"Уроци" за Живота

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Потребителски аватар
Sirena
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 3898
Регистриран на: пет юли 11, 2008 8:31 pm
:: 17 рецепти от Sirena
:: 171 снимки от Sirena
Местоположение: Варна

Re: "Уроци" за Живота

Мнение от Sirena » пет окт 28, 2016 12:07 pm

Бони, уцели ме много точно :hug: :hug: :hug:
"Бъди себе си, има достатъчно други хора."


Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » нед окт 30, 2016 8:29 am

ИЗПОВЕДТА НА ЕДИН КЛОШАР
Автор: Мая Илиева

Отивам да си купя кафе. Пред мен човечец, леко потрепващ, леко прегърбен, около 70-годишен или толкова изглеждащ. Изсипва от шепата си стотинки и тихо казва: „Едно кафе.” Продавачката изсумтява, броейки ги:
„По-жълти нямате ли? Освен това 2 стотинки не ви достигат.” Човекът си ги прибира обратно и понечва да тръгне.
„Не ви ли е срам?” – изкрещявам на продавачката – „Аз ще платя кафето”. Поканих човекът на масичката, подадох му кафето и седнах до него. Стори ми се разстроен.

Той ми благодари и изсипа шепата стотинки пред мен. Каза: „Вземете ги. Нека Господ ви дава здраве и дано винаги да имате да давате!” Понечих да му кажа, че и само 2 стотинки да имам – пак ще ги дам, но замълчах. Вгледах се в топлите му очи и още педи да попитам каквото и да било, той започна да разказва: „Клошар съм. Не ме е срам. Не исках да излъжа продавачката. Не бях преброил правилно.
Не винаги съм бил клошар. Бях пианист.
Много пътувах. Имах всичко. Имах пари. Никога не ми беше хрумнало, че ще остарея, че животът ми ще се преобърне. Пострадах при катастрофа. Вече не можех да свиря и животът ми тръгна назад. Взех пенсия по болест, работех където каквото мога. Семейство и деца нямам.
Сега съм с малка пенсия. Тя никога за нищо не ми стига.

Много обичам животните и един ден до една кофа за боклук стоеше едно гладно куче. Не беше от квартала. Огледах се, почудих се какво да му дам. Пари нямах да му купя. Без да се осъзная как, надникнах в кофата за да му потърся нещо за ядене. Намерих един хляб. Толкова ме беше срам от минаващите хора, но погледът на гладното куче впит в мен ме отрезви. Извадих хляба, взех една филия и му дадох. То го налапа сякаш никога не е яло. Започнах да му чупя, за да яде по-бавно. Паднаха няколко трохи и веднага долетяха гладни гълъби. Започнах да храня и тях. Изведнъж осъзнах, колко ми е леко на сърцето и колко съм щастлив, че все пак успях да ги нахраня. На другата сутрин, кучето седеше до кофата и гледаше към блока ми. Но аз бях подготвен. Носех хляб, натопен в манджа от вкъщи. Нещо в сърцето ми се беше преобърнало. Започнах да забелязвам всички гладни животни в квартала ми. Преди ги подминавах без да се замислям. Реших, че няма нищо лошо да търся в кофите храна. Реших, че в името на животните не ме е срам.

Така започнаха да минават дните ми. Сутрин излизах, набавях храна от кофите и ходех да храня животните. Верният пазач до кофата за боклук, онзи първият дето нахраних, го прибрах в къщи. Той ме научи, че животът не свършва с парите. Така станах клошар. Освен храна, събирам вестници, кутии и ги връщам. Припечелвам стотинки и заедно с моята пенсия се оправяме някак си с моя верен другар!”

