Метод за точене на кори

Ако търсите рецепта, идея или съвет - тук е мястото, където да попитате
Потребителски аватар
milniq
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 125
Регистриран на: ср дек 03, 2008 11:29 am
:: 232 рецепти от milniq
:: 215 снимки от milniq

Мнение от milniq » чет май 07, 2009 11:06 am

Тук в Блъгария никой не точи така. Не се използват преси за макарони. Ползват се само точилки или другия начин е като се премята кората върху главата. Т.е. както се правят уличните банички в баничарниците, които са почти на всеки ъгъл в София, а и не само. Като застанеш на опашка да си купуваш баничка, мажеш за известно време да погледаш как става. Другото което е важно за д астане тънка кора е начина на замесване на тестото. Това също е от голямо значение. Тестот трябва да е еластично за да може да се разтяга без да се къса. :thumup: Както казва kqmrosen от първия път няма да стане. Аз също съм се учила от своята баба, но все още и аз немага да точа както тя точеше, но с времето и с опити всичко се постига. :)
Изображение


Потребителски аватар
ma_rri_na
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 220
Регистриран на: ср окт 15, 2008 9:55 pm
:: 106 рецепти от ma_rri_na
:: 653 снимки от ma_rri_na
Местоположение: Варна

Мнение от ma_rri_na » съб апр 06, 2013 6:17 pm

Мисля, че това е много хубаво видео, как да си разточим на тънко тестото

[youtube]http://youtu.be/6ZcXjDMD_y4[/youtube]
Явно, могат не само бабите , но и "дядовците" да разточват това тесто. :wink:

Потребителски аватар
Bubbles
готвач с точилка
готвач с точилка
Мнения: 23
Регистриран на: чет мар 28, 2013 10:21 pm
:: 2 рецепти от Bubbles

Мнение от Bubbles » съб апр 06, 2013 9:06 pm

Добре ще бъде някой да каже какво точно трябва да съдържа тестото и изобщо да разясни какво как и т.н.
Аз по принцип съм много мераклия да се науча да точа, ама не смея без някой да ми покаже, а за съжаление баба ми вече я няма за да ме научи. Това видео обаче е много добро, благодаря за него.
А знае ли някой къде може да се намери точилка от тънките? Щото аз където и да съм гледал по магазините все са от дебелите с дръжки, а тук чета че те не ставали.
Изображение

Потребителски аватар
dianakatou
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 1068
Регистриран на: вт фев 14, 2012 10:37 am
:: 9 рецепти от dianakatou
:: 119 снимки от dianakatou

Мнение от dianakatou » съб апр 06, 2013 9:41 pm

Добър вечер ,понеже на мен ми е едно любимо занимание .....и моето мнение .Иска се многократно точене....това му е майката .Моята баба точеше чудесни кори с дебелина на цигарена хартия.....трудно ,но става.Това дърпане го правя и аз ,за да се пързаля кората ,аз я точа с нишесте ....много добър резултат,почти не купувам кори ,особено тук в Гърция за тия тяхни пити ....от спанак до ....тиква....всичко а мои кори ...и естествено съм гордостта н-а свекърва ми.Ето и нагледно
Anorec-testeniUdianakatouN65770.jpg
Anorec-testeniUdianakatouN65770.jpg (10.53 KиБ) Видяна 4858 пъти
и един тиквеник ,част от това,което имам снимано
021.JPG
021.JPG (73.47 KиБ) Видяна 4858 пъти
една пита със спанак
Anorec-testeniUdianakatouN23351.jpg
Anorec-testeniUdianakatouN23351.jpg (55.13 KиБ) Видяна 4858 пъти
.Колкото по-вече инат имате .....толкова по-тънки кори ще се научите да точите ,аз от инат се научих .Така,че вземате точилка и .....докато постигнете желания резултат ....Успех!!!!


Потребителски аватар
dianakatou
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 1068
Регистриран на: вт фев 14, 2012 10:37 am
:: 9 рецепти от dianakatou
:: 119 снимки от dianakatou

Мнение от dianakatou » съб апр 06, 2013 9:44 pm

Тошко,в момента нямам възможност ,но ще пусна моята рецепта ,бях я пуснала в "Какво сготвих днес'....Утре ,надявам се да ми остане време и да я пусна.

BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 656
Регистриран на: вт авг 25, 2009 11:14 pm
:: 156 рецепти от BRIDA
:: 269 снимки от BRIDA

Мнение от BRIDA » пон апр 08, 2013 9:54 am

Когато реша да точа кори,винаги се сещам за моята баба :love: :love: -кори(800 г брашно , около 200 мл вода, 1 с.л. оцет и 1 к.л. сол)вестник да четеш през тях!!!При точенето според мен всичко се свежда до опита....колкото по често хващам точилката толкова е по добър резултата...
Друго важно при точенето е качеството на брашното - съдържанието на глутент...белтъкът, който създава и удържа структурата на изделията...
Изображение

CVETETO3101
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 161
Регистриран на: пон авг 08, 2011 5:29 pm
:: 10 рецепти от CVETETO3101

Мнение от CVETETO3101 » вт апр 09, 2013 12:37 am

dianakatou написа:Тошко,в момента нямам възможност ,но ще пусна моята рецепта ,бях я пуснала в "Какво сготвих днес'....Утре ,надявам се да ми остане време и да я пусна.
Много ми е интересен твоя начин ! Чакам го с нетърпение предвид чудесните снимки ! Привет! :)

Потребителски аватар
dianakatou
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 1068
Регистриран на: вт фев 14, 2012 10:37 am
:: 9 рецепти от dianakatou
:: 119 снимки от dianakatou

Мнение от dianakatou » вт апр 09, 2013 12:07 pm

CVETETO3101, снощи приготвих една,по-точно две баници със спанак и ми дохде идея да кача моята рецепта под наименованието Домашно точени кори Диана ,постарах се каквото мога да обясня .....каквото мога ,защото не съм професионалист .Аз ,понеже толкова години точа разбирам какво казвам ......по-важното е и другите да ме разберат и да мога по тоя начин да съм полезна .....както и по-горе писах .....повторението е майка на знанието......така ,че който има желание да грабва точилката ,да се въоръжи с търпение ......никой не се е родил научен,докато сме живи ......все се учим и така докато се научим. Колкото до дърпането ,в един ,определен момент спираме с точенето и започваме да подърпваме краищата ,както на показаното по-горе видео .Аз ,вдигам цялата кора във въздуха ,ноза начало е доста трудно, виж и видеото може да ти помогне и то .Успех на всички начинаещи!!!


Отговори