Рататуй

Дъра-бъра за всичко в кухнята
tricky
чирак с черпак
чирак с черпак
Мнения: 40
Регистриран на: вт яну 13, 2009 10:35 pm

Мнение от tricky » нед фев 22, 2009 10:29 pm

Aliana написа:Лили, ти като я купиш веднъж, ще я имаш, тя е трайна :D

А има и много интересни рецепти с кафява захар, няма да съжаляваш! :)
Не си ме разбрала обаче, аз ползвам само кафява захар.


zuzkoto
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 225
Регистриран на: ср окт 15, 2008 1:20 pm
:: 138 рецепти от zuzkoto

Мнение от zuzkoto » нед фев 22, 2009 10:38 pm

От всяко кафене можеш да си вземеш пакетче захар, ако ти е толкова голям проблема с купуването или с мисълта, че ако имаш бяла зяхар в къщи е кощунство.

tricky
чирак с черпак
чирак с черпак
Мнения: 40
Регистриран на: вт яну 13, 2009 10:35 pm

Мнение от tricky » пон фев 23, 2009 3:03 am

Много ви благодаря на всички за съветите, но аз все пак търся вариант, в който да избегна необходимостта изобщо да ползвам бяла захар. Не обичам да си нарушавам принципите в кухнята, все едно някой да ми се изпишка в мивката. Характер, просто съм си такава.

Потребителски аватар
MANI
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 390
Регистриран на: вт дек 30, 2008 8:09 am
:: 170 рецепти от MANI
:: 436 снимки от MANI

Мнение от MANI » пон фев 23, 2009 7:43 am

Примера беше жесток tricky :thumbsup:
http://www.radikal.ru]Изображение


zuzkoto
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 225
Регистриран на: ср окт 15, 2008 1:20 pm
:: 138 рецепти от zuzkoto

Мнение от zuzkoto » пон фев 23, 2009 8:27 am

Когато някой ти се изпикае в мивката, лесно ще го измиеш, но по-трудно е да се справиш с маниакалността, още повече, че с времето тя се засилва. То и милиардерът Хюс на времето живееше в камера, но нещеш ли и той се спомина - Мир на пръхът му.

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » пон фев 23, 2009 10:21 am

Ако някой е решил да бъде стриктен, би трябвало нацяло да се окаже от захарта.
Между бялата и кафявата захар (при която има безбройни видове!!!) има само разлика в цвета и в няколкото минерала и остатъчни вещества от сока, от който е произведена.
В количествата обаче , които един човек ползва, тези минерали са толкова малко, че ако човек разчита на захарта, за да си ги набави, би трябвало ежедневно да изяжда по един килограм кафява захар. С две думи - да, в кафявата захар (качествена) има минерали, но толкова малко, че не даже не биват изписвани на етикета! Какво мислите, ако тези съставки бяха поне толкова, че да могат да бъдат измерени, фирмите производителки щяха да ги изпишат с ей такива букви, за да си правят реклама! Та натуралното и полезното е толкова популярно в момента, те щяха да се бият в гърдите с продукта си!

Захарозата е и в двата продукта, както и в меда! Който е решил да живее 100% здравословно, намаля количеството, а не сменя продукта. Или се отказва нацяло от захароза и яде фруктоза, или лактоза.

Няма разлика за здравето, дали ще си сложиш 3 л. бяла или 3 л. кафява захар. Има разлика, ако вместо 3л, сложиш 2л, 1л. или изобшо никаква захар не ползваш.



Кафявата захар не е по-здравословна:


1. Както и бялата, кафявата причинява кариес.
2. Количеството на въглехидрати и калории в двата вида е еднакво.
3. Кафявата захар е по-влажна, и тази влага създава благоприятна среда за развите на микроорганизми. Затова тя се разваля по-бързо. Дали и кога точно се загнеждат микробите в нея, не може да бъде видяно с просто око.
4. Кафевият цвят се получава от карамелизираният сироп на растението, от което се прави. Както всичко прегоряло, и този карамел е канцерогенен. В количествата захар, които се консумират, това може би не играе роля, но е факт.
5. Много видове кафява захар не са кристализирал карамел, а просто кристалите бяла захар биват покрити с тънък филм карамелизирал сироп.



Кафявата захар не се произвежда като алтернатива на бялата, или защото е по-здравословна. А само защото вкусът и на карамел е ценен от много пиячи на чай, кафе, ром и.т.н.
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

Мнение от Pavel » пон фев 23, 2009 11:31 am

Да ви разкажа една история, която не е свързана с пишкане в мивката, а с кафява захар - да се посмеете...

Един приятел преди време разказва - жена му купила нещо, което го сложила в захарницата при кафето. Казвам "нещо", защото човекът не знаел, че това е кафява захар... По незнайни причини решил, че е някакъв вид изкуствен подсладител (бил чел за такива, които били по-полезни от захарта), а пък и му харесало повече от обикновената захар. И така известно време много му се наслаждавал - слагал по много, защото било вкусно, а и (той си мислел) - полезно :) Седмици след това станало на въпрос да купят пак от този "подсладител" и тогава жена му го забила - "Какъв подсладител, това е кафява захар, по-калорична е, ама е по-вкусна..."

Въпреки това от тогава си пие кафето само с кафява захар, но в умерени количества :)
Aut viam inveniam aut faciam

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » пон фев 23, 2009 11:48 am

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
www.facebook.com/artandhobby

tricky
чирак с черпак
чирак с черпак
Мнения: 40
Регистриран на: вт яну 13, 2009 10:35 pm

Мнение от tricky » пон фев 23, 2009 2:32 pm

Ех... мъж да пратиш за захар :)

Колкото до кафявата и бялата захар - разликите са финни, но ги има. А калоричността мен не ме притеснява, не ми се налага непрекъснато да мисля за фигурата си.

Колкото по-тъмна е захарта, толкова повече са в нея органичните примеса от сока на растението. Колкото по-бяла е тя, толкова повече е пречистена. Съдържа много микроелементи като калий, калций, желязо, които са по - дефицитни при бялата, а тези неща производителите нямат навик да ги пишат по опаковките.

Българската бяла захар от цвекло е друго нещо, разбира се, но дори тя не е по - добра според мен от кафявата.

То е ясно, че при всички положения е по - добре да използваш мед, но при по - висока температура доколко знам измира почти всичко полезно в него и аз го използвам само за чай, който съм запарила под 100градуса, но не и за готвене.

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » пон фев 23, 2009 2:51 pm

Статията, която си цитирала, я прочетох.


Не нямат навик, а нямат право да пишат неща, които са в такива малки количества, че почти ги няма, просто микро-следи.

Захарта е вредна и за хората с нормално тегло.

Меда е също захар, а микроелементите в него са много, но малко по количество. За да се ектрахират неговите полезни вещества, са нужни също огромни количества. И, както ти спомена, те измират нацяло при загряване.

Това за българската бяла захар не го разбрах. :shock:


До скоро :)
www.facebook.com/artandhobby


Отговори