ЗАЩО НЕ МИ СТАВА КЕКСА???

Ако търсите рецепта, идея или съвет - тук е мястото, където да попитате
Отговори
RIGOLETTO
готвач с точилка
готвач с точилка
Мнения: 48
Регистриран на: вт фев 17, 2009 9:07 pm
Местоположение: СЛОВЕНИЯ,ЛЮБЛЯНА

ЗАЩО НЕ МИ СТАВА КЕКСА???

Мнение от RIGOLETTO » съб фев 21, 2009 7:20 pm

Ако има на сайта някой специалист по кексове да ме посаветва как да правя кекс.Спазвам абсолютно точно указанията в рецептите и почти никога не мога да го опека!!!Почти винаги остана като тесто :lol:
Явно има танкости,които неуспявам да овладея...


Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » съб фев 21, 2009 8:11 pm

:D



1. Прекалено малко набухвател за количеството тесто. Ако мериш примерно в чаши, и твоите са по 200мл., може това да е причината. Тогава например 1 бакпулвер от рецептата е малко за твоите количества. Чаената чаша в повечето рецепти е тази "изисканата", тя е по-малко, мисля че 160мл.

2. Прекалено висока температура на фурната, отгоре е готов, а вътре суров.

3. Прекалено ниска температура, на кекса "му омръзва" да се пече, набухвателя не успява да действа, както трябва, и вътре не се издува, а остава степан и тестен.

4. Прекалено много захар. Тестото става по-лепкаво, отгоре се запечатва, карамелизира, а вътре му е нужно много по-дълго време. (между другото, с целувките е същото, ако захарта е много повече от нужното, съхнат до тройно по-дълго от нормалното).


Най-често е била при мен температурата, прекалено висока. Печивата са чувствителни, разлики от около 20 градуса вече са важни.
Ако фурната ти е силна, слагай я на около 15-20 градуса по-малко. Същото важи, ако ти е с вентилатор. 20 градуса по-малко.

Това е от мен.
Аз не съм "специалист", в никакъв случай, прекалено много кексове съм развалила :D , затова изброените причини ги знам от опит. Сигурно има и редица други фактори.


Паздрави, Ралица
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
magi71
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1507
Регистриран на: ср юли 16, 2008 7:05 pm
:: 537 рецепти от magi71
:: 950 снимки от magi71
Местоположение: Велико Търново
Контакти:

Мнение от magi71 » съб фев 21, 2009 8:19 pm

Аз не се мисля за голям специалист, но досега не съм имала издънки с кекс. :P Първо разбивам яйцата/или яйцето/ с миксер, докато станат на пяна, после добавям захарта и продължавам да разбивам около 5 минути/докато побелее/. След това слагам олиото, киселото мляко + содата/ ако използвам бакпулвер го смесвам с брашното/. И после сипвам брашното на части. Слагам формата в загрята фурна и пека на 160-180 градуса - това зависи вече от самата фурна. Става за около 40 минути, като проверявам с клечка за зъби.
Надявам се да съм помогнала. :)

Потребителски аватар
reni55
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1188
Регистриран на: ср юни 25, 2008 7:49 pm
:: 227 рецепти от reni55
:: 321 снимки от reni55

Мнение от reni55 » съб фев 21, 2009 9:53 pm

Всеки си има метод на печене.....
Аз слагам кекса (това го знам от баща ми за всяко тесто с набухватели) в студена фурна.Когато коричката отгоре стане златиста,покривам с алуминиево фолио и пека до готовност - клечката трябва да е суха когато я извадиш.
Не намалявам градусите.
Много зависи и от самата фурна.От 3г. съм с вентилаторна фурна и докато й свикна....старата я ползвах 20г. разлика има м/у двете.Голяма част зависи от фурната.


Потребителски аватар
MANI
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 390
Регистриран на: вт дек 30, 2008 8:09 am
:: 170 рецепти от MANI
:: 436 снимки от MANI

Мнение от MANI » нед фев 22, 2009 9:23 am

Моето мнение е ,че ако спазваш както казваш рецептите и правиш всичко както трябва значи проблема е във фурната ти.Аз винаги пека в предварително загрята фурна,на средно ниво на 200С,а в на майка ми фурната се пече на 180С иначе изгаря.Трябва да експериментираш и да си разучиш добре фурната това е :thumup:
http://www.radikal.ru]Изображение

Потребителски аватар
desislawa
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 88
Регистриран на: ср яну 28, 2009 8:05 pm
:: 47 рецепти от desislawa

Мнение от desislawa » нед фев 22, 2009 2:10 pm

И моето мнение е ,че проблема е в печенето.От опит го казвам.Бях се отказала да правя опити да направя кекс-винаги беше тестен.Едва преди 2 седмици направих първия си успешен кекс.Оказасе ,че е температурата на фурната.

venivsh
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 21
Регистриран на: вт ное 04, 2008 9:05 pm
:: 20 рецепти от venivsh
:: 66 снимки от venivsh

Мнение от venivsh » нед фев 22, 2009 4:38 pm

И аз мисля , че проблема е в печенето. Правя много кексове и за моята фурна съм установила, че първо трябва да го пека само на
долен реотани за около двадесет минути за се надигне хубаво и тогава включвам фурната на горен реотан и продължавам печенето.

mamacha
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 2
Регистриран на: съб сеп 06, 2008 2:07 pm
:: 6 рецепти от mamacha
:: 14 снимки от mamacha

Мнение от mamacha » вт фев 24, 2009 5:08 pm

RIGOLETTO написа:Ако има на сайта някой специалист по кексове да ме посаветва как да правя кекс.Спазвам абсолютно точно указанията в рецептите и почти никога не мога да го опека!!!Почти винаги остана като тесто :lol:
Явно има танкости,които неуспявам да овладея...
Здравей! Сигурно проблема е с печенето,но ти прелагам една рецепта без набухвател.Става страхотно пухкав-
6 яйца,1ч.чаша захар-резбиваш ги до побелване,след което прибавяш постепенно 6с.л олио и 6 с.л.вода/хладка/.Брашното е 1,5 ч.ч-прибавя се,като се бърка с дървена лъжица-така сместта не "пада".Сложи го в загряла фурна,след което намали градусите на 180.
Надявам се да съм ти помогнала
Милена


Отговори