Как боядисвате яйцата?Дайте идеи

Дъра-бъра за всичко в кухнята
Потребителски аватар
kqmrosen
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 133
Регистриран на: съб ное 15, 2008 5:22 pm
:: 73 рецепти от kqmrosen
:: 54 снимки от kqmrosen
Местоположение: Карнобат
Контакти:

Как боядисвате яйцата?Дайте идеи

Мнение от kqmrosen » пон мар 23, 2009 1:29 pm

Аз си правя една част с кристали,после в памук и ги шаря с всички бои.На други им слагаме цяла лепенка ,която обвива яйцето.Други рисувам със свещи.На последните слагам в боята малко олио и стават като нацапани от художник.Моля,дайте някоя нова идея!


Потребителски аватар
neli.mag
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 138
Регистриран на: пон авг 06, 2007 12:26 pm
:: 33 рецепти от neli.mag
:: 136 снимки от neli.mag
Местоположение: Кърджали

Мнение от neli.mag » пон мар 23, 2009 4:14 pm

Добрите, изпробвани през годините, начини:
1. На свареното яйце се залепва листенце от някакво растение, завива се в парче от стар чорап, завързва се добре и се пуска в боята.
2. Люспи от лук: яйцата се обвиват в люспи от лук, завързват се в марля или парче чорап и се варят в отвара от лук. Стават много красиви "мраморни" яйца. На тях също може да се залепи листенце от магданоз, мушкато или каквото и да е растение. Този начин практикувам от доста време, защото нямам доверие на всевъзможните химични бои за яйца.
[img][img]http://s55.radikal.ru/i150/0903/35/795bb27ed3c4.jpg[/img][/img]
Екологично и безопасно!

Потребителски аватар
magi71
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1507
Регистриран на: ср юли 16, 2008 7:05 pm
:: 537 рецепти от magi71
:: 950 снимки от magi71
Местоположение: Велико Търново
Контакти:

Мнение от magi71 » пон мар 23, 2009 5:54 pm

Нели, супер красиви са тези яйца! :) С люспи от лук ли ги направи?
Аз използвам готови бои, напоследък на капсулки, Боядисвам по 3-4 яйца от всеки цвят, после капвам малко олио и потапям небоядисваните. Накрая шаранийката - някои от вече оцветение потапям в подходящ цвят с олио. Имам помагач, който много търпеливо полива яйцата, докато станат в наситен цвят. :lol:

Потребителски аватар
ili6107
готвач с точилка
готвач с точилка
Мнения: 8
Регистриран на: ср фев 25, 2009 1:01 pm
:: 1 рецепти от ili6107
:: 3 снимки от ili6107

Мнение от ili6107 » вт мар 24, 2009 7:21 am

Здравейте! Искам да ви запитам дали някой е боядисвал яйца с желатинова боя. От миналата година имам купена, но не съм я ползвала. Ако някой има идея, моля да я сподели! Успешен и слънчев ден на всички!


Потребителски аватар
sweet_mama4
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 32
Регистриран на: вт мар 03, 2009 12:53 am
:: 40 рецепти от sweet_mama4
:: 83 снимки от sweet_mama4
Контакти:

Мнение от sweet_mama4 » вт мар 24, 2009 8:17 am

Аз съм ползвала желатинова боя,добре се получи.Боядисвам яйцата едноцветни и после ги рисуват с тубичките.Ето един сайт
http://www.pet.dir.bg разгледайте бойте.
Последна промяна от sweet_mama4 на ср мар 25, 2009 8:44 am, променено общо 2 пъти.

kunida
майстор с шприц
майстор с шприц
Мнения: 12
Регистриран на: вт мар 17, 2009 12:58 pm
:: 5 рецепти от kunida

Мнение от kunida » вт мар 24, 2009 8:24 am

Доста интересен вариант се получава ако използвате материя като от стар потник :oops: (едни такива изкуствени и на дупчици) стяга се силно естествено не прекалено силно от към върха се връзва конец и го топите в боята.
Като го извадите то остава на шарките на потника.
Аз лично си ги шаря с памук. Напръсквам го с различни бои и овивам яйцето с него и найлон за известно време. Според мен са красиви.
Миналата година купувах едни бои на пръчици (може и да бяха силиконови) те стават красиво но на бели яйца. Много са им светли цветовете, иначе пък са удобни за рисуване на кръгчета.

