Как тече денят на Веселите готвачи? - Февруари '13

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Потребителски аватар
ivkaa75
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 2941
Регистриран на: нед ное 01, 2009 9:35 am
:: 4 рецепти от ivkaa75
:: 3 снимки от ivkaa75

Re: Как тече денят на Веселите готвачи?

Мнение от ivkaa75 » нед фев 02, 2014 8:24 am

Дианка,празника е бил чудесен,а децата щастливи
хай-голямата радост да виждаш щастие в детските очички :thumup:
Дидка,мила :hug: много си права за всичко написано,
дано е така всяко зло за добро и аз така казвам,
а моето кръвно се нормализирва бавно,пия си редовно бонбоните ,
от време на време е високо,но аз се изучих и как да го свалям,но честно да си призная не го меря и много много :)


Потребителски аватар
didurana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 4152
Регистриран на: чет юли 29, 2010 12:28 pm

Мнение от didurana » нед фев 02, 2014 8:56 am

Добро утро!
Събуждам се и още не станала виждам проблем/битов/теч от комина,и миризма на сажди....Валяло ли е снощи!?Преди години само веднъж имах подобен проблем....Живота не ме оставя да скучая,ама що не ми е много весело :eeek: :eeek: Някъде е скрил/живота де!/спокойствието,що не вземе ,,да изкара,,някоя друга вечеря в някоя пицария,или една почивка може и с детето донякъде,той ми вади пушеци и дим,и т.н.И си пия кафето ,спомняйки си книга,която четох много отдавна,,Как да преодолеем безпокойството,, ,след малко почвам да оправям ПРОБЛЕМА.Сегааааааа,след като медитирах пред компютъра,ползвах техники,,ала споко бе,, ставам!!!!Хубава неделя!Обичам ви!Само Зарко да ми е здрав и щастлив,и аз да си го гледам :thumup: :roll: :love: ,другото е поправимо!И вечерята навън като се стопли малко ще си организирам АЗ с някоя приятелка,че наистина ми се излиза някъде :wink: :D !

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » нед фев 02, 2014 9:04 am

Изображение

Добро утро и от мен :)

Да живеят приятелите - иначе днес нямаше да съм тук :clap:

Благодаря на всички ранобудни момичета за кафетата и хубавите думи :hug: И аз пия кафе, а после отиваме на пазар и да си платим нета. Половинчо вчера изчисти снега пред гаража, сега остава и колата да запали :roll:

Дидка, много ми хареса споделеното от нета - опитай, не е чак толкова трудно да го правиш :tongue: Много по-лесно е когато дадеш свобода на чувствата си, а не да ги таиш в себе си :)

Спокоен и топъл неделен ден на всички Изображение
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » нед фев 02, 2014 9:07 am

Дидка, ще се справиш - ти си мъжко момиче :thumup: :hug: :hug: :hug:
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение


Потребителски аватар
Sirena
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 3898
Регистриран на: пет юли 11, 2008 8:31 pm
:: 17 рецепти от Sirena
:: 171 снимки от Sirena
Местоположение: Варна

Мнение от Sirena » нед фев 02, 2014 9:43 am

Ихтима (Петльовден)

Втори февруари е уникален български празник, имащ изцяло езически корени, известен като Ихтима, Петловден (в Котел и селата наоколо), Петеларовден, Петелковден (в село Падина, Варненско), Свети Черна (в селата Деветак, Железник...- заради черния цвят на жертвената птица).

Общото в повечето наименования произхожда от основната обредна практика - жертвоприношението на петел, пише Hera.bg

Обичаят повелява петелът да бъде заколен на къщния праг от юноша, „петелар”, на около 15-16 години, който не е имал сексуална връзка. След като заколи птицата, петеларът прави кръстен знак за здраве с кръвта на птицата по челата на момченцата в къщатаа. С петльовата кръв се рисуват кръстове и по външните страни на вратите. Главата на петела, обърната на изток, се слага на портата, краката му се хвърлят на покрива на къщата, а перата на птицата се запазват. С тях кадят болни и/ли урочасани. С част от петьовите пера се украсяват т.нар. "колуни", вид знамена. Самият петел трябва да се свари цял, а след това от месото му може да се приготви гозба.

Жените и майките в къщата месят и кравайчета, правят баница и/ли зелник, като част от петела и кравайчетата се раздават за здраве. В домовете с женска челяд, за здравето на момиченцата, се колят ярки (млади кокошки). Доколкото се знае, в Странджанския край например все още жените колят за здравето на децата, без значение от техния пол, черен петел. Според местните вярвания Свети Евтим, честван именно на 2 февруари, предпазва от детски паралич и епилепсия.

