ХАЛАЛ месо в България?

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Потребителски аватар
daksi
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 37
Регистриран на: пон яну 28, 2008 12:26 pm
:: 17 рецепти от daksi
:: 13 снимки от daksi

ХАЛАЛ месо в България?

Мнение от daksi » пон май 25, 2009 4:55 pm

Значи да ви попитам.През лятото ще си идваме в БГ с моят съпруг които е от Пакистан.За първи път ще го водя в БГ и искам да се представя добре с готвенето.За което ми е необходимо ХАЛАЛ месо.Знае ли някои откъде или къде мога да закупя халал месо.Ясно ми е че можем да купим животно и да си го заколим но все пак разполагаме с ограничено време -само 3 седмици и ми се иска да му покажа толкова много неща че се страхувам че ще загубим време.Предварително благодаря


Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » пон май 25, 2009 5:25 pm

Дани,


във всяка джамия ще ви дадат информация за това, къде има халал-продукти.


В градовете не би трябвало да е проблем.

В селата можете действително да заколите сами животно, макар че моят мъж например го е страх, незнам как е с твоя :)

В интернет има адреси на джамии. с телефони и е-майл. Можеш да си избереш една, която е близо да градът, в който ще бъдете, и да се обадиш да питаш.

Мои приятелки са намирали така халал-храна за гости.


Поздрави!
www.facebook.com/artandhobby

Потребителски аватар
BABY
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 494
Регистриран на: пет юни 13, 2008 9:46 am
:: 457 рецепти от BABY
:: 1598 снимки от BABY
Местоположение: ХАСКОВО
Контакти:

Мнение от BABY » пон май 25, 2009 10:34 pm

Дани,първо ни обясни какво е халал-месо,защото съм сигурна че има хора които не знаят какво е това,включително и аз.Досещам се за нещо,ама.. няма да пиша да не се излагам:D Няма да е зле малко повече инфо. :P
Не говори каквото знаеш,но знай винаги какво говориш!!

Потребителски аватар
desislava76
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 420
Регистриран на: ср яну 07, 2009 10:55 am
:: 92 рецепти от desislava76
:: 29 снимки от desislava76
Местоположение: Географски център на България

Мнение от desislava76 » пон май 25, 2009 10:44 pm

Мисля,че халал месо се нарича месо от животно заклано по специален начин,отколкото в кланиците на немюсюлманските държави.Не знам къде се продава такова.но и аз мисля,че е по добре ако имате близки на село ---да ви заколят те нещичко.
Изображение


Потребителски аватар
Galya68
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 132
Регистриран на: вт май 05, 2009 8:05 pm
:: 30 рецепти от Galya68
:: 45 снимки от Galya68

Мнение от Galya68 » пон май 25, 2009 11:19 pm

Доколкото съм запозната,халал се нарича храната,която е позволена от Корана за всички мюсулмани.Включва всички хранителни продукти,които са позволени.Ако е месо трябва да е от мъжко животно/най-често овен/,което е заклано по определен начин-те го наричат жертвоприношение.Даже в Корана е описано и с какви инструменти трябва да е обработено и по какъв начин.Всички тези продукти носят един знак,на който пише Халал/Halal/.Ако не се лъжа,преди години откриха в Гоце Делчев една фабрика/турска/ за такива продукти.Казва се Меркез.Не мога да ти кажа със сигурност дали съществува все още,но можеш да потърсиш информация в интернет. :chef:
Радвай се на живота.По-късно е,отколкото си мислиш!

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » вт май 26, 2009 1:03 am

:)


Думата Халал не означава само РАЗРЕШЕНО, макар че по отношение на храната е точно това.

Месото е халал, ако отговаря на следните условия:
1. Заклано е по начин, описан в Корана - прави се съвсем тесен, дълбок разрез, който прерязва само артерията на гърлото и нищо друго, освен това.
2. Заклано е от вярващ мюсулманин или мюсулманка.
3. Колещият животното е бил ритуално чист.
4. Преди да бъде заклано животното, е казано Бисмиллах - В името на Бога.
и
5. Не е от животните, забранени за консумация - хищник, свиня, куче, котка, плъх и т.н. :)

Всички риби могат да бъдат ядени, без да е нужно да бъдат убивани с халал-ритуал.

Това, което Галя нарича "жетрвоприношение" е в смисъл, че убиващия манифестира намерението си да убие, с цел да оцелее, а не от удоволствие от убиването. В този смисъл се "жертва" един живот, за да се продължи друг. Животно, заклано от някого, който не се ръководи от тази етика, е според морала в Корана жертва на убийство и забранено за консумация.

