КАК СЕ ПИШАТ НОВИ РЕЦЕПТИ

Мнения, препоръки, съвети - всичко свързано с функционалността, съдържанието и дизайна на сайта и форума
Потребителски аватар
MANI
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 390
Регистриран на: вт дек 30, 2008 8:09 am
:: 170 рецепти от MANI
:: 436 снимки от MANI

Мнение от MANI » нед фев 22, 2009 2:57 pm

Според мен трябва да се наблегне точно на нестандартните рецепти,а не на боб и леща образно казано.Всяка средностатистическа домакиня има представа ка се приготвят стандартните неща.Идеята е да си обогатим менюто т.е да има разнообразие.
Без значение пробвани или не рецептите, всеки може да предцени по продутите дали ще му допаднат.Апелирам да се пишат повече нови и нестандартни рецепти,без значение от каде са заимствани,преписвани и т.н
http://www.radikal.ru]Изображение


Потребителски аватар
desislawa
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 88
Регистриран на: ср яну 28, 2009 8:05 pm
:: 47 рецепти от desislawa

Мнение от desislawa » нед фев 22, 2009 5:00 pm

В коментарите най-срещаното е : ' Браво за идеята" ," Супер рецепта" и много рядко ,"Аз я изпробвах и наистина е хубава" .Ето преди малко четох за ориз с мляко.Проблема е захарта например.Има някакви пропорций и ако някой е решил да си фантазира рецепта без да е пробвана.... почват великите коментари.
А колкото до новите рецепти ,преписвани или не...Ок ,но в доста от случайте чета глупости,които са предположения на някой без да има представа за истинската рецепта и за начина на приготвяне.Тогава да се оставя източника на информация,както НЯКОЙ правят.Скоро ми се случи да направя една рецепта -полска,която нямаше нищо общо с полската кухня и беше пълна отврат.Не може да гадаеш !!!!!

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » нед фев 22, 2009 5:27 pm

За това си права. Дискусия имаше и за това.

Много хора слагат рецепти, като ги "побългаряват". Един маха едно, друг слага друго, накрая няма нищо общо с оригинала.

Сложи оригинала, нека всеки има шанса да куса нещо автентично. Ако пък не иска - има хиляди български рецепти.

Някъде тук бях чела, че подправките си били лична работа. Да, за традиционните ястия в къщи.
Но ако направиш Котбуляр без бахар, нищо не си усетил от рецептата, можеш да си го кръстиш и Кюфтенца в сос. И някой като го вкуса, ще каже, да, ял съм шведска манджа, също като нашата е.хаха.

А ти като си пробвала такива фалшифицирани рецепти, напиши си коментара. Така хората ще знаят.




Поздрав!
www.facebook.com/artandhobby

frizli
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 13
Регистриран на: вт яну 20, 2009 7:49 pm
:: 10 рецепти от frizli

Мнение от frizli » пон фев 23, 2009 12:14 pm

Съгласна съм за правописа,но за някой названия не съм,като например дали "пипер или чушка" да се пише в дадена рецепта.В различните крайща на страната се казва различно. :)


Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

Мнение от Pavel » пон фев 23, 2009 12:27 pm

В сайта ползваме думата "чушка". Във всички одобрени рецепти можете да видите, че е така.

Причините са:
- думата е позната на всички, които говорят български
- това улеснява търсенето - ако оставяхме и пипер търсенето за ястия с чушки щеше да е по-трудно (примерно 120 рецепти по "чушка" и 72 по "пипер", но без вариант да излязат като резултат всичките 192 заедно)
- виж обяснението на Aliana по-горе :read:


Семейството ми е родом от Трън, там казваме "компир" на картофите, според мен думата е пределно ясна, но дали е така според всички посетители на сайта? :huh:
Aut viam inveniam aut faciam

frizli
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 13
Регистриран на: вт яну 20, 2009 7:49 pm
:: 10 рецепти от frizli

Мнение от frizli » пон фев 23, 2009 1:43 pm

ПИПЕР- Зеленчуково растение с кух месест плод. Полях лехата с пипера. Подправка за ястие с червеникав цвят, получена при смилането на изсушени ЧЕРВЕНИ ПИПЕРКИ! :)

Потребителски аватар
reni55
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1188
Регистриран на: ср юни 25, 2008 7:49 pm
:: 227 рецепти от reni55
:: 321 снимки от reni55

Мнение от reni55 » пон фев 23, 2009 2:35 pm

Каква ли каша ще стане,ако всеки си пише на своя диалект....хвърляш тенюрата,вземаш фараша,включваш лютията.......това са ми познати думи от свекървата!Ако някой почне да пише рецепти на трънски - нищо не можеш да разбереш!
Мисля си,че е излишно да се създава напрежение по този въпрос!
Кратко и ясно е казано - ДА СЕ ПИШЕ НА БЪЛГАРСКИ,не на разни диалекти!!!

Потребителски аватар
MANI
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 390
Регистриран на: вт дек 30, 2008 8:09 am
:: 170 рецепти от MANI
:: 436 снимки от MANI

Мнение от MANI » пон фев 23, 2009 2:57 pm

Току що проверих в тълковният речник и там пише,че пиперката е плод на растението пипер,след което има точка и запетайка и е обозначено чушка.В този ред на мисли и двете наименования са правилни,и не мисля че пиперка е диалект след като в по-голямата част от България се използва именно това название.Специално за това да не издребняваме и нека всеки да си го пише както му е удобно или с двете имена в скоби от уважение към другите.
http://www.radikal.ru]Изображение

frizli
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 13
Регистриран на: вт яну 20, 2009 7:49 pm
:: 10 рецепти от frizli

Мнение от frizli » пон фев 23, 2009 3:26 pm

MANI, много благодаря.Напълно съм съгласна с теб.

Потребителски аватар
reni55
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1188
Регистриран на: ср юни 25, 2008 7:49 pm
:: 227 рецепти от reni55
:: 321 снимки от reni55

Мнение от reni55 » пон фев 23, 2009 5:24 pm

Момичета,вие двете четете ли какво е написал Vg?
Когато търсиш ястие с ЧУШКИ - излизат чушки, а не ПИПЕРКИ.... и обратното!Това е за улеснение на ВСИЧКИ,които търсят рецепти.И не става въпрос само за тази дума - вие какво се хванахте за нея....става въпрос за принципа за писане на рецепти.


Заключена