Полезни Съвети!

Всичко НЕ свързано с ядене и пиене :)
Потребителски аватар
desislawa
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 88
Регистриран на: ср яну 28, 2009 8:05 pm
:: 47 рецепти от desislawa

Мнение от desislawa » пет апр 24, 2009 4:14 pm

desislava76 написа:Не,Деси не лепне.Може да се сложи и малко по-вече вода.Вече втора година ги почиствам така/зимата пепел от камината,/лятото от улицата /живея на главна/.така се спасявам.


Озеленени дрехи/нали всички имаме деца/,почиствам като натривам мястото с тампонче напоено с алкохол.

Дъвка от дрехите на малкия премахвам като сложа самата дреха във фризера.Дъвката замръзва и така я отлепям.

Петна от фулмастер по дрехите се премахват като се натъркат с тампонче напоено с лимонов сок.А от химикал -се напръскват с спирт за горене или с бял винен оцет.
Мерси Деси,още утре ще пробвам.И аз съм на главна улица (една от най-дългите в Европа)и ми е писнало от прах.До нас има голям парк с езеро ,но и това не спасява.


Потребителски аватар
desislawa
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 88
Регистриран на: ср яну 28, 2009 8:05 pm
:: 47 рецепти от desislawa

Мнение от desislawa » пет апр 24, 2009 4:17 pm

За дъвка от дрехите аз я махам с ютия нагорещена на макс ,слагам един лист и гладя.Дъвката се залепва за хартията.

Потребителски аватар
eledra
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 217
Регистриран на: вт мар 31, 2009 10:22 pm
:: 343 рецепти от eledra
:: 760 снимки от eledra

Мнение от eledra » съб апр 25, 2009 2:38 pm

Ето ви и от от мен няколко изпитани практични съвета. 1. Ако искате да освежите кожената си чанта,изтъркайте я с меко парцалче,напоено с тоалетно мляко,с което премахвате грима си.Наблегнете на местата ,които са по-замърсени. 2.Следите от химикал,флумастер - напръскайте мястото с лак за коса и търкайте с влажен парцал. 3.Не хвърляйте веднага половинките портокали от машината за сок.Натъркайте с тях крановете на чешмите и душовете,за да се разтворят варовиковите утайки. За сега това ката се сетя за нещо друго ще го споделя с вас.

Vida
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 324
Регистриран на: пет фев 20, 2009 5:05 pm
:: 67 рецепти от Vida
:: 66 снимки от Vida

Мнение от Vida » съб юли 04, 2009 2:44 pm

Нещо я забравихме тази тема,но сега си намерих загубения тефтер :По възможност прозорците се почистват в облачно време (но не, когато вали). Директното слънце изсушава много по-бързо почистващия препарат и оставя следи, а и блестящото слънце пречи да се видят по-добре следите.
2. Банята се почиства по-лесно, ако предварително се пусне гореща вода, за да се образува пара и се изчака малко, замърсяванията ще се махнат с по-малко усилия и търкане.
3. За премахване на варовика от душа се накисва в оцет.
4. Използва се гумичка, за премахване на черните следи от обувки по паркета.
5. Следите от фулмастер по различни твърди повърхности се премахват като се напръскат с лак за коса и се забърсват с кърпа.
6. Следите от пастели по стените се почистват с малко паста за зъби върху кърпа.
7. За почистване на петна от кръв по дреха или мека дамаска, се прави специална кашичка от царевично нишесте и вода, оставя се да изсъхне и се изчетква.
8. Пресни петна от кръв се почистват, като обилно се изплакнат със студена вода.
9. Залепнала дъвка или парафин по дреха или мека дамаска се премахва като предварително се натърква с кубче лед и с остър предмет се изстъргва.
10. Друг начин за премахване на парафин от дреха е: плътна хартиена салфетка, или носна кърпа се поставят върху петното и се глади с гореща ютия, парафинът попива в салфетката. При нужда салфетката се сменя, до пълното абсорбиране на парафина.
11. Ако килимът има неприятен мирис, вечер преди лягане се поръсва със сода бикарбонат и се почиства с прахосмукачката сутринта.
12. Дезинфекцират се дръжките на вратите, ключовете за осветление и домашния телефон.
13. За да не се мачкат излишно при пране, чаршафи и бельо се поставят в пералнята сгънати.
14. Плюшените играчки на детето може да се изперат в пералнята, като се сложат в платнена торба или калъфка за възглавница, завързани. Така няма да се раздърпат и разкъсат.
15. При почистването на хоризонтални щори, може да се използват стари ръкавици или чорапи "обути" на двете ръце, нека те да са влажни.
16. Никога да не се смесват различни почистващи препарати (различни марки), например белина с продукти съдържащи амоняк!
17. За премахване на миризми от хладилник, при почистване на финала се обтрива с оцет, лимонов сок, или малко влажно парче плат или кърпа се наръсва с ванилия на прах (есенция) и се поставя вътре.
18. Ако тенджерата или тиганът е прекалено загорял, се слага малко вряла вода с 2 с. л. сода за печене, колкото да покрие загорялото и се оставя да действа малко.
19. Петно от плодов сок върху бяла покривка се отстранява, като се натрие с лимонов сок, поръси с готварска сол и простре на слънчево място. След това покривката се изпира.
20. Ако цветята са нападнати от листни въшки трябват 4 лимона и 3 големи глави чесън. Трябва да се смелят в машинка за месо. Сместа се залива със 7 чаши преварена вода и се оставя да престои 1 седмица. Прецежда се и със сместа се измиват листата на болните цветя, а с помпичка се напръскват другите, като превантивна мярка.
21. За да се отървем от миризмата на прясна боя, се оставя в помещението купичка с накълцан лук, залят с вода.
22. Жълтеникавите петна по ваната и порцелановите мивки се изчистват със затоплен оцет, в който е добавена сол.
23. Намокрените чорапогащници най-добре изчистват космите и конците от дрехите и мебелите.
24. Белите къси чорапи с времето пожълтяват. Може да им се върне белотата, като се “сварят” във вода, в която има сложен лимон.


