Не правете зимнина!

Кое е полезно и кое не? Вкусотии, вкусотии, но как да отслабнем?
pepolina
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 49
Регистриран на: пет сеп 14, 2007 4:51 pm
:: 134 рецепти от pepolina
:: 104 снимки от pepolina

Мнение от pepolina » нед окт 21, 2007 12:13 pm

Разбира се че разбирам Аз също изказах само своето становище по темата Мисля че всеки има право поне на това


grypar
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 2
Регистриран на: нед дек 23, 2007 3:54 pm

Мнение от grypar » нед дек 23, 2007 4:21 pm

Добре, в в зимнината има много сол и това е вредно, но знаете ли какво съдържат пресните плодове и зеленчуци ,които са на пазара през зимата.Самия им вкус подсказва за сериозна химия.

apostol
чирак с черпак
чирак с черпак
Мнения: 37
Регистриран на: ср окт 10, 2007 6:11 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от apostol » вт май 13, 2008 4:53 am

Е, хайде, хайде... Ще търсим сега под вола теле. Пресните банани, портокали, мандарини и киви просто не могат да бъдат вредни. Те са НАЙ- ДОБРИЯТ ИЗБОР през зимата. Именно те са заместител на тези отвратителни туршии.

Има и още нещо... Трябва да си луд, за да правиш зимнина. В крайна сметка тя ти излиза по- скъпо от готовата туршия, която всеки може да си купи вече от магазина.

А стига вече с тия въстникарски тъпотии за българската беднотия! Обиколих цяла Европа и проумях едно: НАВСЯКЪДЕ в ЕС се живее зле. Хората във Германия и Франция например разполагат в крайна сметка само с 300- 400 евро на месец. Като покупателни възможности тази сума се равнява на 100 лв. (това е РЕАЛНИЯТ курс на еврото, а междубанковият е една ПЪЛНА ИДИОТЩИНА).

С тези пари гражданите на ЕС ЕДВА свързват двата края, защото едно кафе струва там минимум 2 евро, цигарите са по 5 евро, кило пилешки гърди и 11 евро, кило сирене от 13 евро нагоре.

Ужас, просто истински ужас. И най- лошото е, че това НИ ПРЕДСТОИ!
********************

Апостол Апостолов

www.LudiPari.com

deska
аматьор с виличка
аматьор с виличка
Мнения: 4
Регистриран на: съб дек 29, 2007 7:41 pm

Мнение от deska » нед май 18, 2008 6:41 pm

apostol написа:...А стига вече с тия въстникарски тъпотии за българската беднотия! Обиколих цяла Европа и проумях едно: НАВСЯКЪДЕ в ЕС се живее зле. Хората във Германия и Франция например разполагат в крайна сметка само с 300- 400 евро на месец. Като покупателни възможности тази сума се равнява на 100 лв. (това е РЕАЛНИЯТ курс на еврото, а междубанковият е една ПЪЛНА ИДИОТЩИНА).

С тези пари гражданите на ЕС ЕДВА свързват двата края, защото едно кафе струва там минимум 2 евро, цигарите са по 5 евро, кило пилешки гърди и 11 евро, кило сирене от 13 евро нагоре.

Ужас, просто истински ужас. И най- лошото е, че това НИ ПРЕДСТОИ!
доколкото знам,това вече е факт на българския пазар с влизането в "Европа" първо влязоха цените на хранителните продукти и по лично сравнение българските цени на продуктите от първа необходимост имат същата парична стойност,като тези в Испания където живея.И по никакъв начин не мога да се убедя,че с 300-400? може да се купи същото,което се купува 100лв.


Потребителски аватар
Sashenceto
виртуоз с тиган
виртуоз с тиган
Мнения: 26
Регистриран на: чет авг 07, 2008 1:01 pm
:: 4 рецепти от Sashenceto
:: 60 снимки от Sashenceto

Мнение от Sashenceto » чет авг 07, 2008 1:23 pm

Според мен зимнина е широко понятие, аз не правя, но ползвам направеното от баба. Не си представям времето от зимата до пролета без бурканите с домати които тя затваря. Тя е стисната бабичка не слага много сол :wink: виж компотите на дядо са бъкани със захар, затова сам си ги яде.
Аз лично мисля тази година да си затворя няколко буркана бяла шипка, като добавка към боба. След 9 месеца бременност и и една година кърмене така ми се яде люто.................

sve_georgieva
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 204
Регистриран на: пон юни 16, 2008 9:15 pm
:: 19 рецепти от sve_georgieva
:: 39 снимки от sve_georgieva

Мнение от sve_georgieva » чет авг 07, 2008 1:49 pm

Не мога да си представя да не правя зимнина. В нашето семейство винаги се е правила. Много от нещата си ги произвеждахме преди години и това е начина да се съхранят за зимата. Сега вече почти нищо не произвеждаме, но аз съм свикнала да правя буркани и да съхранявам във фризер, така че си купувам и си приготвям. Мисля, че когато е в умерени количества и не се прекалява с консумацията не е вредно.

