Маята

Дъра-бъра за всичко в кухнята
Отговори
BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Маята

Мнение от BRIDA » нед фев 26, 2012 3:35 pm

Днес след като разбрах,че понятията жива,прясна и суха мая малко са ми объркани,взех да търся информация за маята.Стана ми любопитно :wink: :wink:
Мая̀та е биологичен продукт, представляващ концентрирана маса от дрожди от вида Saccharomyces cerevisiae. Използва се при печене на хляб и други тестени продукти. Тя превръща захарите на продукта във въглероден двуокис и етанол. Използването на картофи, яйца или захар спомага за по-бързия растеж на дрождите. Сол и мазнини забавят растежа им.
Маята може да бъде: По произход - хмелова, нахутова, бобова;По предназначение - хлебна (за хлебни изделия), бирена (за пиво и фармацевтични цели).
Тя също така може да е прясна или суха. Сухата мая може да се съхранява дълго време, докато прясната мая се раваля много по-бързо и трябва да се държи в хладилник, но от друга страна е по-ефикасна. Сухата мая (на прах) е изобретена по време на Втората световна война.Не се знае кога за първи път е използвана мая, но се счита, че е в Древен Египет.
....и всички видове мая са живи!!! :ooppss: а аз я делях на жива и суха :ooppss: :ooppss: :ooppss:
Попаднах на две противоположни статии;за и против използването на маята.Качвам двата линка към двете мнения.......аз лично се :read: обърках :(
http://www.tialoto.bg/forum/showthread.php?t=2826
http://www.recipemagician.com/polezno/v ... nata-maia/
Вие какво мислите..........
Изображение


Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » пон фев 27, 2012 8:28 am

Темата за маята е много интересна. Няма не-жива мая, или по-точно има, но не би действала. Маята са всъщност микроорганизими (като гъбичките), които под влияние на топлината се събуждат и почват да ядат въглехидратите в тестото - от брашното и захарите - и да го превръщат в СО2 (газ) и алкохол. Докато се държат на студено и/или затворено тези микроорганизми са "заспали" и не се развиват. Затова и прясната мая стои на студено, но и тя и сухата съдържа живи микроорганизими. Ако маята не е съхранявана добре или е много стара микроорганизмите в нея са много малко или пък съвсем ги няма - тогава като я сложим в тестото нищо не става, няма как да втаса и отиваме и пишем в Провал в кухнята :roll:

Най-добрата среда за маята, както и за гъбичките в банята ви :), е на топло и влажно. Затова и когато втасваме тесто го слагаме на топличко, а ако покрием и купата с влажна кърпа, ефектът е още по-добър. Микроорганизмите в маята умират при темепратура над 60С (горе-долу, зависи от вида) - така, че в изпечените хлебни изделия тях ги няма.
Интересно е, че активирането на прясната мая във вода не е необходимо. Ритуала, който много нас правят при замесване на тесто - слагане на маята в малко топла вода с брашно и захар - всъщност служи да се провери дали маята все още е годна. В днешно време, с хладилници нявсякъде, това не е актуално, но преди години преди да се сложи маята в тестото се е проверявала така. Ако разтворената мая шупне - значи е жива и може да се използва, ако ли не - вече не става. За сухите маи - някои имат нужда да се активират във вода, а други не.

За различните качества на сухата и прясната мая - разликата е малка и общо взето незабележима. Когато става дума за сладки изделия се препоръчва прясна, но съвсем успешно се заменя и със суха.

BRIDA, съвсем права си, че солта и мазнината спират действието на маята. Захарта й помага, но само донякъде. Големите количества захар също могат да забавят или попречат.


Доколко е полезна или вредна маята.... моето мнение е, че със сигурност си има своите ползи и е важна част от хранителния ни режим.
Прочетох статията "против" и според мен е тенденциозно написана, без покритие на фактите и твърденията в нея, без никакви източници...

BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » пон фев 27, 2012 2:48 pm

:wink: :wink: :wink: :wink:
Изображение

Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Мнение от sladki64e » ср фев 13, 2013 1:48 am

Някой знае ли колко дълго може да се съхранява прясна мая в хладилник? А може ли да се замрази?
Мъжът ми купил прясна мая преди повече от седмица. Нищо не пише на опаковката :? . Аз съм свикнала да използвам суха и съм забравила за съществуването й. Преди малко я тествах - втасва, но ми мирише на кисело. Дали се е развалила :?
Някой ми каза да си я нарежа на парченца, опаковам и замразя. Но исках първо да се допитам до вас. Вие какво мислите и знаете за съхранението на прясната мая?


Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » чет фев 14, 2013 7:24 am

sladki64e, маята по принцип мирише на леко на кисело, но не неприятно. Разгледай я внимателно за потъмнели и/или изсъхнали места. Ако изглежда с равномерен цвят, не мирише лошо и втасва като я сложиш в малко топла вода със захар, тогава най-вероятно е наред.

За съхранението - да, можеш да я замразиш. Начупването на малки парченца е за да можеш да си вземеш колкото ти трябва от фризера, а не да размразяваш цялото парче. Няма нужда да я наронваш съвсем, начупи я на парченца, колкото ти трябват за по едно ползване. Преди да я използваш - изваждаш колкото ти трябва и го оставяш за през нощта в хладилника да се съживи. Можеш и няколко часа да я оставиш на стайна температура. Пробвай я преди употреба да не стане гаф - разтваряш в топла водичка с малко захар, може да се наложи да изчакаш малко повече да шупне, студа има този ефект, но ако шупне ползвай смело.

Издържа поне няколко месеца, 3-4 не би трябвало да са проблем, че дори и повече. Ако си я сложила в добро състояние в хладилника, като я извадиш единственото, което може да се развали е да е умряла - т.е. като си я пробваш преди ползване и шупва ползвай смело.

Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Мнение от sladki64e » пет фев 15, 2013 1:49 am

Неви, благодаря за изчерпателния отговор и препоръки! Така и направих - проверих дали е жива, направих и хляб. Става, само не мога да свикна с миризмата, може би така си мирише, но не съм свикнала :).

Потребителски аватар
xevi
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 407
Регистриран на: нед авг 05, 2007 12:34 pm
:: 108 рецепти от xevi
:: 706 снимки от xevi

Мнение от xevi » пет фев 15, 2013 2:23 am

Ако и в хляба ти остава миризмата, значи слагаш повече от необходимото мая. Пробвай с по-малко мая и остави да втасва, като това ще отнеме малко повече време отколкото с повече мая. Резултата не трябва да е много по-различен от този със суха мая и определено не трябва да мирише на мая, трябва да мирише на хляб :)

Аз съвсем скоро погрешка изсипах повече суха мая в тестото (моята е в кутийка от 400 г, та сипвам на око) и топлото хлебче имаше миризма на мая. Лекия аромат, който придава маята е това, което прави хляба, но когато е в повече се усеща странно - леко кисел, много характерен мирис. Хубавото е, че изчезва с изстиване на печивото - оставяш го да изстине непокрито за час - час и нещо и трябва да е съвсем добре или поне по-добре.

Потребителски аватар
sladki64e
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1888
Регистриран на: пон сеп 21, 2009 6:34 pm
:: 20 рецепти от sladki64e
:: 582 снимки от sladki64e

Мнение от sladki64e » пет фев 15, 2013 4:25 pm

Вече изпечения хляб не мирише.


Отговори