Усмивка озари лицето му, усмивка искрена и топла, такава, каквато не съм виждала в нито един богаташ. Очите ми се напълниха със сълзи. „Вие току що ми предадохте урок от живота, господине! Благодаря Ви!
Нека кафето е от мен!” – казах.
А той отвърна: „Благодаря, че ме изслушахте госпожо!
Благодаря за кафето и знайте – Животът е Чудо! Струва си да се живее!"

https://www.facebook.com/Poznanie.Bg/?h ... S_TIMELINE
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
Lirinka
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1307
Регистриран на: чет апр 12, 2012 5:02 pm
:: 17 рецепти от Lirinka
:: 727 снимки от Lirinka

Мнение от Lirinka » пон окт 31, 2016 12:07 am

Бони,
докато четях не само се просълзих, направо си се разплаках. До такава степен сме озверели хората /българите/, че освен бяло и черно - нищо друго не виждаме. Завист, злоба, лицемерие... Живота ни е един кръговрат - има възход, има и падение. Никой не е застрахован! Би трябвало да сме по човечни, да видим цветовете на Дъгата.
Знам, сигурна съм - всичко зависи от самите Нас, да бъдем сърдечни и добри едни към други!
Дано да си вземем поука от уроците за живота.
Благодаря ти, мила! :)

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » пон окт 31, 2016 7:17 am

Боби, напълно съм съгласна с теб :hug:

Мен също много ме трогва написаното, затова го и споделям - нека докосне повече човешки сърца и нека помагаме с каквото можем. А ако не можем, поне да не пречим, да не създаваме интриги и да не завиждаме на успехите на другите.

Хубав и усмихнат ден на всички :)
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение


Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » чет дек 01, 2016 8:53 pm

Изображение

Декември е топлина и уют.Чаша чай и топло сърце.Пътуването, което не направихме. Работата, която не приехме. Думите, които не казахме.Декември е обещания. Наравно стари и нови. Да бъдем по-добри. По-щедри. По-благодарни. Да мечтаем повече. Декември е поглед навътре. Носталгия по детството. По това какви бяхме, какво търсихме, в какво вярвахме. По приказки с щастливи начала, не краища. По онова утре, което все търсим и все не стигаме.Декември е всичко в едно. Най-студеният и най-топлият месец. Най-пълният с хора и най-самотният. Едновременно край и ново начало. Прошка. Декември идва и си отива като сън. Всяка година се питаш кога пак стана Декември. Никога няма да разбереш....

И. П.

https://www.facebook.com/supazadushata/ ... NE&fref=nf
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » нед дек 11, 2016 6:47 pm

Изображение

Не е важно,
че вчера и днес ходи с една и съща блуза,
че оня ден обядва същото, което и днес,
че не ти останаха пари за ресторант,
че не ти купиха новият смартфон.
Не е важно,
че някой фейсбук приятел е забравил рождения ти ден,
че някой е “сийн”-ал съобщението и не е отговорил,
че някой не ти е “лайк”-нал снимката,
че нямаш Вайбър на телефона,
че за Коледа няма да получиш нов лаптоп.
Важно е,
че си тук, сега, в този момент,
че вечеряш с родителите си вкъщи,
че печката гори,
че на Коледа получаваш мандарини и шоколади,
че има на кого да кажеш “Благодаря ти, че те има!”,
че любимите хора ги виждаш на живо.
Важно е това, което не можеш да отбележиш във фейсбук.
Важно е това, за което нямаш време да постнеш хаштаг в инстаграм.
Важно е това.
И ако го нямаш, стреми се към него.
След това към парите, колите, и новите неща.
Сам не се живее.
И сам с пари не се живее също...

М. Дамянова

Изображение
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

gigi
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 757
Регистриран на: съб май 30, 2015 12:16 am
:: 374 снимки от gigi

Мнение от gigi » нед дек 11, 2016 8:39 pm

Бони, направо ме разплака. Колко е истинско и вярно всичко.
Уютни вечери ви пожелавам, момичета!

Потребителски аватар
Makaweli
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 5639
Регистриран на: нед сеп 06, 2009 10:03 pm
:: 66 рецепти от Makaweli
:: 908 снимки от Makaweli
Местоположение: РУСЕ

Мнение от Makaweli » вт дек 13, 2016 6:57 pm

Изображение
Докато човек чувства болка - значи е жив. Докато човек чувства чуждата болка - значи е човек.