donita
ентусиаст с миксер
ентусиаст с миксер
Мнения: 81
Регистриран на: пет юли 03, 2009 9:43 pm
Местоположение: Географският център на България

Мнение от donita » съб юли 04, 2009 3:26 pm

Мда много практични съвети на vida.Но аз когато мия моите прозорци използвам само вода и амоняк.
В шише с пулверизатор,останало ми от предишни употреби,слагам половин шишенце амоняк и допълвам с вода.След това само с тази течност и вестник, и стъклата стават джам,направо да минаваш през тях.Опитайте и ще останете доволни.Всичко което е на стъклена основа почиствам по този начин

Потребителски аватар
reni55
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 1188
Регистриран на: ср юни 25, 2008 7:49 pm
:: 227 рецепти от reni55
:: 321 снимки от reni55

Мнение от reni55 » съб юли 04, 2009 8:18 pm

Вида, интересни идеи даваш! Благодаря ти!!!
Момичета, подариха ми един препарат за замърсени фурни.
За пръв път попадам на такъв препарат, при който не се полагат усилие при почистването.До сега каквото и да ползвах, пак яко си търках с телта и после ръцете ме болят 1-2 дена......Много ми беше трудно почистването на трите решетки.....Сега с това чудо само под течащата вода и с гъбичката всичко пада на люспи! За първи път не се уморих при почистване на фурната......Препарата е еко и изобщо не мирише!!!Препоръчвам го на всички, които имат моя проблем!
Изображение

- Кухненските ми прибори са с релефни розички и почерняват .....
Периодично ги "варя" в тенджера, като заври водата,намалявам котлона и слагам 1-2 с.л. сода за хляб и оставям така на слаб огън за 15-20 мин.Всичката мръсотия си пада сама.После само изплаквам.
Препоръчвам на всички, които нямат миялна машина!

Потребителски аватар
Kurtni
майстор с шприц
майстор с шприц
Мнения: 46
Регистриран на: пон яну 12, 2009 9:38 pm

Мнение от Kurtni » съб юли 04, 2009 8:53 pm

Супер съвети :thumup:
Обяснете на невежата какво е сода за печене? :oops:

donita
ентусиаст с миксер
ентусиаст с миксер
Мнения: 81
Регистриран на: пет юли 03, 2009 9:43 pm
Местоположение: Географският център на България

Мнение от donita » съб юли 04, 2009 9:05 pm

Kurtni написа:Супер съвети :thumup:
Обяснете на невежата какво е сода за печене? :oops:
Това си е содата бикарбонат, която се използва при направата на сладкиши и не само.

Потребителски аватар
Kurtni
майстор с шприц
майстор с шприц
Мнения: 46
Регистриран на: пон яну 12, 2009 9:38 pm

Мнение от Kurtni » нед юли 05, 2009 11:40 am

То и аз не се сетих за друга ама си викам по добре да питам за всеки случай :oops: Това с тигана трябва да се пробва :thumup:

Потребителски аватар
samira
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 40
Регистриран на: ср юли 01, 2009 7:08 pm
:: 82 рецепти от samira
:: 81 снимки от samira

Мнение от samira » нед юли 05, 2009 3:51 pm

Страхотна темичка сме си отворили,евала, така може доста полезни нещица да се научат :clap:
и аз ще споделя някои от бабините хитринки в кухнята,а и извън нея :D
За любителите на пържени картофки ,съветвам преди пържене да се овалят в малко брашно, стават мнооого по вкусни и хрупкави.

Хляба се съхранява по дълго ,ако се нареже на филиики и се сложи в торбички във фризера, и после лесно се размразява.

Бульона ще стане хубав и бистър, ако в тенджерата пуснете завързани в тензух измити черупки от две яйца.

Остатъка от загорялото (по погрешка :innocent: )ядене в тенджерата се отстранява бързо ,ако се кипне в нея 2-3 глави нарязан лук.

като се сетя ,пак ще пиша :)


Отговори