Потребителски аватар
sever
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 43
Регистриран на: пон ное 12, 2007 7:53 am
:: 49 рецепти от sever
:: 19 снимки от sever

Мнение от sever » пет авг 08, 2008 7:19 am

apostol написа:Има и още нещо... Трябва да си луд, за да правиш зимнина. В крайна сметка тя ти излиза по- скъпо от готовата туршия, която всеки може да си купи вече от магазина.


Явно никога не си правил зимнина ,щом си тръгнал да ни убеждаваш какво има по магазините и какво е качеството му пък и да не говорим колко е ефтино.Преди няколко години изкарах 3-4 дълги командировки през лятото и нямаше как да си направя зимнина.Не посмях да товаря мъжо с тази задача.За да облекча чуството си за вина , си повтарях ,че вече има всичко по магазините.Е ,това беше най- противната зима ,която сме преживявали.Докато пробваме целият асортимент от сварена царска туршия, през преварените доматени консерви, да не говорим , че няма готова лютеница без кимион, до пресоленото кисело зеле.И всичкото това претъпкано с бог знае какви консерванти.Няма да обяснявам какво работя, но точно на мен не ми излизай със съвременни теории, които дори нямат логично обяснение.А това дали сме луди ,че правим консерви....Е , вкъщи е на почит и уважение моята лудост.

apostol
чирак с черпак
чирак с черпак
Мнения: 37
Регистриран на: ср окт 10, 2007 6:11 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от apostol » пет авг 29, 2008 5:42 pm

Въпросът е далеч по сложен! Много скоро жителите на планетата земя ще станат 7 милиарда! Всеки един от тях иска да яде, но от ден на ден баницата става все по- малка. Природните ресурси просто се изчерпват. Това, естествено води до повишаване на цените на хранителните продукти.

Туршиите и зимнината в никакъв случай няма да променят ситуацията. Могат само да я влошат, защото със своето високо съдържание на сол тези "продукти" ни поболяват.
********************

Апостол Апостолов

www.LudiPari.com

Потребителски аватар
iliana0940
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 85
Регистриран на: вт ное 11, 2008 12:45 pm
:: 27 рецепти от iliana0940
:: 39 снимки от iliana0940

Мнение от iliana0940 » чет дек 18, 2008 1:32 pm

Аз мисля че домашно приготвените туршийки от собствено произведени зеленчуци по стари български рецепти,нямат нищо вредно,да не говорим пък за консерванти! :x .

Потребителски аватар
tsura_78
магьосник в кухнята
магьосник в кухнята
Мнения: 616
Регистриран на: пет окт 24, 2008 10:59 pm
:: 50 рецепти от tsura_78
:: 77 снимки от tsura_78
Местоположение: MADRID и Плевен

Мнение от tsura_78 » чет дек 18, 2008 1:51 pm

Аз също съм на мнение че домашно приготвеното е по вкусно и по сигурно за консумиране.Всичко или почти всичко по магазините като консерви и т.н.мисля че е направено от второстепенни зеленчуци/по скоро от брака на зеленчуците/Вече въпроса е друг кой ИСКА и кой МОЖЕ да прави зимнина.Аз лично правя царската туршия и кисело зеле,друго и да искам немога да правя поради куп причини който няма да изреждам.Но никога няма да забравя домашните лютеници и печени чушки на баба или туршиййте на майка ми и куп още домашно приготвени зимнини.
А въпроса с пренаселването на земята няма нищо общо с правенето на турший,според мен.Ми дай да нямаме деца и да не ядем че ставаме 7 милиарда. :cook: :beer:
Последна промяна от tsura_78 на чет дек 18, 2008 3:41 pm, променено общо 1 път.
Изображение

"Осъзнай, че ти си отговорен за собственото си щастие, затова прави неща, които те правят щастлив!"


Заключена