Изображение

Потребителски аватар
Gala85
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 109
Регистриран на: пон мар 08, 2010 2:49 pm
:: 227 рецепти от Gala85
:: 12157 снимки от Gala85

Мнение от Gala85 » вт дек 27, 2016 3:32 pm

9 навика на щастливите хора


1. Знайте какво искате да постигнете и защо

Липсата на посока създава напрежение. Липсата на
посока, не липсата на време – това е проблемът, когато става дума за
лични постижения. Всеки има един и същи 24-часов ден и 7-дневна седмица.


Когато искате да постигнете нещо, нека съвестта ви е чиста –
концентрирайте се и се уверете, че искате точно това. Разберете защо го
искате. Никой не може да уцели мишената, ако не знае каква е тя.

2. Вършете по-малко - като се фокусирате върху най-важното

Същността на личната продуктивност е да вършите важните неща, а не
спешните. С други думи, поставяйте нещата, които са на първо място, на
първо място. Концентрирайте се върху важното и елиминирайте останалото.

3. Мислете за напредък, не за съвършенство

Не се тревожете за съвършенството – никога няма да го постигнете.
Вместо това се фокусирайте върху напредъка, който сте постигнали досега и
върху напредъка, който възнамерявате да постигнете днес.

Прогресът не е нещо автоматично, нито неизбежно. Всяка стъпка от
личностното развитие изисква работа и жертви. Всяка стъпка е част от
вечно подобряващия се, вечно издигащ се нагоре път. Всяка стъпка е
постижение, което трябва да бъде отпразнувано.

4. Пречиствайте сърцето си

Както тялото има нужда от миене, защото всеки ден се цапа, така е и
със сърцето. Защото всеки ден хората ви нараняват, обиждат, забравят,
презират, тъпчат, отхвърлят. Но ако решите да простите на тези хора и се
освобождавате от тези неща в края на всеки ден, вие пречиствате сърцето
си. На следващата сутрин се будите ободрени и свободни от негативност.
Откажете се да носите стари съжаления, нагласи и разсейващи мисли.

5. Изчистете неверните мисли

Човек трябва да усвои нов начин на мислене, преди да овладее нов
начин на живот. Зад всяко стресиращо усещане стои по една невярна мисъл.
Преди да се появи тя, не сте страдали. Когато осъзнаете, че не е вярна,
страданието също спира. Промените ли мислите си, променяте живота си.

6. Очаквайте малко стрес, приемете го и се освободете от него

Най-важните пътешествия, които водят до най-интересните места,
обикновено са изпълнени с най-много предизвикателства – тези, в които
трябва да минете по трудния път.

Стресът е стена между две тихи градини – градината, в която сте, и
градината, в която искате да бъдете. Трябва да се изкачите по стената,
която е пред вас, усвоявайки уроци по време на катеренето, и да се
пуснете, когато стигнете до другата страна. Губите само ако никога не се
изкатерите или никога не слезете.

7. Грижете се за тялото си

Добрата тренировка е най-ефективното средство за освобождаване от
стреса, а добрата форма е винаги на мода. Поддържането на добра
физическа форма е също пътешествие, постоянна борба и начин на живот.
Това е постепенен процес, който иска години търпение. Но както знаете,
най-дългото пътуване започва с една единствена стъпка. Въпросът е да
направите тази стъпка и да започнете да отделяте по половин или един час
всеки ден за упражнения.

8. Правете по едно добро нещо за себе си всеки ден

Сложете себе си най-горе в списъка с приоритетите. Няма друг човек в
света, който да заслужава вашата добрина и внимание повече от вас
самите. Когато обичате себе си, всичко друго си идва на мястото. Грижете
се за себе си всеки ден. Давайте си по нещо специално – смях, добър
разговор, медитация, четене, дълга разходка, един час, посветен на
любимото ви занимание, и т.н. Вие го заслужавате.

9. Опростявайте

Организирайте, не агонизирайте. Поддържайте мястото около себе си
подредено и не окупирайте графика си. Създайте основа с място за меко
приземяване, широко поле за грешка и време за размисъл и дишане.

Така можете да изследвате възможностите за щастие всеки нов ден.

