Преписани рецепти в друг сайт

Дъра-бъра за всичко в кухнята
Потребителски аватар
eledra
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 217
Регистриран на: вт мар 31, 2009 10:22 pm
:: 343 рецепти от eledra
:: 760 снимки от eledra

Мнение от eledra » вт май 05, 2009 9:59 am

Здравейте на всички.Тук не му е мястото за това ,но ще го споделя с вас.Не можете да си представите какво беше възмущението ми когато видях мои рецепти публикувани в друг кулинарен сайт под друго име.регистрирах се там и написах на адмите за това,но не можете да си представите какво отговориха те -авторски рецепти има ако съм ги лицензирала.Админ,какво да правя?Това си е чисто плагиатство.Не можем ли,да защитим по някакъв начин нашия сай от посегателства. :x Така съм ядоса ,че днес не ми е до готвене!!!!!!!!!!! :cry:


Потребителски аватар
tsura_78
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 616
Регистриран на: пет окт 24, 2008 10:59 pm
:: 50 рецепти от tsura_78
:: 77 снимки от tsura_78
Местоположение: MADRID и Плевен

Мнение от tsura_78 » вт май 05, 2009 10:39 am

eledra В кой сайт си видяла рецептите ти,
Изображение

"Осъзнай, че ти си отговорен за собственото си щастие, затова прави неща, които те правят щастлив!"

Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

Мнение от Pavel » вт май 05, 2009 11:14 am

Здравей Елена,

Отделям темата, понеже си заслужава да я обсъждаме по-подробно.

Това, което си направила е най-правилното - да кажеш на администраторите да посочат източника. Както забелязваш и във Веселият Готвач идват рецепти от други сайтове, но ние винаги държим да се посочва от къде се взимат, а ако някой пропусне и получим оплакване - ние го поправяме.

В случай, че ти откажат, което е много некоректно... можеш да сложиш коментар към съответните рецепти, но администраторите може да ги трият...

Моля, пиши ми на лично съобщение кой е сайта - любопитно ми е, а и да не му правим реклама тук.

Най-добре е да не си го слагаш на сърцето, истината е, че това означава, че твоите рецепти са интересни и се харесват на хората. :chef:
Aut viam inveniam aut faciam

Потребителски аватар
tsura_78
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 616
Регистриран на: пет окт 24, 2008 10:59 pm
:: 50 рецепти от tsura_78
:: 77 снимки от tsura_78
Местоположение: MADRID и Плевен

Мнение от tsura_78 » вт май 05, 2009 11:32 am

Съжалявам,беше от любопитство,не съм искала да правим реклама на тези.... :agr:
Изображение

"Осъзнай, че ти си отговорен за собственото си щастие, затова прави неща, които те правят щастлив!"


Потребителски аватар
eledra
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 217
Регистриран на: вт мар 31, 2009 10:22 pm
:: 343 рецепти от eledra
:: 760 снимки от eledra

Мнение от eledra » вт май 05, 2009 11:36 am

Момичета,админ имам частичен успех.Една от рецептите носи моето име и нашият сайт.При нередност не се оставяйте да ни плагиатстват. :read:

Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

Мнение от Pavel » вт май 05, 2009 12:12 pm

:thumup: Браво!
Aut viam inveniam aut faciam

Потребителски аватар
milniq
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 125
Регистриран на: ср дек 03, 2008 11:29 am
:: 232 рецепти от milniq
:: 215 снимки от milniq