Немалка част от нас свързват 2 февруари и с кръвния данък, с взимането на младенци за еничари. Легендата разказват за жена от село Еркеч (днешно с. Козичино, Бургаско), която отказва да даде сина си на турците и заявява, че по-скоро сама ще заколи детето си, нежели то да стане еничарин. През нощта майката скрива детенцето си извън селото. После заколва петел на прага на къщата и навсякъде опръсква с кръвта му. На сутринта турците били стъписани от жестоката майчина постъпка и оттогава не стъпвали в село Еркеч за събиране на кръвен данък.
"Бъди себе си, има достатъчно други хора."

Потребителски аватар
Sirena
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 3898
Регистриран на: пет юли 11, 2008 8:31 pm
:: 17 рецепти от Sirena
:: 171 снимки от Sirena
Местоположение: Варна

Мнение от Sirena » нед фев 02, 2014 9:48 am

Привет, момичета
Изображение
Днес е Петльовден, да са ни живи и здрави мъжките рожби, да са живи и здрави децата ни
Бързам с кафето, че едно петле ме чака да го сготвя :)
Изображение
Дидка :hug: :hug: :hug:
Хубав ден :)
"Бъди себе си, има достатъчно други хора."

Потребителски аватар
milena75
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1677
Регистриран на: чет юни 17, 2010 11:59 am
:: 64 рецепти от milena75
:: 279 снимки от milena75

Мнение от milena75 » нед фев 02, 2014 10:55 am

Здравейте!Ние сме на гости, ползвам интернет през флашка, но е много бавен, за това аз ще трябва да съм бърза с писането.
Дидка, всички ние си обожаваме децата и гледаме да ги направим щастливи. Но за тяхно добро не трябва да ги оставяме да ни се качват на главите от толкова малки. Има си моменти, когато можем да ги поглезим, но все пак те трябва да знаят кой "командва парада", за да могат да се доверяват и след това на нашите преценки и решения. Ако от сега го оставиш да ти се налага, като почне да говори, нищо чудно да ти каже "Ти пък ли ще ми казваш?", чувала съм го от децата на мои приятелки. Тогава ще ти е още по-болно. Весито засега не смее да ми противоречи, въпреки че не всеки път й харесва, това, което й казвам, но поне не смее да оспорва моите или на баща си решения. А с останалото ти си мъжко момиче, ще се справиш с всички тудности и пи теб ще изгрее слънцето, а за вечерята с приятелки - само се обади, нали затова сме тук :) !
Честит Петльовден на всички! Да са ни живи и здрави дечицата!

Изображение

Потребителски аватар
Sirena
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 3898
Регистриран на: пет юли 11, 2008 8:31 pm
:: 17 рецепти от Sirena
:: 171 снимки от Sirena
Местоположение: Варна

Мнение от Sirena » нед фев 02, 2014 11:17 am

Ето нещо от ФБ

Когато синовете пораснат
и тайничко станат мъже,
обаждат се плахо и казват:
“Маме, не чакай днес твойто хлапе!”
И тъжно се свива сърцето,
проблясват в очите сълзи,
пропити със майчина ревност.
Контролът ненужно боли.
Къде е момчето, което,
до вчера държеше в ръце?
Май днеска е яхнал крилете
и литнал към свойто небе.
Отлитай, детето ми, нищо,
че мъката в мене расте.
Тя, майката, тъй е орисана,
гнездо да изгражда,
но и път да даде!


И се просълзявам, как отлитат годините и как започват да се борят сами...
"Бъди себе си, има достатъчно други хора."

Потребителски аватар
didurana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 4152
Регистриран на: чет юли 29, 2010 12:28 pm

Мнение от didurana » нед фев 02, 2014 11:38 am

Наталка,разплаках се от това стихче ,или пък напрежението в мен ескалира...
Миленка ,момичета какво ще кажете следващата среща да бъде в пицария?На обяд?Харесвате ли Албата?На 15 и 16 съм свободна.В събота на обяд или вечерта, или пък в неделя на обяд :thinking: :thinking:

Потребителски аватар
Sirena
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 3898
Регистриран на: пет юли 11, 2008 8:31 pm
:: 17 рецепти от Sirena
:: 171 снимки от Sirena
Местоположение: Варна

Мнение от Sirena » нед фев 02, 2014 11:42 am

Аз съм ЗА :yee: :clap: :yee:
Хайде да е на 15 вечерта, че сме мноооого послушни :D
Последна промяна от Sirena на нед фев 02, 2014 11:47 am, променено общо 1 път.
"Бъди себе си, има достатъчно други хора."


Заключена