Потребителски аватар
Gala85
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 109
Регистриран на: пон мар 08, 2010 2:49 pm
:: 227 рецепти от Gala85
:: 12157 снимки от Gala85

Мнение от Gala85 » вт дек 27, 2016 3:41 pm

Лесни начини да възвърнем енергията си


Повечето хора не се наспиват добре, работят много и се чувстват отпаднали. Но дори в забързаното ежедневие има начини да запазим енергията си



Затрупани сме с работа, подложени сме на стрес и не си доспиваме. Естествено, че това ще доведе до проблеми с физическото и психическото състояние. Във времето, в което живеем, почти никой не може да си позволи да почива достатъчно. Малко хора могат да се похвалят, че имат необходимата енергия през целия ден. Положението се влошава още повече, когато дойде краят на зимата, пролетната умора и загубата на трудоспособност.



Днес почти всички хора стават рано и работят до късно. Това налага използването на всякакви трикове, за да пазим енергията и тонуса си. Не винаги кофеинът и сладкото са достатъчни, а и не са особено полезни за здравето. Има някои алтернативи - по-здравословни и по-ефективни.



Освежаващото събуждане е много важно. Според японски учени, хората, които плискат лицето си с вода след сън или дори кратка дрямка са много по-свежи. Ако имате грим и не искате да го размажете, намокрете врата си, има същия ефект.



Слънцето - мощна природна сила, която ни въздейства много, особено след изгрева. То стимулира клетки в очите ни, които изпращат сигнали за събуждане до мозъка. Ефектът е най-силен, веднага след като се събудим. Затова дори много кратка разходка на слънце след сън, ще ни зареди с огромно количество енергия. Дори престоят до слънчев прозорец би помогнал, според японски учени. Разбира се, не само сутрешната доза слънчеви лъчи е стимулираща - помагат по всяко време на деня.



Закуската - най-важното ядене за деня, което оказва влияние върху целия ни ден. Тя трябва да бъде богата на протеини. Много хора се заблуждават, че един сандвич е достатъчен, но далеч не е така. Не вършат работа и беконът с пържени яйца. Добър вариант е закуската да включва ниско маслено мляко, плодове и шепа ядки.



Хидратацията е от изключително значение. Винаги, когато сме дехидратирани се чувстваме уморени, концентрираме се и работим - два пъти по-трудно от обичайното. Това е една от главните причини, за да сме уморени, защото по време на забързаното ежедневие често пропускаме да пием вода. Не е добре да се изпиват големи количества наведнъж, защото тялото не може да ги усвои. Правилото е да се пие вода често и по малко.



Кофеинова стратегия- според повечето от нас една чаша рано сутрин и една след обяд е достатъчна. Учените смятат, че ако изпием кафето наведнъж ефектът ще бъде минимален. За по-добри резултати трябва да пием на малки глътки до ранните следобедни часове. Така едно кафе ще стигне за цял ден, ще приемаме по-малко кофеин, а ще бъдем по-бодри. Ще избегнем и неприятните последици от кафето след обяд, свързани с трудното заспиване.



Заменете кафето с черен чай поне през почивните дни. Танините в него са здравословни и ободряващи.



Една малка освежаваща закуска през деня ще дойде добре на всеки. Но определено не говорим за газирана напитка и чипс, а плод. Особено подходящи за поддържане нормалното ниво на кръвната захар са ябълките, портокалите и бананите.



Обядът не трябва да бъде тежък. В никакъв случай сандвич, пица или друго мазно нещо, защото ще бъдем сънени и изморени след това. Причината е, че се отделят големи количества храносмилателни ензими, което ни прави унили. За да сме свежи и работоспособни след това, е необходим лек обяд, включващ плодове, зеленчуци и месо с малко мазнини. Една кратка разходка след храненето също допринася за по-добър тонус.



При възможност, следобедната дрямка е препоръчителна. Разбира се – не трябва да се прекалява, за да не доведе до проблеми с вечерното заспиване.



Сами си правете масаж след работа, по няколко минути. Ободрява повече и от чаша кафе. Масажирайте с пръсти челото, врата и мускулите между палеца и показалеца. Така сами ще си направите акупресура, изключително ефикасна източна практика.



И най- важното - поне една вечер от седмицата си лягайте с час по-рано от обичайното.


Отговори