Козунак на конци

Ако търсите рецепта, идея или съвет - тук е мястото, където да попитате
asia788
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 2
Регистриран на: нед май 01, 2011 12:32 pm

Мнение от asia788 » пон май 02, 2011 5:05 pm

Разбира се :) Пиша рецептата на изуст, надявам се да не пропусна нещо.
Продуктите са стандартните:
8 яйца (2 жълтъка отделям за намазване)
2кг брашно
250гр разтопено масло
100мл олио
600гр. захар
1ч.л.сол
2 водни чаши (около 500 мл) прясно мляко
2 кубчета жива мая (40)гр.
2 пакетчета ванилия
кората на 1 лимон (настъргана)
100 грама стафиди
3 кутии локум
100гр.бадеми (сурови за предпочитане)

Разтваряме маята в 50 мл прясно мляко и малко брашно (да стане гъсто като боза), оставя се на топло да се надигне. Стафидите се накисват в топъл захарен сироп за около 15 мин.Млякото се разбива с яйцата и захарта. Брашното се пресява и в него се слага настърганата кора от лимон, есенцията ванилия и част от разтопеното масло. Разбитото мляко с яйцата и захарта се меси с брашното, объркано с изброените продукти, докато се захване цялото брашно. Като се съберат продуктите на тесто ги слагам в 3 плика по-дебели (на Кауфланд, Билла, Метро..)изсипвам остатъка от маслото и олиото в плика, завързвам добре, мятам в пералнята и пускам на центруфуга. Като се поблъска тестото го вадя и го слагам в сушилнята на най слабата програма (такава за фини дрехи), тъй като другите са прекалено силни и топят пликовете. Премята се в сушилнята около 5 мин и го вадя да почине малко, не повече от 10 мин. Пак така редувам центруфуга и сушилня, после го разделям на 3 топки като всяка разточвам на продълговата кора. Ръся с плънката от стафидите и локума, навивам на роло и трите рола ги сплитам на плитка. Намазвам със заделените 2 жълтъка, поръсвам със захар и набучквам отгоре бадемите. Оставям във фурната на 50 градуса да фтаса около 20 мин и включвам да пека. Моята фурна е с вентилатор и пека на 180 градуса с вентилатор около 40 мин.

Имам лоши спомени от козунаците на баба ми, че започваше да ги меси в тъмни зори, продължаваше това да прави цял ден и ги печеше чак през нощта. Но си мисля, че във века на технологиите ние можем да си спестим тази хамалогия :)

Дано да съм ви била полезна :)


mis_val
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 67
Регистриран на: вт апр 19, 2011 10:07 am
:: 6 рецепти от mis_val
:: 152 снимки от mis_val

Мнение от mis_val » вт май 03, 2011 2:19 pm

Здравейте!
Това с центруфугата и аз го чувам за пръв път,но като гледам коментарите май винаги работи,мисля да го пробвам веднага щом разуча програмите на новата си пералня.
Ако може BRIDA да ми обясни има ли някаква тънкост при слагането на вода при козунака,че заради нея(водата) първата ми публикация като нов член на сайта беше в "провал в кухнята".
А относно конците,като ползвах стриктно рецептат за "Козунак на конци"(т.е. разстилам тестото,слагам мазнина,прегъвам като плик и така докато ми свърши мазнината) тази година имах кифлички на конци :D .

Потребителски аватар
mamcheto61
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 185
Регистриран на: съб сеп 11, 2010 11:32 am
:: 195 рецепти от mamcheto61
:: 1056 снимки от mamcheto61
Местоположение: c.Cтрaнcко Хacковcко

Мнение от mamcheto61 » вт май 03, 2011 10:53 pm

:roll: Да споделя и аз моя опит как правя козунака на конци..това го научих от свекърва ми ..и винаги се получава..Майсторлъка е че през цялото време на месенето непрекъснато ръцете се мажат с мазнина..аз използвам смес от разстопена свинска мас и олио или разстопено качествено краве масло..в по големи количества..после след всяко фтасване и примесване пак се топят ръцете в мазнината ,а също и при оформяне на фитилите ..като фитилите се усукват преди да се наплетат.Това е моята техника...и винаги ми се получава хубави конци.Същата техника използвам и за един вид тутманик който тука наричаме масленица....Дано съм била полезна. :thumup: :thumup:

denyo
началник печка
началник печка
Мнения: 11
Регистриран на: нед яну 12, 2014 10:41 pm
:: 1 рецепти от denyo
:: 6 снимки от denyo