А мъжко животно, овен, се коли само за Ейд, денят, в които Авраам е завел сина си на планината, за да го жертва и Бог като вижда готовността му, му казва да пожертва един овен. Турците наричат този ден Курбан-Байрам, от арабски КУРБАН-жертва. Но дори на този ден тези, които не могат да си позволят мъжко животно, могат да пожертват женско. И това е единственият ден, в който се жертва за Бог, а не за насъщното оцеляване.

Ако това на някого се струва сложно, мога да ви разкажа за Кашрут, еврейските норми за хранене :D :D :D
www.facebook.com/artandhobby

Vida
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 324
Регистриран на: пет фев 20, 2009 5:05 pm
:: 67 рецепти от Vida
:: 66 снимки от Vida

Мнение от Vida » вт май 26, 2009 8:17 am

добро утро!Рали,защо не разкажеш и за тях,когато имаш време,ще е интересно да разберем какви са нормите им за хранене! :thumup: И аз за първи път сега видях думата халал,чувала съм за такъв обичай,но не знаех точно,и как се казва!

Потребителски аватар
eledra
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 217
Регистриран на: вт мар 31, 2009 10:22 pm
:: 343 рецепти от eledra
:: 760 снимки от eledra

Мнение от eledra » вт май 26, 2009 10:09 am

:clap: :clap: :clap: Рали,моля те напишини повече за тези традиции.Признавам си ,че нищо не знам за тях. :oops: От теб научавам страшно много неща. :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: Благодаря ти ,че споделяш знанията си с нас. :clap: :clap: :clap:

Потребителски аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята
Мнения: 908
Регистриран на: нед авг 05, 2007 11:04 am
:: 26 рецепти от Pavel
:: 393 снимки от Pavel
Контакти:

Мнение от Pavel » вт май 26, 2009 10:49 am

Рали, браво за изчерпателното обяснение :clap:

Само искам да допълня нещо, което ми го обясни приятел от Пакистан. За тях е изключително важно, че животното умира по възможно най-хуманен начин. Друго, което ми направи впечатление - не е задължително мюсюлманин да коли животното - поне в някои райони/общности се приема и от други "хора на книгата", т.е. християни и/или евреи (които почитат Стария Завет, като мюсюлманите), ако са спазени останалите условия.

От тук надолу нещата май е по-добре да отидат в "Интересни случки" :)

Някои от хората, които спазват сериозно религиозните правила тук (Австралия) се представят като вегетарианци. Точно този приятел ни беше на гости и ни предупреди - аз месо не ям. Това малко ни затрудни с приготвянето на вкусна лазаня, но какво да се прави. После дойде, нагъва лазаня с патладжани и обяснява "Ние такова вкусно месо правим еди-как-си", аз го гледам учудено и казвам - ама нали беше вегетарианец? :? И тогава човека ни обясни какво е положението...

Друга историйка - бяхме на екскурзия към университета, организирана само за международни студенти - около 40 човека, по-голямата част от Азия. По предварителни заявки се оказа че месоядни/вегетарианци отношението е 1:1 горе-долу. Съответно хората предвидили необходимите наденички, пържоли, веги-бургери, наденички от соя и т.н. Аз (не случайно) се паднах в групата готвачи и по молба на вегетарианците първо направихме техните неща на скарата. Опекохме, сервирахме - те дойдоха 4-5 човека (от очакваните 20тина) и почти нищо не изядоха. След това още докато месото беше на скарата се събраха ВСИЧКИ, като го нападнаха - вегетарианци ли? :roll: Наложи се организаторите да ходят за още истинско месо... После си говорих с някои приятели по въпроса - оказа се, че да, вегетарианци са. Обаче като са далеч от вкъщи, родителите и т.н. хапват месо, пийват и алкохол - то така не се брои :D
Aut viam inveniam aut faciam

Потребителски аватар
Aliana
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1613
Регистриран на: нед дек 14, 2008 6:14 pm
:: 625 рецепти от Aliana
:: 2132 снимки от Aliana
Местоположение: Cologne
Контакти:

Мнение от Aliana » вт май 26, 2009 12:30 pm

:) :) :) :)


Описах го на друго място - почитането на старият завет по отношение на месото означава шахатиране на животното. Месо заклано по този начин е халал.

Като каза хуманно, се сетих:


При трениравки на космонавти в центрофуга е доказано, че при оттичане на кръв от мозъка и липса на кислород в мозъка, се получава тунелен ефект (за който разказват и много "Близки до смъртта изживявания"), придружен с приятни халюцинации и приятно усещане, заради коктейла от хормони, заливащ и упояващ тялото в този момент.

Същото се получава при шахата. Освен че тесен и дълбок разрез боли по-малко от широк, светкавичното оттичане на кръвта от мозъка прави смъртта почти неусетна.



:) :) :)
www.facebook.com/artandhobby


Отговори