Мнение от milniq » чет май 07, 2009 11:34 am

Тук отново ли става въпрос за мое и твое!?! Немога да разбера защо се занимавате с глупости. С това няма оправия. А и от друга страна според мен неможе да се каже на една рецепта на кого е защото те са измислени преди да е имало кулинарни сайтове. Съответно ако човек професионално не се занимава с кулинария и не издава книги на тази тематика, неможе да твърди наистина, че една рецепта е лично негова, авторска, /без да си е платил лиценз/Чудно ми е Павел и Неви, въпросът ми е към Вас, защо позволявате такъв род теми да бъдат воъбще коментирани? Тази тема никога няма да получи консенсус. Може ли да имаш една готварска книга, с която боравиш вкъщи и ползваш дадена рецепта дълги години, да я споделиш с някой е да твърдиш, че е твоя. Е това не го разбирам. Същото е и с другите сайтове и рецептите. Не се ли изчерпа тази тема, че непрекъснато се намира някой да е възобнови. Не се ли научиха потребителите, че тези неща са така. Все някой от някъде взима рецептата и защо е нужно да се казва от кой е, каква е ползата, кой печели от всичко това? Не е ли по важно, дадена рецепта предложена или изпълнена от даден потребител му е харесала и доставила удоволствие от изпълнението. Всеки сам за себе си преценява кое му харесва и кое не. Аз гледам дали ми харесва изпълението, а не кой е пуснал или съчинил рецептата, тава ме вълнува мен и се надявам и повечето потребители. Затова Ви моля като аздминистратори недеите повече позволява такова отношение и интригантсво. Стига вече омръзна ми от интриги и сплетни, кой е по велик и кой повече рецепти е измисли и сътворил. Като си ги е сътворил и не иска никой да му ги пипа да си ги държи в къщи и да не ги разпространява в сайтове. Това е моето мнение. И този път не се извинявам на никой и за нищо, защото вече ми писна. Все ще се намери някой, който да ти развали хубавия ден с глупости като тези.
Лек ден и успех в начинанията. :) :) :)
Изображение

Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

Мнение от Pavel » чет май 07, 2009 12:44 pm

Здравей Милена,

Напълно сме съгласни, че запазени права върху рецептите е странен термин, който в изключително малко случаи има смисъл.

Въпросът в случая е друг - не става дума дали рецептата е "моя", става дума за труд и усилия, които някой е дал от себе си да напише рецептата - без значение дали я е измислил, дали я знае от баба си или я е чул по телевизията. Този човек влиза в сайта - както и ти си правила много пъти - пише, обяснява и отделя от собственото си време за да сподели рецептата с всички останали. Напълно нормално е, когато някой друг просто прекопира тази рецепта (готова, написана, редактирана евентуално) просто да каже от къде я взима. Ясно е, че за права не може да става дума, но от чисто уважение към труда на другите - дори и да са 5 минути, пак си дала нещо от себе си, нали?

Обърнете внимание на имената на полетата в рецептите:
- "Добавена от:" - там се появява името на потребителя, който я е ДОБАВИЛ в архива с рецепти
- "Източник" - от къде е копирана/взета рецептата, ако разбира се е копирана

НИКЪДЕ не става дума кой е АВТОР (оригиналния автор, измислил рецептата) - това е невъзможно да се определи в повечето случаи.

Освен това в случая администраторите на съответния сайт са действали като нас - просто е добавена информация от къде е взета рецептата и всички са щастливи.

За съжаление тази тема най-вероятно ще се "възражда" от време на време поне до момента, в който всички се научат да казват "аз взех това от еди-къде-си" или с други думи да уважават труда на другите :)
Aut viam inveniam aut faciam

Потребителски аватар
Galya68
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 132
Регистриран на: вт май 05, 2009 8:05 pm
:: 30 рецепти от Galya68
:: 45 снимки от Galya68

Мнение от Galya68 » пон май 11, 2009 11:32 pm

Аз също смятам,Че няма знаЧение дали някой ще препише рецептата ми.В крайна сметка това е смисъла на този сайт:популяризиране на готварското изкуство,обогатяване на менюто,усвояване на тънкости и умения.Защо тогава пишем тези рецепти?За да ги споделим или за да се покажем?Нали и ние тези рецепти някъде сме ги проЧели или някой ни ги е казал,без да се притеснява,Че някъде в някоя къща днес ще сготвят неговата рецепта.Мисля,Че трябва да сме над тези неща.А думата "плагиатство" не е за нашият сайт.Аз бих се зарадвала,ако някой толкова харесва моите рецепти,Че ги поставя и в друг сайт.Това ознаЧава,Че така ще достигнат до повеЧе хора.Пък й едва ли има по-добър сайт от нашия,така Че нека се обогатяват! :chef:
Радвай се на живота.По-късно е,отколкото си мислиш!

tricky
чирак с черпак
чирак с черпак
Мнения: 40
Регистриран на: вт яну 13, 2009 10:35 pm

Мнение от tricky » вт май 19, 2009 1:28 pm

Аз съм с milniq, все пак. Много изишна бъркотия се създава и ми се струва наистина, че някой хора се вживяват повече от необходимото. На мен по интернет са ми крали авторски неща, в които съм вложила много повече време и енергия от тези, които се влагат за една рецепта и в крайна сметка не съм хабила излишни нерви да се разправям за това, аз сама съм си поела риска, като пускам нещо в интернет.


Отговори