Козунак на конци

Ако търсите рецепта, идея или съвет - тук е мястото, където да попитате

Козунак на конци

Мнениеот Stedi » 11 Март 2010, Четвъртък, 15:40

Здравейте момичета!
Някой може ли да сподели къде е тайната козунака да стане на конци.
Всяка година си го правя сама в къщи, пробвала съм различни рацепти, но не ми става на конци. Може би бъркам някъде в технологията.
Явно има някаква тънкост за ,която незнам!
:(
Аватар
Stedi
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган

реклама

козунак

Мнениеот PassionFlower » 11 Март 2010, Четвъртък, 16:33

Не съм много компетентна спрямо козунаците , затова намерих малко информация и съвети
Дали един козунак е хубав, може да се прецени по бухването. Той трябва да се къса на конци. Става ли на трохи, щом се реже, значи, че сте прекалили със захарта. Дори и да сте спазили всички препоръки дотук и да сте омесили идеалното козуначно тесто, всичко може да рухне при печенето.

Правило номер едно е тавата да се слага в слаба фурна. Да се пече бавно – поне четиридесет минути. Най-добре се разбира дали козунакът е добре опечен, като се мушне в него клечка за зъби. Ако тя излезе суха, значи козунакът ви ще е страхотен и всички ще си оближат пръстите.
http://rusianamihailova.blogspot.com.es/
Аватар
PassionFlower
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята

Мнениеот khk » 11 Март 2010, Четвъртък, 17:14

За да стане козунака на конци, много е важно при месенето постепенно да се добавя мазнината. Не се налива към тестото, а просто непрекъснато се топят ръцете в мазнината докато се меси и така се влага цялото предвидено количество мазнина. А моята баба, докато месеше, разпъваше тестото като фитил. После пак го събираше на топка и пак.....
khk
аматьор с виличка
аматьор с виличка

Мнениеот neli1100 » 11 Март 2010, Четвъртък, 18:28

Аз мисля,че тайната в добрата рецепта и после в месенето,иска много месене,да стане на много,много балончета.Бавното печене по-скоро е свързано с бухването/втасването/,поне аз така съм забелязала.
Аватар
neli1100
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята

Мнениеот Stedi » 12 Март 2010, Петък, 11:05

Много ви благодаря, мили момичета, за добрите съвети!
Мисля, че разбрах къде греша - първо обичам много сладко и си признавам, че винаги слагам малко захар и от мен, но явно не трябва. Иначе мазнината я използвам също за доомесване на тестото, а не вътре, но ще се постарая да го меся по-дълго.
:) Дано тази година станат наистина на конци! Отново БЛАГОДАРЯ !
:flow1: :flow2: :flow1:
Аватар
Stedi
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган

Мнениеот Pavel » 12 Март 2010, Петък, 11:38

Вижте и тази темичка, има доста полезни съветити:

Кулинарни съвети за Великденската трапеза

а тук са събрани всички рецепти за козунаци:

Козунак

Дано да съм полезен :chef:
Aut viam inveniam aut faciam
Аватар
Pavel
шеф на кухнята
шеф на кухнята

Мнениеот MUNA » 12 Март 2010, Петък, 13:49

Stedi,ами аз от 5години меся козунак в къщи,естествено опита имам от баба ми.Аз меся по 3кг.брашно и то в нощови,олиото не го слагам вътре а постепенно само с него него намесвам.И задължително го удрям 100пъти.Винаги се слага в студена фурна и до тавата се поставя купичка със студена вода.Незнам каква роля играе но мие така показано и до днес така го меся.А и брашното се пресява поне 3пъти и трябва да е затоплено.И козунака винаги е на конци.Майками пък го оставя в хладлника цяла нощ и пак става супер.А кумата го пуска в един найлонов чувал на центрофугата на пералната,и пак бухва.Но аз си имам рецептата от баба ми и нея заменям за нищо.
Успех и пробвай ще успееш.
Аватар
MUNA
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган

Мнениеот tillia » 12 Март 2010, Петък, 16:31

И това ако не е идея - месене в центрофуга! :o :lol: :thumup: :clap: Какво ли не измисля човек! Ще пробвам тази година, в по-здрав найлонов плик, да не "оклепам" пералнята, че ще има война! :P
http://da-gotvim-s-tillia.blogspot.com/
http://www.snimka.bg/?profile,albums

Истината е въпрос на гледна точка !
Изображение Изображение
Аватар
tillia
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята

Мнениеот gabi_2000 » 12 Март 2010, Петък, 19:45

И на мен ми стана интересно това месене в пералнята :D
Аватар
gabi_2000
майстор с шприц
майстор с шприц

Мнениеот BRIDA » 12 Март 2010, Петък, 22:05

O,ТОВА МЕСЕНЕ в пералната-ме разби :) :eek: чувам го за пръв път,но има логика.....моля, ако някой пробва този ,,трик,, да сподели :)
BRIDA
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята

Следваща

Назад към Как се прави...