pm

Веси, благодаря ти за интересните публикации,много ми допадна -Меморандум на едно дете,доста неща ще ми бъдат от полза,а за Гъши разум,нямам думи,много често съм се замисляла,колко са умни птиците и животинките, затова ти обичам много.Благодаря ти още веднъж мила Веси, доста интересни материали ни предлагаш,човек винаги има какво да научи още и още. :winkiss: :giflo1: :winkiss: :heart: :heart: :giflo2: :heart: :heart: :giflo2: :heart: :heart: :giflo2:


Отговори