Мнение от denyo » съб фев 27, 2016 9:45 pm

Събуждам темата, понеже един козунак ако не е на стабилни конци, то той е просто сладък хляб. От купешките само една малка част, като ги потопя в мляко си запазват структурата, което е супер удоволствие за сетивата. Та преди малко повече от две години си купих хлебопекарна, с идеята да си направя такъв козунак у дома. За това време направих безброй експерименти, за които не ми се говори. Почти се бях отказал, че без някакви химии и подобрители могат да се постигнат стабилни конци. Но наскоро при поредния опит получих доста добър резултат. Повторих го и пак се получи. Сякаш по поръчка точно преди празника. И естествно искам да го споделя с други любители на сладките конци, да обменим идеи и коментари. Ако някой пробва технологията, ще се радвам да сподели. Само да предупредя, че тя само на пръв път изглежда сложна, заради обема си. А обема е голям не заради сложност, а с цел да опиша всичко подробно, така че ако някой се захване, да му се получи от първия път. Който я прочете, ще види, че е по-лесна от традиционната с активиране на маята, биене на тестото и поддържане на постоянна температура в помещението. За сега това е най-доброто което съм постигнал и с удоволствие го споделям с вас:

Козунак "накисване". Подробно упътване за начинаещи.

Разпространението на файла е свободно при посочване на източника:
https://www.facebook.com/denislav.dimit ... 7666876587

ето и няколко снимки на две партиди по тази технология:

Изображение


Изображение


Изображение


Изображение

Втората малко бързах и стана грозноватичка, обаче вкуса и конците... не се описват с думи.
Весели празници и да ви е сладко!
kozunak.top - изпитани рецепти за козунак на конци


denyo
началник печка
началник печка
Мнения: 11
Регистриран на: нед яну 12, 2014 10:41 pm
:: 1 рецепти от denyo
:: 6 снимки от denyo

Мнение от denyo » пет мар 25, 2016 11:32 pm

Дано не досаждам, но да добавя някои уточнения. Мастикса не е задължителен. Ако брашното не е силно и тестото се получи течно, добавете допълнително брашно до получаването на твърда топка тесто и намалете количеството на мазнините които ще ползвате на половина. Това е един вид "поправка" на тестото, за да се получи все пак нещо приятно за хапване. Не насилвайте обаче това тесто да втасва много, че ще превтаса. След "накисването" (допълнение между 8-ма и 9-та точки) можете да включите за 1-2 минути "печене", така машинката по-лесно ще завърти жилавото тесто. Вкарването на маслото и олиото могат да станат без помагане с дървена лопатка, ако се пускат на малки части около 10 пъти от по 1/10 за всяка мазнина.
kozunak.top - изпитани рецепти за козунак на конци

denyo
началник печка
началник печка
Мнения: 11
Регистриран на: нед яну 12, 2014 10:41 pm
:: 1 рецепти от denyo
:: 6 снимки от denyo

Мнение от denyo » пет апр 08, 2016 8:08 pm

Покрай католическия Великден технологията ми претърпя някои корекции. Махнах неща които не са толкова важни и коригирах някои неясноти. Надявам се на обратна връзка, ако някой се осмели да пробва :)

Рецепта за козунак 2016 v.2 - "козунак с накисване, подобрена версия".

Разпространението на файла е свободно при посочване на източника:
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 0250940884

Две еднакви козуначета, лявото опечено във фурна, а дясното в хлебопекарна:

Изображение

Козуначето печено във фурна:

Изображение

Козуначето печено в хлебопекарна:

Изображение
kozunak.top - изпитани рецепти за козунак на конци

Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

Мнение от Pavel » съб апр 09, 2016 6:26 pm

denyo, най-добре би било да публикуваш рецептата в сайта (от http://www.receptite.com/newrec.php ), така със сигурност повече хора ще я видят и оценят :)
Aut viam inveniam aut faciam

denyo
началник печка
началник печка
Мнения: 11
Регистриран на: нед яну 12, 2014 10:41 pm
:: 1 рецепти от denyo
:: 6 снимки от denyo

Мнение от denyo » ср апр 20, 2016 11:23 pm

Да, мисля вече е време да я публикувам. Ще гледам тия дни да го направя.
kozunak.top - изпитани рецепти за козунак на конци

denyo
началник печка
началник печка
Мнения: 11
Регистриран на: нед яну 12, 2014 10:41 pm
:: 1 рецепти от denyo
:: 6 снимки от denyo

Мнение от denyo » пет апр 29, 2016 12:57 am

Малко на косъм, успях да публикувам рецептата си за козунаци сезон 2016
>>Козунак на конци с помощта на хлебопекарна.<<
>>Файл лесен за съхранение и разпечатване<<
kozunak.top - изпитани рецепти за козунак на конци

nataly.flor
майстор с шприц
майстор с шприц
Мнения: 1
Регистриран на: ср окт 10, 2012 9:17 pm
:: 5 рецепти от nataly.flor

Мнение от nataly.flor » вт май 10, 2016 7:30 pm

Невероятно,не мога да повярвам. Дано скоро си купя сушилня,иначе няма шанс да се получи отличен козунак. Наистина опитвах ,но уви...огромно благодаря за урока,искренно се радвам,ние былгорите е време да работим и творим.


Отговори