Потребителски аватар
magi71
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1507
Регистриран на: ср юли 16, 2008 7:05 pm
:: 537 рецепти от magi71
:: 950 снимки от magi71
Местоположение: Велико Търново
Контакти:

Мнение от magi71 » вт мар 24, 2009 9:29 am

Миналата година и аз пробвах със желатинови бои по желание на дъщеря ми, и затова и дадох да ги рисува - станаха с ярки седефени цветове. Може и тази година пак да ги използвам.

kunida
майстор с шприц
майстор с шприц
Мнения: 12
Регистриран на: вт мар 17, 2009 12:58 pm
:: 5 рецепти от kunida

Мнение от kunida » вт мар 24, 2009 11:47 am

с алуминиево фолио
намачква се парче фолио, разпъва се
и на няколко места се слагат различни цветове боя.
яйцето се завива с него и се оставя за 10 минути.
след което се развива и се оставя да изсъхне добре.
9. с найлон с мехурчета
върху парче от найлона се нанася боя.
яйцето се завива с него и се оставя няколко минути
за да поеме боята .
10. с "назъбен" картон (обикновено може да се намери в кашоните. между двата гладки пласта.)
лента с ширина най-много 5 см от картона се намазва с боя и в него се завива яйцето. за това не съм много сигурна дали ще се получи. вероятността боята да попие в картона и да не оцвети яйцето е голяма!
11. с канап
яйцето се завързва с канап или друга тъкан и се пуска в боята. след като се отстрани канапа остава на ивици.

12. с тишу или оризова хартия
върху парче найлон или домакинско фолио се нареждат цветни парчета тишу. намокрят се и в тях се завива яйцето. след няколко минути е готово.


с малко парче оризова хартия се покрива яйцето . върху хартията с боя за яйца се рисува желаната фигура и се оставя за няколко минути.



със стипца: ако в боята се прибави парче стипца, яйцата се покриват със скреж или слана.
Те, обаче, не трябва да се мажат с мазнина след боядисването.





Ето един лесен и приятен начин за боядисване на великденските яйца с помощта на естествени материали.

Различни нюанси на червеното: цвекло, ягоди, боровинки, гроздов сок, червен лук

Различни нюанси на жълтото: обелки от лук, портокалови и лимонови обелки, настъргани моркови, семена от целина, кимион на прах.

Светло зелено: Листа спанак

Златисто: Обелки от жълти ябълки

Светло синьо: замразени боровинки

Светло кафяво: силно кафе

Това извадих от някой сайтове.
:thumup: :thumup: :thumup: :thumup:

Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

Мнение от Pavel » вт мар 24, 2009 1:38 pm

Страхотна тема! Поздравления!

Моите любими яйца, които правехме като бях малък с майка ми са тези с някакво листо (магданоз, роза и т.н.) прикрепено към яйцето с парче от стар чорапогащник. Колкото е по-фина материята, толкова по-добре става оцветяването. И един трик - ако листенцето не прилепва го навлажнете съвсем леко, но внимавайте да го пристегнете добре за да не мърда докато става боядисването.

Тази година ще направим специален албум в галерията за великденската трапеза, така че всеки ще може да покаже и да се похвали как е украсил яйцата :) :chef: :chef: :chef: Очаквайте го скоро.
Aut viam inveniam aut faciam

Потребителски аватар
ili6107
готвач с точилка
готвач с точилка
Мнения: 8
Регистриран на: ср фев 25, 2009 1:01 pm
:: 1 рецепти от ili6107
:: 3 снимки от ili6107

Мнение от ili6107 » вт мар 24, 2009 4:45 pm

Благодаря на всички, които се отзовахте! А идеята на Павел за албума е супер. Тази година за Великден ще имам гости, които идват за пръв път у дома. Извадила със си доста идеи за салати. Ще направя снимки и ще ги изпратя. Спокойна вечер!


Отговори